আপোনাৰ পত্নীক এইবোৰ কথা কেতিয়াও নক’ব !

( A husband should never tell his wife these things know what ) এজন মহান পণ্ডিত হোৱাৰ উপৰিও আচাৰ্য্য চাণক্যক এজন ভাল শিক্ষক বুলিও গণ্য কৰা হয়। আচাৰ্য্য চাণক্যই বিশ্ববিখ্যাত তক্ষশিলা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু তাত আচাৰ্য পদত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলকো পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁ কেৱল এজন দক্ষ কূটনীতিবিদেই নহয়, এজন মহান কৌশলবিদ আৰু অৰ্থনীতিবিদ আছিল। আচাৰ্য্য চাণক্যই জীৱনত অদ্ভুত পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হৈছিল যদিও কেতিয়াও হাৰ নামানি নিজৰ লক্ষ্যত উপনীত হৈছিল। আচাৰ্য্য চাণক্যই নিজৰ নীতিত ধন, স্বাস্থ্য, ব্যৱসায়, বিবাহ জীৱন, সমাজ, জীৱনৰ সফলতা আদি সকলো বিষয়তে নিজৰ মতামত আগবঢ়াইছে। এজন ব্যক্তিয়ে যদি জীৱনত আচাৰ্য চাণক্যৰ কথা মানি চলে, তেন্তে তেওঁ জীৱনত কেতিয়াও ভুল নকৰে আৰু সফল অৱস্থাত উপনীত হ’ব পাৰে।

চাণক্য নীতিয়ে নাৰী আৰু পুৰুষৰ সম্পৰ্কৰ লগতে তেওঁলোকৰ গুণৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰিছে। স্বামী-স্ত্ৰী ইজনে সিজনৰ পৰিপূৰক বুলি কোৱা হয়। দুয়ো সুখ দুখৰ সংগী। তথাপিও জীৱনত এনে কিছুমান কথা আছে যিবোৰ কোনো ব্যক্তিৰ আগত কোৱা উচিত নহয়। আপুনিও এইবোৰ কথা আপোনাৰ পত্নীৰ পৰা লুকুৱাই ৰাখিব লাগে, নহ’লে ভৱিষ্যতে বিপদৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। স্বামীয়ে পত্নীক ক’ব নালাগে, সেইবোৰ কোনবোৰ কথা জানো আহক।

গোপনে দান দিব
আচাৰ্য্য চাণক্যই কৈছে যে দান-বৰঙণি গোপনে কৰিলেহে গুৰুত্বপূৰ্ণ। আনকি পত্নীৰ পৰাও গোপন কৰি ৰাখিব লাগে। এনে নকৰিলে আপোনাৰ দানৰ গুৰুত্ব কমি যায়, লগতে বহু সময়ত আপোনাৰ পত্নীয়ে দানৰ বাবে কৰা ব্যয়ৰ উল্লেখ কৰি আপোনাক ভাল বেয়া বুলি ক’ব পাৰে।

আপোনাৰ অপমানৰ কথা নক’ব
আচাৰ্য্য চাণক্যৰ নীতিশাস্ত্ৰত উল্লেখ আছে যে স্বামীয়ে কৰা অপমানৰ কথা কেতিয়াও পত্নীক ক’ব নালাগে। নাৰীৰ বিষয়ে বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি তেওঁলোকে এই বিষয়ে জানিব পাৰে, তেন্তে তেওঁলোকে এই অপমানক ঠাট্টা কৰাত ব্যৰ্থ হয়।

নিজৰ দুৰ্বলতা নকব
আচাৰ্য্য চাণক্যৰ মতে, যদি স্বামীৰ কোনো দুৰ্বলতা আছে , তেন্তে তেওঁ পত্নীৰ লগত ভাগ নকৰিব। আচাৰ্য্য চাণক্যৰ মতে, যদি আপোনাৰ পত্নীয়ে আপোনাৰ দুৰ্বলতাৰ বিষয়ে জানিবলৈ পায়, তেন্তে তেওঁ আপোনাৰ দুৰ্বলতাক আক্ৰমণ কৰি নিজৰ কথা ক’ব। গতিকে নিজৰ দুৰ্বলতা কেতিয়াও কাকো নকবা।

আৰু পঢ়ক…

উপাৰ্জন প্ৰকাশ নকৰিব
আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে স্বামীয়ে নিজৰ উপাৰ্জনৰ কথাও পত্নীক ক’ব নালাগে। যদি তাই আপোনাৰ উপাৰ্জনৰ বিষয়ে জানিব পাৰে, তেন্তে তাই আপোনাৰ সকলো খৰচৰ ওপৰত অধিকাৰ দাবী কৰি বন্ধ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব।

1 thought on “আপোনাৰ পত্নীক এইবোৰ কথা কেতিয়াও নক’ব !”

Leave a Comment