ৰাস্তাত এটা দুমূৰীয়া বগা সাপ দেখা গ’ল

( A two-headed white snake appeared on the road ) সাপ যেনেকুৱাই নহওক কিয়, মানুহে সদায় ভয় কৰে। মাজে মাজে ছ’চিয়েল মিডিয়াত ‘বিৰল প্ৰজাতি’ৰ বিভিন্ন সাপৰ ভিডিঅ’ বা ছবি ভাইৰেল হৈ পৰে, এই কথা দেখি স্তম্ভিত হৈ পৰে নেটপাৰাৰ বাসিন্দাসকল। এনে এটা বিৰল প্ৰজাতিৰ সাপৰ এটা ভিডিঅ’ ভাইৰেল হৈছে ছ’চিয়েল মিডিয়াত।

ভিডিঅ’টোত দেখা গৈছে এটা গোখৰো সাপ, এটা নহয়, দুটা নহয়, দুটা মূৰ ! সাপটো হাবিৰ পৰা ওলাই আহি ৰাস্তাৰে নামি আহিছিল। এনে পঞ্চমূৰীয়া সাপ দেখি সাধাৰণ মানুহৰ হাত-ভৰি ভয়ত ঠাণ্ডা হৈ পৰে। হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি এনে সাপক ঠাকুৰ বুলি পূজা কৰা হয়, কিন্তু বাস্তৱত এনে সাপ কেতিয়াও ক’তো দেখা পোৱা নাযায়।

এনে প্ৰজাতিৰ সাপ দেখা দিয়াৰ লগে লগে ছবি ছ’চিয়েল মিডিয়াত শ্বেয়াৰ কৰা হয়, নিমিষতে ভাইৰেল হৈ পৰে ! বহুতে ঠাকুৰ বুলি ভাবি তেওঁৰ আগত প্ৰণাম কৰিছিল, কিন্তু পিছত গম পালে যে সেয়া একেবাৰে সঁচা নহয় ! আচলতে এইটো ‘ফটোশ্বপ’ৰ হেতালি খেলা।

তেনেকুৱা এটা সাপ আচলতে ৰাস্তাতে হাবিৰ পৰা ওলাই আহিছিল, কিন্তু সেইটো আছিল ‘একমূৰীয়া’! অলপ পিছতে কোনোবাই সাপৰ ফটোখন তুলি ফটোশ্বপৰ জৰিয়তে তাত ‘দুই মূৰ’ যোগ কৰিলে, ফলত ই সহজেই ভাইৰেল হৈ পৰিছে। কাৰ্যতঃ এইটো এটা উপযুক্ত নমুনা, যাৰ দ্বাৰা ক’ব পাৰি যে ছ’চিয়েল মিডিয়াত দেখা যিকোনো কথাই নিজৰ প্ৰকৃত বুদ্ধিমত্তাৰে বিচাৰ কৰাৰ পিছতহে বিশ্বাস কৰিব লাগে।

Leave a Comment