ডুবাইত চাকৰি এৰি এতিয়া ষ্ট্ৰবেৰী খেতি কৰি ৭ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে যুৱকজনে

এম বি এ কৰাৰ পিছত অধিকাংশ যুৱকে বহুজাতিক কোম্পানীত যোগদান কৰাৰ প্ৰৱণতা থাকে। বিদেশত ভাল চাকৰি পালে তালৈ যাওক। ঠিক একে কামেই কৰিলে সীতাপুৰৰ বাসিন্দা নবীন মোহন ৰাজবংশীয়ে। এমিট কলেজ চেন্নাইৰ পৰা এম বি এ কৰাৰ পিছত বিজনেছ ডেভেলপমেণ্ট মেনেজাৰ হিচাপে চাকৰি লাভ কৰি তাৰ বাবে ডুবাইলৈ গুচি যায়।

চাকৰিৰ সময়ত নবীনে ডুবাইৰ যিকোনো ফাৰ্মলৈ গ’লে মৰুভূমিতো ভাল শস্য দেখিছিল। ইয়াৰ পৰাই নবীনৰ মনত কৃষিৰ প্ৰতি আগ্ৰহ বাঢ়ি যায়। তেওঁ ভাৰতলৈ উভতি আহি সিদ্ধান্ত লয়। আৰু সীতাপুৰ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ সহায়ত আধুনিক প্ৰযুক্তিৰে ষ্ট্ৰবেৰী খেতিৰ প্ৰশিক্ষণ লৈছিল।

এক একৰত এক ফুট দূৰত্বত প্ৰায় ২০ হাজাৰ পুলি ৰোপণ কৰা হয়। ইয়াৰ লগতে বহুত ভালদৰে যত্ন ল’ব লাগে। তদুপৰি প্ৰতি একৰত ১৫০ৰ পৰা ১৬০ কুইণ্টল উৎপাদন কৰা সম্ভৱ। একে সময়তে ব্যয়ৰ কথা ক’লে এক একৰৰ পৰা প্ৰথম বছৰত তিনি লাখ টকা পৰ্যন্ত উপাৰ্জন কৰাটো সম্ভৱ। কেইমাহমানৰ ভিতৰতে এই আয় দুগুণ হয়, ৩ লাখ টকাৰ পৰা ৬ লাখতকৈ অধিক হয়। বাকীবোৰে আন শস্যৰ পৰা লাভ কৰে।


আৰু পঢ়ক
>> ঘৰৰ বেৰত প্লাষ্টিকৰ বেগ আৰু বটল ব্যৱহাৰ কৰি তিয়ঁহ খেতি কৰক !
>> টাবত ১২ মাহ পালেং শাক খেতি কৰক, পদ্ধতিটো শিকিব


ষ্ট্ৰবেৰীৰ লগতে নবীনে ষ্ট্ৰবেৰী শস্যৰ মাজত মেৰিগোল্ড পুলি ৰোপণ কৰিছিল। মেৰিগোল্ড ফুলৰ পৰা ৫০ হাজাৰ টকা উপাৰ্জন কৰা যায়, মেৰিগোল্ড ফুল শেষ হ’লে তৰমুজ ৰোপণ হয়, প্ৰতি একৰত গড়ে তৰমুজ উৎপাদন হয় ১৬০ৰ পৰা ১৭০ কুইণ্টল। নবীন মোহন ৰাজবংশীয়ে কয় যে ইয়াৰ পূৰ্বে তেওঁৰ গাঁৱৰ পৰা লোকসকলে চাকৰি বিচাৰি চহৰলৈ প্ৰব্ৰজন কৰিছিল। কিন্তু আমি গাঁৱত ষ্ট্ৰবেৰী খেতি আৰম্ভ কৰাৰ পিছৰে পৰা গাঁওখনে আৰু দুহজন মানুহক কৰ্মসংস্থাপন দিছে।

1 thought on “ডুবাইত চাকৰি এৰি এতিয়া ষ্ট্ৰবেৰী খেতি কৰি ৭ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে যুৱকজনে”

Leave a Comment