গেছৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱাৰ ৫ টা সহজ উপায়, জানো আহক কি কি ? Health Tips In Assamese

(Health Tips In Assamese) বৰ্তমান মানুহে ক’ৰনাৰ আতংকময় পৰিৱেশৰ মাজত জীৱন অতিবাহিত কৰিবলগীয়া হৈছে,   এই আতংকৰ পৰা পৰিহাৰ পাবলৈ লগতে সকলোৱে এক স্বাস্থ্যৱান জীৱন অতিবাহিত কৰিবলৈ সকলো মানুহে বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি আছে। অৱশ্যে,   কিছুমান সমস্যা আছে যি মানুহক অতি সহজে এৰি নাযায়।   এই সৰু সমস্যাবোৰৰ ভিতৰত এটা সচৰাচৰ সমস্যা হৈছে পাকস্থলীত গেছৰ উৎপন্ন হোৱা,   যি বৰ্তমানৰ সময়ত জ্যেষ্ঠজনৰ পৰা কনিষ্ঠজনলৈ সকলোৰে হোৱা দেখা যায়।  তেনেহলে আহক কথা পাতো  গেছৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱাৰ ৫ টা সহজ উপায়।

১/ এবিধ বিশেষ গুড়ি খাব।

পাকস্থলীৰ গেছৰ পৰা সকাহ পাবলৈ, ঘৰত পোৱা জিৰা গুড়ি, আজৱাইন, ক’লা নিমখ আৰু হিঙৰ গুড়ি মিহলি কৰি এটা মিশ্ৰণ প্ৰস্তুত কৰি ল’ব।   তাৰ পিছত ইয়াক পানীৰ সৈতে দিনত ২ বাৰ মাত্ৰ ২ গ্ৰাম পাউডাৰ খাব।   এনেদৰে খালে পেটত উৎপন্ন হোৱা গেছ অতি সহজে আঁতৰ হয়।

২/ ৰাতিপুৱা গৰম পানী সেৱন কৰা।

নিয়মীয়াকৈ গেছৰ সমস্যাত ভুগি থকা ব্যক্তিসকলে ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ লগে লগে গৰম কুহুমীয়া পানী খোৱা অভ্যাস কৰাটো উচিত।   গৰম পানী সেৱন কৰাৰ ফলত পেট পৰিষ্কাৰ হোৱাৰ লগতে শৰীৰৰ পৰা অতি সহজে গেছ ওলায় যায়।

৩/ ১ চামুচ আজৱাইন বা জিৰা গুড়ি খাব।

গেছৰ সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলে গৰম পানী খাবলৈ অসুবিধা পালে,  ১ চামুচ আজৱাইন বা জিৰা গুড়ি অলপ পানীত গৰম কৰি লৈ ভালদৰে উতলোৱাৰ পিছত পানীখিনি ঠাণ্ডা কৰি এটা পৃথক পাত্ৰত ৰাখক।   তাৰ পিছত দিনত ২ বাৰকৈ সেই পানী খাব পাৰে।

/ ক’লা নিমখ খাব।

গেছৰ সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলে ক’লা নিমখ খাব পাৰে, যি পেট ঠাণ্ডা কৰি ৰাখে।   যদি ৰাতিপুৱা পানীত অলপমান ক’লা নিমখ মিহলি কৰি সেৱন কৰে তেন্তে গেছৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰি।   এই মিশ্ৰণটো তৎক্ষণাৎ পাকস্থলীৰ পৰা গেছ আঁতৰ কৰিবলৈ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আৰু সহজ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ।

বিধ বিশেষ যোগাসন।

যদি গেছৰ সমস্যাৰ বাবে কোনোধৰণৰ মিশ্রণ তৈয়াৰ কৰি খাব নিবিচাৰে,  তেন্তে  তেওঁলোকে এবিধ বিশেষ যোগাসন কৰিব পাৰে।   গেছৰ সমস্যাত থকা লোকসকলে পৱনমুক্তাসন, পাচ্চিমোত্তনাসন আৰু কপালভাটি যোগাসন কৰিব পাৰে।এনে কৰিলে পাকস্থলীত উৎপাদিত গেছ শৰীৰৰ পৰা ওলাই যোৱাত অতিকৈ কাৰ্যকৰী।

আৰু পঢ়ক-

Leave a Comment