কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এক বিশেষ আঁচনি, বিবাহিত দম্পতীৰ বাবে মাহিলী ১০ হাজাৰ টকাৰ পেঞ্চন !

Join Telegram

A special scheme of the Central Government, a monthly pension of Rs. 10,000 for married couples

কৰ্মজীৱনৰ পৰা অৱসৰ লোৱাৰ পিছত পেঞ্চন একমাত্ৰ সম্পত্তি । কিন্তু অসংগঠিত কৰ্মচাৰী, শ্ৰমিক, শ্ৰমিকৰ বাবে পেঞ্চন পোৱাটো সম্ভৱ নহয় । আৰু সেয়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আনিছে এই বিশেষ আঁচনিখন । যদিও ২০১৫ চনত এই আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছিল । কিন্তু তথাপিও বহুতে এই আঁচনিৰ সবিশেষ নাজানে । এই আঁচনিৰ নাম হৈছে APY বা জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে অটল পেঞ্চন যোজনা ।

অসংগঠিত খণ্ডৰ কৰ্মীসকলক মনত ৰাখি প্ৰথমে আৰম্ভ কৰা এই আঁচনিখন এতিয়া সকলোৰে বাবে উপলব্ধ । এই আঁচনিৰ জৰিয়তে আপুনি ১০০০, ২০০০, ৩০০০, ৪০০০ বা ৫০০০ টাকা পৰ্যন্ত মাহিলী পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰিব । আৰু ১৮ৰ পৰা ৪০ বছৰৰ ভিতৰৰ যিকোনো পুৰুষ বা মহিলাই অটল পেঞ্চন যোজনাত নিজৰ একাউণ্ট খুলিব পাৰিব । আৰু স্বামী-স্ত্ৰীৰ বাবে বেলেগ বেলেগ একাউণ্ট খুলিলে ১০ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত মাহিলী পেঞ্চন পোৱাৰ সুবিধা আছে ।

এই আঁচনিখনত একাউণ্ট খুলিবলৈ কি কৰিব লাগিব ?

১) বেংক বা ডাকঘৰত যদি আপোনাৰ একাউণ্ট আছে তেন্তে এই আঁচনিখনত পোনপটীয়াকৈ একাউণ্ট খুলিব পাৰিব । আৰু নহ’লে প্ৰথমে বেংক বা ডাকঘৰত একাউণ্ট খুলিব ।

২) ১৮ বছৰ বয়সত যদি আপুনি সঞ্চয় কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে, তেন্তে ৪০ বছৰ বয়সলৈকে প্ৰতিমাহে ২১০ টকা জমা কৰি ৬০ বছৰ বয়সৰ পৰা মাহিলী ৫০০০ টকা পেঞ্চন পাব ।

৩) আৰু এই অটল পেঞ্চন যোজনাত আপুনি মাত্ৰ এটা একাউণ্ট খুলিব পাৰিব । কিন্তু আপোনাৰ পত্নী বা স্বামীয়ে পৃথকে একাউন্ট খুলিব পাৰে ।

৪) মনত ৰাখিব, এই আঁচনিখনত যিমান সোনকালে বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিব সিমানেই আপোনাৰ পেঞ্চনৰ সুবিধা ভাল । আৰু আপোনাৰ মাহিলী বিনিয়োগৰ পৰিমাণো কম হ’ব ।

Leave a Comment