৫ টা উপায়েৰে বিদ্যুতৰ বিল আধাতকৈও হ্ৰাস কৰক, এনেদৰে কৰক অৱলম্বন

5 ways to reduce your electricity bill by more than half

Join Telegram

১/ ফ্ৰীজ ৰখাৰ সঠিক ঠাই, আচৰিত হ’বলগীয়া তথ্য ! ফ্ৰীজটো ঘৰৰ কোন ঠাইত ৰাখিছে আৰু কেনেকৈ ৰখা হয় ? ইয়াৰ ফলতো বিদ্যুৎ বিলতো প্ৰভাৱ পৰা দেখা যায় । ফ্ৰীজটো ঘৰৰ এনে ঠাইত ৰাখিব লাগে য’ত বায়ু অহা যোৱা কৰিব পাৰে । বেৰৰ পৰা কমেও ২ ইঞ্চি দূৰত থাকিব লাগে ফলত বহু পৰিমাণে বিদ্যুৎ ৰাহি কৰিব পৰা যায় ।

২/ বৈদ্যুতিক সঁজুলি বন্ধ কৰাটোৱেই বিদ্যুৎ ৰাহি কৰাৰ সঠিক উপায় ।

৩/ মূল চুইচটো বন্ধ কৰি বহুত শক্তি ৰাহি কৰাটো সম্ভৱ পাৱাৰ চুইচটো সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব । এখন এনেকুৱা পাৱাৰ চুইচ বৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব যাতে প্ৰতিটো ডিভাইচ ব্যৱহাৰ কৰাৰ লগে লগে পাৱাৰ চুইচটো বন্ধ হৈ থাকে । বিশেষকৈ বিদ্যুৎ ৰাহি কৰাত ই ফলপ্ৰসূ ইয়াৰ উপৰিও বিশেষভাৱে বিদ্যুৎ ৰাহি কৰাত সহায় কৰে ।

৪/ যদি আপুনি গৰমৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ ঘৰৰ বাবে AC কিনিছে তেন্তে মনত ৰাখিব যে পাঁচ তাৰকা (5 star) ৰেটিং পোৱা AC ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে । ইয়াৰ দ্বাৰা বহু পৰিমাণে বিদ্যুৎ ৰাহি কৰিব পাৰি যেতিয়াই AC চলাব তেতিয়াই তাপমাত্ৰা ২৪ ডিগ্ৰীত ৰাখিব ইয়াৰ ফলত বিদ্যুতৰ বিলত এক পৰিৱৰ্তন আহিব ।

৫/ ঘৰত কোনেও সঘনাই ফেন সলনি নকৰিব, পুৰণি মডেলত ৯০ ৱাট পৰ্যন্ত শক্তি খৰচ হয় । প্ৰথমে শক্তি ৰাহি কৰা ফেন ব্যৱহাৰ কৰক । ফেনৰ প্ৰয়োজন নহ’লে ফেনখন বন্ধ কৰক । আপুনি দেখিব যে শক্তিৰ ব্যৱহাৰ সহজে কমি যায় ।

Leave a Comment