পিতৃ-মাতৃয়ে শিশুৰ সন্মুখত এই তিনিটা কাম নকৰিব | সাৱধান হ’ব আপুনি

আচাৰ্য চাণক্যৰ নীতিবোৰ কঠোৰ কিন্তু জীৱনৰ সত্যতা ইয়াৰ ভিতৰত লুকাই আছে। তেওঁৰ কথা আৰু নীতিয়ে আজিৰ সময়তো কঠিন সময়ত মানুহক যথেষ্ট সহায় কৰে। চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত বৃদ্ধ, শিশু আদি সকলোকে কিবা নহয় কিবা পাঠ শিকাইছে। আচাৰ্য চাণক্য অৰ্থনীতি, ৰাজনীতি বিজ্ঞান, কূটনীতি আৰু সমাজবিজ্ঞানৰ এজন পণ্ডিত আছিল। চাণক্য নীতি অনুসৰি, যেতিয়া এজন ব্যক্তি উত্তেজনা আৰু বিতৰ্কৰ পৰা আঁতৰি থাকে, তেতিয়া তেওঁৰ সফলতাৰ সম্ভাৱনা অধিক হয়। একে সময়তে, চাণক্যই উত্তেজনা আৰু বিতৰ্ক পৰিহাৰ কৰিবলৈ কিছুমান কথা কৈছে,

যি আপোনাৰ সফলতাত কাৰ্যকৰী প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। সফলতা আৰু ধনৰ পিছে পিছে, মানুহে দিশ হেৰুৱায়। চাণক্য নীতিয়ে আমাক জীৱনৰ সফলতাৰ শীৰ্ষত উপনীত হ’বলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰে। কিন্তু ই জীৱনক জটিল নকৰে। চাণক্য নীতিয়ে এজন ব্যক্তিক শুদ্ধ আৰু ভুলৰ মাজত পাৰ্থক্য কৰিবলৈ শিকায়। আজি আমি আপোনাক পিতৃ-মাতৃৰ বাবে তেওঁৰ দ্বাৰা শিকোৱা শিক্ষাৰ বিষয়ে ক’বলৈ গৈ আছোঁ।

পিতৃ-মাতৃৰ বাবে চাণক্যৰ নীতি, চাণক্যই তেওঁৰ নীতিত কৈছে যে প্ৰতিজন মানুহে শিশুৰ সন্মুখত অতি চিন্তাৰে কথা ক’ব লাগে। শিশুবোৰ সৰু গছৰ দৰে কোমল। আপুনি সেইবোৰ সেনেকৈ কঢ়িয়াই আনিব, সেইবোৰ তেনে হ’ব। আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ সন্তানৰ সন্মুখত তিনিটা কথা মনত ৰাখিব লাগে।

ইজনে সিজনক অসন্মান নকৰিব, চাণক্য নীতি অনুসৰি, পিতৃ-মাতৃয়ে কেৱল ইজনে সিজনৰ সৈতে নহয় আনৰ সৈতেও ইজনে সিজনৰ সৈতে কথা পাতি থাকোতে সন্মানৰ যত্ন ল’ব লাগে। শিশুৰ সন্মুখত গালি-গালাজ কৰিলে শিশুৰ মনত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। শিশুসকলৰ সন্মুখত এই বস্তুটোৰ যত্ন ল’ব ।

কাৰোবাক অপমান কৰা, বেছিভাগ সময়তে এনে হয় যে অভিভাৱকসকলে শিশুসকলৰ সন্মুখত ইজনে সিজনৰ সৈতে কাজিয়া আৰম্ভ কৰে আৰু আনৰ ত্ৰুটিবোৰ উলিয়াই আনে। এনে পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ সন্তানৰ দৃষ্টিত সন্মান হেৰুৱায়। ইয়াৰ ফলত, বহুসময়ত এনে হয় যে আনকি শিশুৱেও আপোনাক অপমান কৰিবলৈ আৰু বেয়া কথা ক’বলৈ কুণ্ঠাবোধ নকৰে। গতিকে আপুনি সেইটো কৰাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগিব।

আৰু পঢ়ক-

মিছা কোৱা পৰিহাৰ কৰক, চাণক্যই কৈছিল যে অভিভাৱকসকলে তেওঁলোকৰ সন্তানৰ সন্মুখত ভাও যোৰা বা মিছা কথা ক’ব নালাগে। যদি আপুনি তেওঁলোকৰ সন্মুখত ভাও যোৰে বা তেওঁলোকক আপোনাৰ মিছা কথাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰে, তেওঁলোকৰ চকুত আপোনাৰ সন্মান হ্ৰাস হ’ব। এইটো সম্ভৱ যে পিছত তেওঁ আপোনাক মিছা কোৱা আৰম্ভ কৰিব। গতিকে আপুনি তেওঁলোকৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগিব।

Leave a Comment