ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাক্যৰে মানুহে নিজৰ জীৱনত সঠিক পথ বিচাৰি পায়।

আমি সকলোৱে মহাভাৰতৰ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বিষয়ে অলপ জানো আৰু পঢ়ো। এই শ্ৰী কৃষ্ণ শ্ৰী বিষ্ণুৰ অষ্টম অৱতাৰ। হিন্দু সমাজত তেওঁক পূজা কৰা হয়। ভদ্ৰ মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ অষ্টমী তিথিত তেওঁৰ জন্মৰ দিনটো আজিও প্ৰতি বছৰে জন্মাষ্টমী হিচাপে পূজা কৰা হয়। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ পিতৃ বাসুদেৱ আৰু মাতৃ দেৱকী, তেওঁ মথুৰাৰ ৰাজপৰিয়ালৰ পুত্ৰ আছিল। মাতৃৰ ফালৰ পৰা ককাক কাংছাৰ হত্যাৰ হেঁপাহৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ জন্মৰ নিশা পোষক পিতৃ নন্দ আৰু পোষক মাতৃ যশোদাৰ লগত গোকুলত এৰি থৈ যায়।

মহাভাৰতত তেওঁ পাণ্ডৱৰ উপদেষ্টা হিচাপে কুৰুক্ষেত্ৰৰ যুদ্ধত পাণ্ডৱৰ লগত যোগ দিছিল। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনৰ ৰথী ভূমিকা পালন কৰিছিল। যুদ্ধক্ষেত্ৰত অৰ্জুনে তেওঁক বচাবলৈ এক মহান ধৰ্মধ্বনি দিছিল যিটো হিন্দুসকলৰ পবিত্ৰ পুথি “ভাগৱত গীতা” বুলি গণ্য কৰা হয়। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ সেই মহান উপদেশক ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাক্য বুলি গণ্য কৰা হয়।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাক্যৰে মানুহে নিজৰ জীৱনত সঠিক পথ বিচাৰি পায়। এই কথাষাৰে মানুহক ভুল পথৰ পৰা সঠিক পথলৈ লৈ যায়। এনে কিছুমান কথাৰ উদাহৰণ আজিৰ টীকা-

৬) “সময় কেতিয়াও মানুহৰ দিশত গতি নকৰে, মানুহে সময়ৰ দিশত গতি কৰিব লাগে”

সময় আৰু ওলাই যোৱা কথাবোৰ কেতিয়াও ঘূৰি নাহে। গতিকে ইয়াক সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰিলে মানুহে চৰম বিপদৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। সময়ৰ লগত গতি কৰিব পৰা সকলেহে প্ৰকৃত সফলতা লাভ কৰে। যদি মানুহে সঠিক সময়ত সঠিকভাৱে কাম নকৰে, তেন্তে সেই কামৰ বাবে তেওঁলোকে পৰ্যাপ্ত সময় বা সুযোগ নাপায়। সময় অনুযায়ী কাম কৰিবলৈ মানুহে মনত ৰাখিব লাগে আৰু সময় নষ্ট কৰাৰ পৰা নিজকে আঁতৰাই ৰাখিব লাগে।আৰু সময় বুজিব লাগে।

৭) “যেতিয়া পৃথিৱীত দেখাৰ বাবে একো নাথাকে, তেতিয়া মানুহে ঈশ্বৰৰ ফালে চায়।”

মানৱ জীৱনৰ চাৰিটা অধ্যায়। এই চাৰিটা অধ্যায়ৰ তিনিটাত মানুহে নিজৰ জীৱনৰ সকলো দায়িত্ব পালন কৰে। শেষত যেতিয়া তেওঁৰ সকলো দাবী, কৰ্তব্য, দায়িত্ব, ইচ্ছা, কামনা, ইচ্ছা, কামনা শেষ হয়, তেতিয়া তেওঁ নিজকে ঈশ্বৰৰ ওচৰলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। এই জগতখন তেওঁৰ চিনাকি হৈ পৰে গতিকে তেওঁ নিজকে আধ্যাত্মিক পথত পথ প্ৰদৰ্শন কৰি নিজৰ জীৱনত শান্তি পায়।


আৰু পঢ়ক
>> বাস্তু শাস্ত্র অনুসৰি ঋাৰু ৰখাৰ সঠিক নিয়ম, টকাৰ অভাৱ দূৰ হ’ব !
>> এই ৩টা নামৰ মানুহবোৰ বৰ ভাগ্যৱান, সদায় পায় লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ !


৮) “দান দিয়া বুলি কোৱা হয় যাতে দানকাৰীৰ লোকচান হয় আৰু ভিক্ষাৰীয়ে লাভ কৰে। কিন্তু বলিদানেই দিয়ে আৰু সমগ্ৰ জগতে লাভ কৰে।”

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ কথাত দান আৰু বলিদান গুৰুত্বপূৰ্ণ। এগৰাকী মাতৃ বা শিক্ষকে যিজন ছাত্ৰই উৎপাদন কৰে, তেওঁলোকে পিছলৈ দেশৰ বাবে নিজকে নিয়োগ কৰে, যাৰ ফলত সমগ্ৰ দেশখনেই উপকৃত হয়। দেশৰ লগতে দশকটোৰ বাবে সামগ্ৰিকভাৱে অগ্ৰগতি হৈছে। যিটো দান-বৰঙণিৰ বহু ওপৰত।

৯) “কোনো কোনো ঘটনালৈ যদি কোনো মানুহে ভয় কৰে তেন্তে তেওঁ পৰাজিত হ’ব। আৰু যিজন পৰাজয় শান্ত আৰু মনোনিৱেশ কৰি থাকে তেওঁৱেই প্ৰকৃত বিজয়ী।”

ভয়ে মানুহক আঁতৰাই ৰাখে গতিকে ভয় কোনো পৰিস্থিতিৰ ফল হ’ব নোৱাৰে। এজন ব্যক্তিয়ে জীৱনত বহু বাধাৰ সন্মুখীন হ’ব কিন্তু তেওঁৰ বাটৰ পৰা পেলাই দিব পৰা কিবা এটাৰ বাবে তেওঁ সদায় সাজু হোৱা উচিত। তেতিয়াহে এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰকৃত মানৱীয় অৰ্থত উপনীত হ’ব পাৰিব।

১০) “নিজৰ সামৰ্থ্যক লৈ সন্দেহ কৰাটো কেতিয়াও উচিত নহয়”

মানুহৰ প্ৰথম আৰু প্ৰধান শত্ৰু হ’ল তেওঁৰ নিজৰ আপেক্ষিক দুৰ্বলতা। যিটো তেওঁৰ আচলতে নাই কিন্তু তেওঁৰ চিন্তাধাৰা সেই দুৰ্বলতাৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হয় আৰু তেওঁক সকলোৰে মাজত হীনমন্যতা ভুগিবলৈ বাধ্য কৰে।গতিকে নিজৰ সামৰ্থ্যৰ ওপৰত সদায় আস্থা ৰাখিব লাগে আৰু দৃঢ়প্ৰতিজ্ঞ হ’ব লাগে।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

CopyAMP code

Leave a Comment