ধুমীয়া স্ত্রী থকাৰ পাছতো পুৰুষবোৰে কিয় বেলেগৰ স্ত্রীত মুগ্ধ হয় ? চাঞ্চল্যকৰ ৰহস্য

Join Telegram

( possible reasons why do men cheat on their partner in marriage ) টোলিপাৰাত এটাৰ পিছত এটাকৈ বিচ্ছেদৰ ঘটনা দেখা গৈছে । কিয় কেৱল টলি পাৰা, আমাৰ চিনাকি কোৱাৰ্টাৰবোৰলৈ চালে দেখা যায় যে দম্পতীয়ে সম্পৰ্কটোৰ ওপৰত আত্মবিশ্বাস অতি সোনকালে হেৰুৱাই পেলাইছে । সম্পৰ্কবোৰ ভাঙি গৈ আছে । ইয়াৰ এটা কাৰণ হ’ল এজন সংগীয়ে আনজন সংগীক প্ৰতাৰণা কৰিছে । বিবাহিত সম্পৰ্কৰ ক্ষেত্ৰত অন্য ধৰণে হোৱা নাই । স্বামী বা পত্নী বিবাহৰ বাহিৰৰ কামত জড়িত হৈ থাকে । বহু মহিলাই এতিয়া প্ৰশ্ন কৰে যে দীৰ্ঘদিনীয়া সম্পৰ্কৰ পিছত স্বামীয়ে তেওঁলোকক কিয় প্ৰতাৰণা কৰিছে বা ঘৰত এগৰাকী ধুনীয়া পত্নী থকাৰ পিছতো স্বামীয়ে আন এগৰাকী মহিলাৰ সৈতে সম্পৰ্কত আছে নেকি? কাৰণ কি ?

এই লেখাটোত আমি প্ৰথমে দুগৰাকী মহিলাৰ অভিজ্ঞতা চাম, যাৰ স্বামীয়ে তেওঁলোকক প্ৰতাৰণা কৰিছিল । আমি এজন বিশিষ্ট চিকিৎসকৰ বক্তব্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম যে মানুহে এটা সুন্দৰ সম্পৰ্ক থকাৰ পিছতো কিয় প্ৰতাৰণা কৰাৰ প্ৰৱণতা থাকে । পুৰুষৰ প্ৰৱঞ্চনাৰ প্ৰৱণতা বেছি ? জৰীপৰ প্ৰতিবেদনত কি কি তথ্য আহিল সেই বিষয়েও আমি আলোচনা কৰিম । প্ৰথমে দুগৰাকী মহিলাৰ অভিজ্ঞতা জানো আহক –

১/ আপোনাক প্ৰতাৰণা কৰাৰ পিছত সংগীক সহজে এৰি যোৱাটো সম্ভৱ নহয় । কলেজত স্বামীৰ লগত কথা পাতিছিলো । ২০ বছৰতকৈও অধিক সময় আমি একেলগে আছো । আপোনাৰ সংগীয়ে আপোনাক প্ৰতাৰণা কৰিছে বুলি ভাবিবলৈ টান । তাই মোক ক’লে যে তাই আৰু মোক ঠগি থকা নাই । কিন্তু মই আৰু তেওঁক বিশ্বাস নকৰো । সম্পৰ্কটো এৰি যাব বিচাৰো, কিন্তু ভয় লাগে মই অকলশৰীয়া হৈ যাম । (বৃষ্টি, ৪২ বছৰ)

২/ বৰ বেয়া লাগিল । মই তেওঁৰ লগত কথা পতা বন্ধ কৰি দিলোঁ । মই কেৱল মেছেজত কথা পাতিছিলো । কাৰণ মোক প্ৰতাৰণা কৰা মানুহজনৰ লগত কথা পাতিবলৈ বাধ্য হৈছিলোঁ । তাৰ পিছত আমি দুয়ো কাপল থেৰাপী লোৱাৰ কথা ভাবিলোঁ । লাহে লাহে মই তেওঁক ক্ষমা কৰি দিলোঁ । এতিয়া আমি আগৰ তুলনাত ভাল হৈছো । (তনিশা, ৪৪ বছৰ)

