বিবাহৰ প্ৰস্তাৱ পোৱাৰ পিছত ছোৱালীয়ে গোপনে এই ১০টা কাম কৰে !

ছোৱালীবোৰে কিছুমান অদ্ভুত অজুহাত দেখুৱাই বিয়া হ’ব নিবিচাৰে। সাধাৰণতে ছোৱালীয়ে ১৮ বা ২০ বছৰ বয়সত বিয়া হ’ব নিবিচাৰে। কিন্তু পিতৃ-মাতৃয়ে জোৰ দিলেও এই সময়ত হ’ব নিবিচাৰে। বহু আধুনিক ছোৱালীয়ে স্বাধীনতা নাপাব বুলি ভাবি বিয়া পাতিব নিবিচাৰে। কিন্তু বিয়া নোপোৱাৰ বাবে ছোৱালীয়ে দিয়া অজুহাতবোৰ বৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয়। আহক তেনেহলে কথা পাতো ছোৱালীবোৰে বিয়াৰ প্ৰস্তাৱ পোৱাৰ পিছত কি কাম কৰে –

১) মই আৰু পঢ়িব বিচাৰো। নিশ্চয়কৈ স্নাতক হোৱাৰ পিছত আপোনাৰ অজুহাত কোনেও মানি ল’ব নিবিচাৰিব। ২) বিয়া মোৰ বাবে নহয়। এই কথা কৈ আপুনি কেতিয়াও বিবাহ বন্ধ কৰিব নোৱাৰে। গতিকে এনেবোৰ কথা নক’লেই ভাল।

৩) প্ৰথমে ওজন কমাম, তাৰ পিছত বিয়াৰ কথা ভাবিম। এই অদ্ভুত অজুহাতটোৰ কিবা অৰ্থ আছেনে ? ৪) মই বিদেশলৈ গৈ পঢ়া-শুনা কৰিব বিচাৰো। মই এতিয়া বিয়াৰ কথা ভবা নাই। ৫) বহুত টকা সঞ্চয় কৰিব লাগিব, তেতিয়া বিয়াৰ কথা ভাবিম। ছোৱালীৰ এই কথাবোৰ কোনেও মানি নলয়। গতিকে এই অজুহাত দাঙি ধৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।

৬) মই এতিয়া মা-দেউতাক এৰি যাব নোৱাৰো। ছোৱালীয়ে কেতিয়াও মাক-দেউতাকক এৰি যাব নিবিচাৰে।

৭) ভাইটি এতিয়াও বিয়া হোৱা নাই। প্ৰথমে বিয়া হ’ব দিয়ক, তাৰ পিছত মই কৰিম। ল’ৰাবোৰে অলপ পিছত বিয়া হোৱাটো স্বাভাৱিক। গতিকে ভাতৃৰ বিবাহৰ অজুহাত দেখুৱাই কোনো লাভ নাই।


আৰু পঢ়ক
>> এনে লোক বাৰে বাৰে নিৰ্যাতনৰ বলি হয় !
>> ৫টা ভুলৰ বাবে সংসাৰত অশান্তিৰ সৃষ্টি হয় !


৮) মই মোৰ কেৰিয়াৰৰ কথা ভাবি আছো। এতিয়া বিয়া হ’লে কোনো ধৰণে প্ৰতিষ্ঠা হ’ব নোৱাৰিম। মানুহে কাম কৰিও এটা পৰিয়াল গঢ়ি তোলে। এনে অজুহাত দেখুৱাই আপুনি কেতিয়াও বিয়া পাতিব নোৱাৰিব। কাৰণ কেৰিয়াৰৰ অন্ত নাই। প্ৰতিটো মুহূৰ্ততে কিবা এটা ভাল কাম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক। গতিকে এই অজুহাত দেখুৱাই লাভ নাই।

৯) মই ৰান্ধিব নোৱাৰো। প্ৰথমে মই ৰন্ধা-বঢ়া শিকিম তাৰ পিছত বিয়া পাতিম। বিয়াৰ পিছত বহু কথা শিকিবলগীয়া হয়। ইমান দিনে ৰান্নাই শিকিব পৰা নাই। আৰু শিকাৰ প্ৰয়োজন আছে। অভিভাৱকসকলেও এই কথা ভালদৰে বুজি পায়। গতিকে তেওঁলোকৰ সন্মুখত এনে অজুহাত দেখুৱাই কোনো লাভ নাই।

১০) মা, তুমি ২৮ বছৰ বয়সতে বিয়া কৰাইছিলা। ইমান সোনকালে মোক বিয়া কৰাবলৈ কিয় মন যায় ? মাকৰ লগত তুলনা কৰি কোনো লাভ নাই। এগৰাকী মাতৃয়ে কেতিয়াও ভাল প্ৰপ’জেল পালে জীয়েকৰ বিয়াত বিলম্ব কৰিব নিবিচাৰে।

2 thoughts on “বিবাহৰ প্ৰস্তাৱ পোৱাৰ পিছত ছোৱালীয়ে গোপনে এই ১০টা কাম কৰে !”

Leave a Comment