ধূমপান বন্ধ কৰাৰ ৫টা সহজ উপায়

WhatsApp Follow

দীৰ্ঘদিন ধৰি ধূমপানৰ অভ্যাস লালন-পালন কৰি অহা লোকসকলৰ বাবে হঠাতে ধূমপান এৰি দিয়াটো কঠিন হৈ পৰে। পৰিয়াল, বন্ধু-বান্ধৱী, কাৰ্যালয়ৰ সহকৰ্মী আনকি চিকিৎসকৰ মাজতো এই প্ৰথা অব্যাহত ৰাখিছে। চিকিৎসকে বাৰে বাৰে সকীয়াই দিছে যে সুস্থ জীৱন যাপন কৰিবলৈ হ’লে ধূমপানৰ অভ্যাস জীৱনৰ পৰা নাইকিয়া কৰিব লাগে। কোনবোৰ অভ্যাসে আপোনাক ধূমপান এৰিবলৈ সহায় কৰিব, সেইটো জানি লওক-

আপোনাৰ চৌপাশৰ মানুহেও কষ্ট পাইছে,
ধূমপানৰ ফলস্বৰূপে আশে-পাশে থকা লোকসকলৰ স্বাস্থ্যও ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। যিটো একেবাৰেই বাঞ্ছনীয় নহয়। ধূমপান এৰি নিজকে আৰু চৌপাশৰ মানুহক সুস্থ কৰি ৰাখক। পৰিয়াল আৰু সন্তানৰ বাবে মানসিকভাৱে সাজু থাকক।

আপোনাৰ জীৱনশৈলী সলনি কৰক,
অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে নিৰামিষ আৰু মাংস ভিত্তিক খাদ্য খোৱাৰ পিছত ধূমপান অধিক সুখদায়ক হৈ পৰে। গতিকে ধূমপান এৰিব বিচাৰিলে কিছুদিনৰ বাবে ফলমূল আৰু শাক-পাচলি বেছিকৈ খাব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও নিয়মিতভাৱে ব্যায়াম কৰক। যোগাসন, প্ৰাণায়াম অধিক অভ্যাস কৰক।

মদৰ পৰা আঁতৰি থাকক,
মদ্যপান, শীতল পানীয়, চাহ বা কফি, ধূমপান এৰিব বিচাৰিলে প্ৰথমে এই ধৰণৰ পানীয় পৰিহাৰ কৰক।

আপুনি আপোনাৰ প্ৰিয় চকলেট খাব পাৰে,
চকলেট খাই ধূমপানৰ অভ্যাস সলনি কৰক। চকলেট বা চ্যুইংগাম খোৱাৰ অভ্যাস ধূমপানৰ হেঁপাহ কমাই দিব।

প্ৰয়োজন হ’লে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক,
যিকোনো অভ্যাস ভাঙিবলৈ সময় লাগে। কিন্তু যদি আপুনি নিজে ধূমপানৰ আসক্তি এৰিব নোৱাৰে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। তেওঁলোকৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি নিকোটিন ৰিপ্লেচমেণ্ট থেৰাপীৰ সহায়ও ল’ব পাৰে।

Leave a Comment