৩/ মানুহ বহুবিবাহী, আমি বিশিষ্ট মনোৰোগ বিশেষজ্ঞ তথা ছল্ট লেক মাইণ্ডছেটৰ পৰিচালক দেৱানজন পানৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিলোঁ । তেওঁ কেইটামান কথাত পোহৰ পেলায় । স্বামী-স্ত্ৰী উভয়ৰে এই প্ৰৱণতা দেখা যায় । এই কাৰণে জীৱনৰ কোনোবা এটা সময়ত স্বামী-স্ত্ৰীয়ে গৈ নিজৰ সংগীক প্ৰতাৰণা কৰিব পাৰে ।

৪/ তৎক্ষণাত সন্তুষ্টি, এইটো এটা বৰ বেয়া কথা । ডাক্তৰ দেৱাঞ্জনবাবুৰ মতে শেহতীয়াকৈ এই বিষয়টো বাঢ়ি গৈ আছে । কাৰণ এতিয়া মানুহে খুব সোনকালে সন্তুষ্টি লাভ কৰিব বিচাৰে । অৰ্থাৎ যিটো বিষয়ত মই অধিক কষ্ট দিব লাগিব, সেই বিষয়টোত আমি কোনো প্ৰচেষ্টা নকৰাকৈ আন কাৰোবাৰ পৰা সন্তুষ্টি বিচাৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছো । ই শাৰীৰিক বা মানসিক হ’ব পাৰে । একে কাৰণতে মই ৰন্ধা খাদ্যৰ সলনি তৎক্ষণাত খাদ্যহে বেছি পছন্দ কৰো । শ্ৰম অবিহনে সন্তুষ্টি পোৱাটোৱেই বেছি । কাৰণ, আমি দুখ দিব নিবিচাৰো । ইয়াত লুকাই আছে ভয়ানক ধ্বংসৰ বীজ ।

৫/ আমাৰ হাতত আৰু বিকল্প আছে, চিকিৎসক দেৱানজন পানৰ মতে বৈবাহিক বা ৰোমান্টিক সম্পৰ্ক তিনিটা পৰ্যায়ৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায় । প্ৰথমতে দুজন সংগীৰ আকৰ্ষণে ইজনে সিজনৰ প্ৰতি কাম কৰে । বিপৰীত মানুহৰ পৰা শাৰীৰিক আৰু মানসিক সন্তুষ্টি লাভ কৰে । এই পৰ্যায়ত এড্ৰিনেলিন হৰম’ন অধিক ফলপ্ৰসূ হয় । তাৰ পিছত ক্ৰমান্বয়ে সংগীৰ প্ৰতি আমাৰ প্ৰয়োজনীয়তা সৃষ্টি হয় । ই শাৰীৰিক আৰু মানসিক হ’ব পাৰে । এইখিনিতে যদি সংগীয়ে আমাৰ মনটোক ভালদৰে ৰাখিব পাৰে, তেন্তে আমি সংগীৰ ওপৰত অধিক নিৰ্ভৰশীল হৈ পৰো । এই পৰ্যায়ত ড’পামিন হৰম’ন অধিক ফলপ্ৰসূ হয় ।

কিন্তু আজীৱন সম্পৰ্ক বজাই ৰাখিবলৈ হ’লে বহুত কষ্ট কৰাটো প্ৰয়োজনীয় । এই পৰ্যায়ত অক্সিট’চিন হৰম’নে মুখ্য ভূমিকা পালন কৰে । ইটোৱে সিটোৰ লগত থকা বন্ধন শক্তিশালী কৰাত এই হৰম’নবোৰে অতি ফলপ্ৰসূ ভূমিকা পালন কৰে । কিন্তু এইখিনিতে আমি বন্ধনটো শক্তিশালী কৰিবলৈ চেষ্টা নকৰো । কম শ্ৰম দি তৎক্ষণাত সন্তুষ্টিৰ দিশে গুচি যাওঁ । আমাৰ হাতত এতিয়া বহুত বিকল্প আছে । দশক দশক আগৰ দৰে জীৱনটো কল্পনা কৰিব পৰা নাছিল ।