অতি সহজে প্রেসাৰ কুকাৰ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ ৫টা টিপছ !

( 5 Tips to Clean a Pressure Cooker Very Easily ) আমাৰ বহু ঘৰত প্ৰেচাৰ কুকাৰত বিভিন্ন ধৰণৰ ৰন্ধা-বঢ়া কৰা হয়। প্ৰেচাৰ কুকাৰত ৰান্ধিলে কম সময় লাগে আৰু বহুত ভালকৈ ৰন্ধা হয়। কিন্তু বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে প্ৰেচাৰ কুকাৰ ব্লাষ্টৰ দৰে সমস্যাই দেখা দিয়ে। আপোনাৰ পাকঘৰটো যেনেকৈ নষ্ট হ’ব পাৰে, সেইদৰে আপোনাৰ শৰীৰো আঘাত পাব পাৰে।

আজিৰ বিশেষ প্ৰতিবেদনত আমি আলোচনা কৰিম যে আপুনি কেনেকৈ আপোনাৰ প্ৰেচাৰ কুকাৰ সহজে পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে যাতে ভৱিষ্যতে ই বিস্ফোৰণ নহয়। প্ৰেচাৰ কুকাৰটো বেছি সময় পৰিষ্কাৰ নকৰিলে মলি জমা হ’লে প্ৰেচাৰ কুকাৰটো ব্লাষ্ট হ’বলৈ বেছি সময় নালাগিব। এই সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ আমাৰ আজিৰ প্ৰতিবেদনখন আৰম্ভণিৰ পৰা শেষলৈকে পঢ়ক –

প্ৰেচাৰ কুকাৰৰ বিস্ফোৰণ ৰোধ কৰিবলৈ সৰল চাফাই পদ্ধতি

প্ৰেচাৰ কুকাৰ বহুতো পদ্ধতিৰ সহায়ত পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰি, কিন্তু আমি কোৱা পদ্ধতিটো ব্যৱহাৰ কৰিলে পেছাদাৰী কুকাৰটো পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ ই সোনকালে ব্লাষ্ট নহয় আৰু দীৰ্ঘদিনলৈকে পৰিষ্কাৰ হৈ থাকিব। গতিকে জানি লওঁ –

১) প্ৰেচাৰ কুকাৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ প্ৰথমে এটা বাটিত বেকিং ছ’ডা আৰু ভিনেগাৰ মিহলাই বনাই লওক। বেকিং ছ’ডা আৰু ভিনেগাৰৰ এই মিশ্ৰণটো প্ৰেচাৰ কুকাৰত ভালদৰে মিহলাই লওক
বাহিৰৰ অংশটো স্ক্ৰাবাৰেৰে স্ক্ৰাব কৰি থাকিব। লগতে প্ৰেচাৰ কুকাৰৰ ঢাকনি আৰু চালনীৰ অংশটো পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগিব।

২) প্ৰেচাৰ কুকাৰত মিশ্ৰণটো ভালদৰে লগোৱাৰ পিছত প্ৰথমে ঢাকনিখন লৈ তাৰ পৰা চিটিটো আঁতৰাই দিব লাগিব। এতিয়া চেফটি পিনৰ সহায়ত ভিতৰৰ যিকোনো মলি উলিয়াব লাগে। তাৰ পিছত চোডা আৰু ভিনেগাৰৰ মিশ্ৰণখিনি এই অংশত কিছু সময় ভালদৰে লগাব লাগে। যিহেতু এই অংশৰ বাবে স্ক্ৰাবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি, গতিকে হাতেৰে মিশ্ৰণটো লগাব লাগিব।

৩) কিছু সময় ঘঁহি লোৱাৰ পিছত পানীৰে ভালদৰে ধুই পেলাব লাগে। পানীৰে ধোৱাৰ সময়ত অলপ পৰিমাণে Bheem Liquid ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে যাতে চাফা কৰাটো সহজ হয়। যদি ঘৰত ভিনেগাৰ নাথাকে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে নেমুৰ ৰস বিকল্প হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

৪) প্ৰেচাৰ কুকাৰৰ হেণ্ডেল পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ vim liquid ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। স্কচ বাইট বা টুথব্ৰাছৰ সহায়ত অলপ পৰিমাণৰ ভীম তৰল পদাৰ্থৰে ধুই এই ঠাইখন অতি সহজে পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে। প্ৰেচাৰ কুকাৰতকৈ বেছি ঢাকনিখনৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব লাগে যাতে তাত কোনো খাদ্য আবদ্ধ নহয়। কিন্তু খাদ্য আবদ্ধ হৈ থাকিলেহে বিপদজনক হ’ব পাৰে।

৫) যদি আপোনাৰ ঘৰত ননষ্টিক প্ৰেচাৰ কুকাৰ আছে কিন্তু অলপ বেলেগ পদ্ধতিৰে চাফা কৰিব লাগে। ইয়াৰ বাবে আপুনি ক্লিনিক প্লাছ শ্বেম্পু ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। চাফাই কামৰ বাবে এই চেম্পুটো অতি উত্তম। ননষ্টিক প্ৰেচাৰ কুকাৰ কিন্তু কোনো ৰুক্ষ বস্তুৰে চাফা কৰিব নালাগে। কোমল কাপোৰেৰে পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।

শেষত প্ৰেচাৰ কুকাৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে কিছুমান নিয়ম আছে। ধৰি লওক আপুনি প্ৰেচাৰ কুকাৰত দালি ৰান্ধি আছে, তেনে ক্ষেত্ৰত বহু আগতেই কিন্তু এই দালিটো তিয়াই ৰাখক যাতে প্ৰেচাৰ কুকাৰত থোৱাৰ পিছত পানী সোনকালে শুকাই নাযায় আৰু প্ৰেচাৰ কুকাৰটো ব্লাষ্ট নহয়। প্ৰেচাৰ কুকাৰটো ভালদৰে চাফা কৰি ব্যৱহাৰ কৰিলে কোনো দুৰ্ঘটনা নহ’ব আৰু কুকাৰত অতি সহজে ৰান্ধিব পাৰিব। আজিৰ বিশেষ টিপছৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত নিশ্চয়কৈ জনাব।

1 thought on “অতি সহজে প্রেসাৰ কুকাৰ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ ৫টা টিপছ !”

Leave a Comment