৫ লাখ টকাৰ CNC ৰাউটাৰ মেচিনত, প্রতি মাহে ডেৰ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰক !

( 5 lakh CNC router machine, earn Rs. 500,000 per month ) অসমৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলত কাঠৰ কাম বা ডিজাইন প্ৰাচীন কালৰে পৰা প্ৰশংসা কৰি আহিছে। দীৰ্ঘদিন ধৰি এই ডিজাইনে এতিয়া বন্দৰ চহৰখনৰ আধুনিক আচবাবৰ ক্ষেত্ৰত স্থান লাভ কৰিছে। কেৱল সেয়াই নহয়, এই উদ্যোগটোত সকলো আধুনিক সঁজুলি আহিছে। দক্ষ জনশক্তি বৃদ্ধি পাইছে। হাজাৰ হাজাৰ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰা হৈছে। নতুন কৰ্মসংস্থাপনৰ সৃষ্টি হৈছে।

আজি মই আপোনালোকৰ লগত কথা পাতিম কাঠৰ শিল্পত ব্যৱহৃত এটা আধুনিক যন্ত্ৰৰ বিষয়ে, যিটো আপোনালোকে স্থাপন কৰি মাহে লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। মেচিনটোৰ নাম হৈছে CNC ৰাউটাৰ মেচিন। ই কাঠৰ দুৱাৰ বা যিকোনো আচবাবৰ ডিজাইন কৰিব পাৰে। এই অত্যাধুনিক মেচিনটোত ব্যৱহৃত চফট্ ৱেৰৰ জৰিয়তে ডিজাইনসমূহ ইনপুট কৰা হয়।

যদি আপুনি CNC ৰাউটাৰ মেচিন স্থাপন কৰি ব্যৱসায় কৰিব বিচাৰে, তেন্তে প্ৰথমে আপুনি এই ধৰণৰ ব্যৱসায়ৰ বাবে এটা বৈধ অনুজ্ঞাপত্ৰ ল’ব লাগিব। অৰ্থাৎ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ হ’লে ট্ৰেড লাইচেন্স ল’ব লাগিব। সাধাৰণতে আপুনি এনেকুৱা এটা স্থান বাছি ল’ব লাগে য’ত অধিক আচবাবৰ দোকান আৰু মাল থাকে। এটা মধ্যমীয়া আকাৰৰ কোঠাত মেচিনটো স্থাপন কৰিব পাৰি।

সাধাৰণতে মেচিনটো চলাবলৈ দুজন শ্ৰমিকৰ প্ৰয়োজন হ’ব। আৰু যিহেতু ই এটা চফট্ ৱেৰ ভিত্তিক আধুনিক মেচিন, গতিকে মেচিনটো চলাবলৈ নিৰৱচ্ছিন্ন শক্তি যোগান থাকিব লাগিব। মেচিনৰ ব্ৰেণ্ড আৰু মানদণ্ডৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি দাম আৰু স্থায়িত্ব বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে। কিন্তু এটা ভাল মানৰ মেচিনত নূন্যতম ৫ লাখ টকা খৰচ কৰিব লাগিব।

আৰু যদি কেৱল কাঠেই নহয় প্লাষ্টিকৰ শ্বীট, তাম বা লোহাৰ শ্বীটত ডিজাইন বা কাটিব বিচাৰে তেন্তে এনে এটা চি এন চি ৰাউটাৰ লেজাৰ মেচিন কিনিবলৈ ১২ লাখৰ পৰা কোটি টকা খৰচ কৰিব লাগিব। যদি আপুনি এই ব্যৱসায় স্থাপন কৰি সফলতা লাভ কৰিব বিচাৰে তেন্তে ব্যৱসায়ত দক্ষ হ’ব লাগিব।

লক্ষ্য গ্ৰাহকৰ সৈতে নিৰন্তৰ যোগাযোগ বজাই ৰখা। বিশেষকৈ যদি আপোনাৰ অঞ্চলটোত সৰু সৰু আচবাব নিৰ্মাতা আছে, লগতে ইণ্টেৰিয়ৰ ডিজাইনিঙৰ কাম কৰা সকলো আপোনাৰ গ্ৰাহক। আজি বৰ্ড কাটিং কৰি যিবোৰ সুন্দৰ ডিজাইন বনোৱা হয়, সেইবোৰো এই মেচিনৰ দ্বাৰা কৰা হয়।

৮ ফুট দীঘল আৰু ৪ ফুট বহল কাঠ বা প্লাই বৰ্ডৰ ডিজাইন বা কাটিং ১২০০ টকাৰ পৰা ১৫০০ টকালৈকে লাভ কৰিব পাৰি। এটা মেচিনে মেচিনৰ ক্ষমতা অনুসৰি প্ৰতি ঘণ্টাত ১ টা বৰ্ড কাটিব পাৰে। দুৱাৰৰ ডিজাইনৰ ক্ষেত্ৰত বিল ১৫০০ৰ পৰা ২০০০ টকালৈ লোৱা হয়। এটা মেচিনৰ পৰা প্ৰতিদিনে ৮০০০ৰ পৰা ১০০০০ টকা উপাৰ্জন কৰা সম্ভৱ।

এই ব্যৱসায়ত দুজন অপাৰেটৰ আৰু এজন ডিজাইনাৰ দৰমহা, ঘৰৰ ভাড়া, বিদ্যুতৰ বিল, মাৰ্কেটিং খৰচ বাদ দি মাহে ডেৰ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰাটো কঠিন নহয়। অলপ বুদ্ধিমত্তাৰে এই ব্যৱসায় পৰিচালনা কৰিলে সফলতা লাভ কৰাটো সহজ। প্ৰথমতে আয় কম আছিল যদিও পৰিচিতি বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে ব্যৱসায়ৰ পৰিসৰও বৃদ্ধি পালে। সকলোলৈ শুভকামনা থাকিল।

Leave a Comment