অতিৰিক্ত চুলি সৰি পৰাৰ ৰোধ কৰাৰ ৫টা সহজ উপায়

( 5 simple ways to prevent excess hair loss ) বাৰিষা মানে অত্যধিক চুলি সৰা সমস্যাটো বাঢ়ি গৈ থাকে । আৰু যদি এনেদৰে চুলি সৰি যায়, তেন্তে মূৰৰ সন্মুখৰ টানটো সম্পূৰ্ণ খালী হৈ থাকে, গতিকে বাৰিষাৰ সময়ত, নিশ্চিতভাৱে এই পাঁচটা সহজ টিপছ মানি চলক, কিন্তু আপোনাৰ চুলি সৰা বহুত কমি যাব আৰু পলম নকৰাকৈ এই টিপছসমূহ ফলো কৰক –

১) বাৰিষাৰ সময়ত মূৰত বৰষুণৰ পানী লগাব নালাগে । যদি কিবা কাৰণত তিতি যায় তেন্তে নিশ্চয় উভতি আহি চেম্পু দিব । কিন্তু বৰষুণৰ পানীত থকা এচিডটোৱে চুলিখিনি বহুত ক্ষতি কৰে । ফলত বাৰিষাৰ সময়ত চুলি সৰা সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পায় ।

২) সপ্তাহত এবাৰ হ’লেও চুলিৰ পেক ভালদৰে লগাব লাগে, তাৰ বাবে টেঙা দৈ, চূণৰ ৰস, কণী আৰু অতি কম আমলাকি গুড়ি ভালদৰে মিহলাই ব্যৱহাৰ কৰি মিশ্ৰণটো চুলিৰ গুৰি আৰু চেম্পুত ভালদৰে লগাব লাগে ।

৩) সপ্তাহত এবাৰ চুলিত তৰকাৰীপাতৰ পেষ্ট লগাব পাৰে, কিন্তু বাৰিষাৰ সময়ত চুলি গজাৰ সমস্যা বহু পৰিমাণে কমি যাব ।


আৰু পঢ়ক
সাৱধান নহৰু খালে এই ব্যক্তিসকলৰ শৰীৰত ভিতৰৰ পৰা যথেষ্ট ক্ষতি হ’ব !
ৰাতিপুৱা খালী পেটত আদা এটুকুৰা খালে এইসমূহ উপকাৰ হয় !


৪) চুলিখিনি চেম্পুৰে ভালদৰে ধুই পেলাওক, নহলে বাৰিষাৰ সময়ত চুলি গজাৰ সমস্যা দুগুণ হ’ব, চুলিত যদি কিবা চেম্পু বাকী থাকে তেন্তে সেয়া এক গুৰুতৰ সমস্যা হ’ব । গতিকে বিলম্ব নকৰাকৈ এই পদ্ধতি মানি চলক ।

৫) চুলি ভালদৰে কম্বল কৰিব লাগে । চুলি চেপিলে মূৰৰ ভিতৰত তেজ চলাচল বৃদ্ধি পাব, যাৰ ফলত চুলিলৈ অক্সিজেন যোগানৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পাব । ফলত চুলিৰ বৃদ্ধি কমি যাব ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment