নিগনি বিক্ৰী কৰি প্ৰতিমাহে ৬০ হাজাৰ টকা উপাৰ্জন কৰে

নিগনিয়ে বছৰি শ শ কোটি টকাৰ শস্য খায় বা ধ্বংস কৰে। অধিক নিগনি হত্যাকাৰীক পুৰস্কৃত কৰাৰ বাবেও চৰকাৰৰ এক কাৰ্যসূচী আছে। এনে পৰিস্থিতিত ব্যৱসায়িকভাৱে নিগনি পালন এক আচৰিত পৰিঘটনা।

এসময়ৰ চখ চালাহুদ্দিন মামুনৰ নিগনি প্ৰজনন এতিয়া ব্যৱসায়লৈ ৰূপান্তৰিত হৈছে। তেওঁ ব্যৱসায়িকভাৱে উৎপাদিত নিগনি দেশৰ বিভিন্ন বিশ্ববিদ্যালয়ত বিক্ৰী কৰি আছে। কেৱল সেয়াই নহয়, বিদেশত চাহিদা থাকিলেও মামুনে বগা নিগনি, নিগনিৰ কংকাল আৰু মমিৰ এলবিনো প্ৰজাতিৰ ৰপ্তানি কৰিব পৰা নাই।

শেহতীয়াকৈ তেওঁ ভাৰতৰ গুজৰাট বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা নিগনিৰ অৰ্ডাৰ পাইছিল যদিও দেশৰ ৰপ্তানি গেজেটত নিগনিৰ কোনো বিকল্প নথকাৰ বাবে পঠিয়াব পৰা নাছিল। তেওঁ দাবী কৰে যে যদিহে ৰপ্তানিৰ সুযোগ থাকে তেন্তে ইয়াৰ দ্বাৰা সম্ভাৱনাৰ দুৱাৰ মুকলি হ’ব। ছালাহুদ্দিন মামুনে কয় যে তেওঁ নিগনি ৰপ্তানিৰ বাবে আবেদন কৰিব।

জনা যায় যে ছালাহুদ্দিন মামুনে প্ৰতিমাহে ৪৫০ৰ পৰা ৫০০টা এলবিনো নিগনি বিক্ৰী কৰে। বৰ্তমান এই ফাৰ্মখনত ৪০০ৰো অধিক বিক্ৰীযোগ্য নিগনি আছে। ইহঁতৰ ওজন ২৫ গ্ৰামকৈ। ইয়াৰ উপৰিও জন্ম দিবলৈ ১৮০ টা নিগনি আছে। তেওঁ প্ৰতিটো নিগনি ১২০ টকাত বিক্ৰী কৰিছিল। যদিও আৰম্ভণিতে তেওঁ প্ৰতিটো নিগনি মাত্ৰ ৪০ টকাত বিক্ৰী কৰিছিল। ছালাহুদ্দিন মামুনে কয় যে তেওঁ বছৰি প্ৰায় ৮ লাখ টকাৰ নিগনি বিক্ৰী কৰে।

CopyAMP code

Leave a Comment