শীতকালত কিয় মুখৰ ঘা বাঢ়ি যায়? ঘাঁ কেনেকৈ ভাল কৰিব পাৰি জানক

বহু লোকে মুখৰ ঘাঁৰ সমস্যাত ভুগিছে। ডেকা-বুঢ়া সকলোৰে মুখৰ ঘাঁ হ’ব পাৰে। চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ তথ্য অনুসৰি প্ৰায় ২০০টা ৰোগে প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ হিচাপে মুখৰ ঘাঁৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

এইডছৰ পৰা আৰম্ভ কৰি কেন্সাৰ, ডায়েবেটিছ, হৃদৰোগ আদি ৰোগৰ দ্বাৰা মুখৰ ঘা হ’ব পাৰে। গৰ্ভাৱস্থাতো শৰীৰৰ বহু ৰোগৰ লক্ষণ মুখৰ ভিতৰতে প্ৰকাশ পায়।

মুখৰ ঘা হ’ল ভিতৰ, ওপৰৰ বা জিভাৰ ঘা। তীব্ৰ বিষৰ বাবে কিবা এটা খালে জ্বলা-পোৰা। বহু লোকে মুখমণ্ডল ফুলা বা পূজৰ স্ৰাৱৰ দৰে সমস্যাও অনুভৱ কৰিব পাৰে। সাধাৰণতে কামোৰা বা কাটি লোৱাৰ পিছত মুখৰ ভিতৰত বিভিন্ন ঠাইত ঘাঁৰ সৃষ্টি হয়। কঠিন ব্ৰাছেৰে দাঁত ব্ৰাছ কৰিলেও এনে হয়।

লগতে অতি গৰম পানীয় খালে বা কঠিন কিবা এটা চোবাই খালে গালত কামোৰ খাব পাৰে। এই সাধাৰণ কাৰণসমূহৰ বাহিৰেও মুখৰ ঘা বিভিন্ন ধৰণৰ ৰোগৰ দ্বাৰা হ’ব পাৰে।

তদুপৰি শীতকালত মুখৰ আলচাৰৰ সমস্যা বাঢ়িব পাৰে। কাৰণ শীতকালত ভাইৰাছ আৰু বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি পায়। ফলত মুখৰ আলচাৰৰ সমস্যাও বাঢ়ি যায়। বিভিন্ন বেক্টেৰিয়াই মুখৰ সংক্ৰমণৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

কিন্তু কাউণ্টাৰৰ পৰা বিক্ৰী কৰা স্থানীয় মৌখিক জেল আৰু ক্ৰীমে মুখৰ বেছিভাগ ঘা ভাল কৰিব পাৰে। কিন্তু ইচ্ছা কৰিলে ঘৰুৱা উপায়েৰে সমাধান কৰিব পাৰি। এনে ৭টা পৰীক্ষা কৰা প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে জানি লওক-

১. ঘৰতে মুখৰ আলচাৰ ভাল কৰিবলৈ মৌ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ এন্টি-বেক্টেৰিয়েল গুণে মুখখন আৰ্দ্ৰ কৰি ৰাখে আৰু শুকানতা নাইকিয়া কৰে। মুখৰ ঘাঁৰ বাবেও মৌৰ লগত মিহলি এচিকুট হাল্ধি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

২. মুখৰ আলচাৰৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ এলোভেৰা জেল অতি ফলপ্ৰসূ উপাদান। এই বনৌষধি উপাদানে মুখৰ বিষ আৰু ঘাঁ নিমিষতে ভাল কৰে। মুখৰ ঘাঁ ভাল হ’বলৈ দিনে দুবাৰকৈ মুখৰ ভিতৰত এলোভেৰাৰ ৰস ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

৩. ঔষধি গুণেৰে সমৃদ্ধ তুলসীয়ে মুখৰ আলচাৰ ভাল হোৱাতো ফলপ্ৰসূ অৰিহণা যোগায়। ইয়াৰ এন্টি বেক্টেৰিয়াল গুণে মুখখন বীজাণুমুক্ত কৰে। তুলসীৰ পাত চোবাই খালে বা তুলসী থকা গৰম পানীৰে দিনে দুবাৰ গাৰ্গল কৰিলে মুখৰ ঘা ভাল হয়।


আৰু পঢ়ক
>> ৫ বিধ খাদ্যক কোৱা হয় লিভাৰৰ বন্ধু, এই খাদ্য খালে লিভাৰ কেতিয়াও নহয় নষ্ট
>> চাহ-কফি নহয়, পুৱাই খাওক নেমুপানী, ইয়াৰ উপকাৰিতা জানিলে আপুনিও হ’ব আচৰিত


৪. মুখৰ সুস্বাস্থ্যৰ বাবে এটা ডাঙৰ ঘৰুৱা উপায় হ’ল নিমখীয়া পানীৰে গাৰ্গলিং কৰা। মুখৰ ঘা নিৰাময়তো নিমখীয়া পানী ফলপ্ৰসূ। এই পানীৰ লগত গাৰ্গল কৰিলে মুখৰ পৰা বেক্টেৰিয়া আঁতৰি যায়। নিমখীয়া পানীয়ে মুখৰ দুৰ্গন্ধৰ বেক্টেৰিয়া হ্ৰাস কৰে। দিনটোত দুবাৰ গাৰ্গল কৰিলে ভাল ফলাফল পোৱা যায়।

৫. হালধিৰ প্ৰাকৃতিক এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল গুণ আছে। হালধি ব্যৱহাৰ কৰিলে মুখৰ আলচাৰৰ বিষ আৰু ঘাঁৰ পৰা উপশম পাব পাৰি। ইয়াত এলিচিন নামৰ এবিধ পদাৰ্থ থাকে। যিয়ে প্ৰদাহ কমোৱাত সহায় কৰে। এটা নিমখ হালধি আক্ৰান্ত ঠাইত দুবাৰকৈ ঘঁহিলে ভাল ফলাফল পোৱা যায়।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

CopyAMP code

Leave a Comment