এই মাহটোও লক্ষ্মীৰ বৰ প্ৰিয়, টকা বঢ়াওক, শুকুৰবাৰে এনেদৰে কৰক

( This month is also very dear to Lakshmi, increase your money ) শাওন মাহ কেৱল শিৱৰ বাবেই নহয়, লক্ষ্মীৰ বাবেও । এই মাহত প্ৰকৃতিক সেউজীয়া চাদৰেৰে আবৃত কৰা হয় । ফলত পৰিৱেশটো অধিক সুখদায়ক হৈ পৰে । শাওন মাহত এই সেউজীয়া সংকলন সুখ, সমৃদ্ধি আৰু পূৰ্ণতাৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয় । ইমান সুন্দৰ পৰিৱেশত লক্ষ্মী সুখী হৈছিল । শাস্ত্ৰত শুকুৰবাৰ লক্ষ্মীক উৎসৰ্গা কৰা হয় । শাওন মাহৰ শুকুৰবাৰে লক্ষ্মীক সন্তুষ্ট কৰাৰ কিছুমান বিশেষ উপায় আছে । ফলত সম্পদ, সমৃদ্ধি আৰু সমৃদ্ধিৰ পথ বহল হৈ পৰে । কেনেকৈ জানি লওক –

১/ শাওন মাহৰ শুকুৰবাৰে সন্ধিয়াৰ ভিতৰত নিয়ম অনুসৰি মহালক্ষ্মী পূজা সম্পন্ন কৰক । তাৰ পিছত লক্ষ্মীৰ চৰণত ৭ টা বগা গুটি আগবঢ়াই দিব । পূজা শেষ হোৱাৰ পিছত ঘৰৰ এটা চুকত এটা গাঁত খান্দি এই কলিখন পুতি থব লাগে । ইয়াৰ প্ৰভাৱ আৰ্থিক অৱস্থা উন্নত কৰা বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে । ঘৰত কাদি পুতিবলৈ ঠাই নাথাকিলে ওচৰতে ক’ৰবাত ৰাখিব পাৰি ।

২/ শাওন মাহৰ প্ৰতি শুকুৰবাৰে পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যই সোনকালে উঠি গা ধুব লাগে । ইয়াৰ পিছত গৰুৰ গাখীৰ বা ঘিউ কেশৰ লগত মিহলাই তাৰ তিলকটো মূৰত লগাব লাগে । এই উপায়ৰ প্ৰভাৱত উপাৰ্জনৰ নতুন উৎস সম্ভৱ হ’ব । আনকি ব্যৱসায়ত হঠাতে লাভ হ’ব । ইয়াৰ বাহিৰেও শাওন মাহৰ প্ৰতি শুকুৰবাৰে সন্ধিয়া পূজা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যই একেলগে বহি শ্ৰীসুক্ত পাঠ কৰক ।

৩/ শাওনৰ প্ৰতি শুকুৰবাৰে সন্ধিয়া অশ্বত্থ গছৰ তলত চন্দন সুগন্ধি ধূপকাঠি আৰু ঘিউ লেম্প জ্বলাই দিয়ে । এনে অৱস্থাত মাটি ব্যৱহাৰ নকৰিব, আটাৰ লেম্প বনাওক । এনে কৰিলে লক্ষ্মী সন্তুষ্ট হৈ ঘৰত থিতাপি লয়, ফলত ব্যক্তিজন সদায় লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰে ।

৪/ শাস্ত্ৰ অনুসৰি শাওন মাহৰ প্ৰতি শুকুৰবাৰে স্বামী-স্ত্ৰীয়ে ভগৱান বিষ্ণু আৰু লক্ষ্মীক একেলগে গাখীৰৰে অভিষেক কৰিব লাগে । ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ পৰিয়ালৰ সাতজন পুৰুষে আৰ্থিক সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পাব । পৰিয়ালটোত থাকিব সুখ আৰু সমৃদ্ধি । আপোনাৰ সন্তান বেছি দিন জীয়াই থাকিব । শিশুৱে ভাল কাম কৰি জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিব ।

৫/ শাওন মাহৰ প্ৰতি শুকুৰবাৰে ঘৰৰ প্ৰৱেশদ্বাৰত গোৱা ঘিউৰ দীপ জ্বলোৱা । কপাহী বাতিৰ সলনি মৌলি সূতা ব্যৱহাৰ কৰক । তাত ১ বা ২ কেশৰ মিহলাই দিব । এই প্ৰভাৱৰ বাবে লক্ষ্মী আপোনাৰ পৰিয়ালৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হৈ তাত স্থায়ীভাৱে থাকিব ।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment