৮ বছৰৰ চেষ্টাৰ অন্তত পঞ্চম শ্ৰেণীৰ যুৱকজনে এখন বিমান বনালে

চখ পূৰণ নোহোৱাত তেওঁ গভীৰভাৱে আঘাত পাইছিল। সেই আঘাতে তেওঁক প্ৰেৰণা দিছিল। ডাঙৰ হৈ গোটেই বিমান এখন বনাবলৈ ! বিমানবোৰে মূৰৰ ওপৰত হুমুনিয়াহ কাঢ়িলে। সেইটো চাই ল’ৰাটোৱে প্ৰতিদিনে ভাবিছিল যে এয়াৰপ’ৰ্টলৈ গৈ বিমানখনৰ উৰণ চাব।

সেই চখ পূৰণ কৰিবলৈ তেওঁ জয়পুৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰলৈ লৰালৰিকৈ গৈছিল। কিন্তু বিমানখনলৈ চালে আৰু দেখা নাপাব! সেই সকলোবোৰ কথা সি নাভাবিলে। বিমানবন্দৰত নিজৰ চখটো পূৰণ কৰিবলৈ সি লৰালৰিকৈ আগবাঢ়িল। কিন্তু তাত থকা নিৰাপত্তাৰক্ষীয়ে তেওঁক প্ৰৱেশ কৰাত বাধা দিয়ে। তেওঁ হতাশ হৈ উভতি আহিল।

চখ পূৰণ নোহোৱাত তেওঁ গভীৰভাৱে আঘাত পাইছিল। সেই আঘাতে তেওঁক প্ৰেৰণা দিছিল। ডাঙৰ হৈ গোটেই বিমান এখন বনাবলৈ !

নাম বজৰংগী ওৰফে ব্রিজমোহন। ৰাজস্থানৰ জয়পুৰ ৰাজালদেশৰ বাসিন্দা। পঞ্চম মানলৈকে অধ্যয়ন কৰা। তেওঁৰ এখন মোবাইল আৰু কম্পিউটাৰ মেৰামতিৰ দোকান আছে। আঠ বছৰ বহু প্রয়াহ কৰি বজৰংগীয়ে গোটেই বিমান এখন সাজিলে। এই বিমানখনে ঘণ্টাত ১৮০ কিলোমিটাৰ পৰ্যন্ত যাব পাৰে। বিমানখনত আছে ৪৫ লিটাৰৰ ইন্ধনৰ টেংক। এই ইন্ধনত তেওঁৰ বিমানখনে ১৫০ কিলোমিটাৰ পৰ্যন্ত উৰিব পাৰে। এই দাবী বজৰংগীয়ে।

বিমানখনত দুজন লোকৰ বাবে বহিব পৰা ব্যৱস্থা আছে। বজৰংগীয়ে দাবী কৰিছে যে ইয়াক বনাবলৈ ১৫ লাখ টকা খৰচ কৰা হৈছে। দোকানখন চলাই উপাৰ্জন কৰা টকাখিনি তেওঁ এই বিমানখন নিৰ্মাণৰ বাবে খৰচ কৰিছিল। আনকি, তেওঁৰ চিনাকি কিছুমানেও আৰ্থিকভাৱে বৰঙণি আগবঢ়াইছে।

বজৰংগীয়ে বিমানখন নিৰ্মাণ কৰিছে যদিও বজৰংগীয়ে বিমানখন কেনেকৈ উৰুৱাব লাগে জানিবলৈ আগ্ৰহী। বজৰংগীয়ে বিমান উৰুৱাবলৈ অনুমতি ল’বলৈ চৰকাৰৰ কাষ চাপিছিল। ঘৰৰ পুত্ৰৰ এই আৱিষ্কাৰক লৈ গাঁওবাসীও উৎফুল্লিত হৈ পৰিছে। বজৰংগী বিমানখন এতিয়া আকাশত উৰিব বুলিও তেওঁলোকে আশা কৰিছে।

Leave a Comment