এসময়ত তেওঁ সমস্যাৰ বাবে ঘৰ এৰি যাব লগা হৈছিল, এক কঠিন সংগ্ৰামৰ অন্তত আজি তেওঁ দেশৰ প্ৰথমজন হিজড়া পাইলট

শিশুটো যিয়েই নহওক কিয়, পিতৃ-মাতৃয়ে কেতিয়াও মৰম আৰু যত্নৰে লালন-পালন কৰাটো বন্ধ নকৰে। অৱশ্যে অলপ বেলেগ ধৰণেৰে শিশুটিয়ে মাকৰ লগত এক অদ্ভুত বান্ধোন গঢ়ি তোলে! কিন্তু কিছুমান বেলেগ বেলেগ ক্ষেত্ৰ আছে, গোটেই পৃথিৱীখনে চিনি পালে এনে “মাকৰ নামত কলংক”। আনকি এগৰাকী মাতৃ হিচাপেও মহিলাগৰাকীয়ে সন্তানৰ পৰা নিজৰ পৰিচয় লুকুৱাই ৰখাৰ অপৰাধ সংঘটিত কৰিছে। জন্মৰ পিছত সন্তানক ‘হিজৰা’ বা ‘কিন্নাৰ’ বুলি গম পাই পিতৃ-মাতৃ দুয়োগৰাকীয়ে তেওঁক পৰিত্যাগ কৰে।

কিন্তু সেই কণমানি শিশুটিয়ে এতিয়া নিজৰ পৰিচয় গঢ়ি তুলিছে, নিজাববীয়াকৈ। আজি তেওঁ সমগ্ৰ দেশৰ বাবে গৌৰৱৰ আদৰ্শ দাঙি ধৰিছে। তেওঁ, ‘এডাম হেৰী’ (এডাম হেৰী) দেশৰ প্ৰথমজন হিজৰা পাইলট (ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰ পাইলট) তেওঁ নিজৰ দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰি সকলোৰে হৃদয় জয় কৰিছে।

তেওঁৰ জীৱনটো বাধাৰে ভৰি আছে যদিও তেওঁ কেতিয়াও পিছুৱাই যোৱা নাই। পিতৃ-মাতৃৰ পৰা বঞ্চিত হোৱাৰ পিছত তেওঁ ‘জীৱনত কিবা এটা কৰাৰ’ প্ৰতিজ্ঞা কৰিছিল আৰু শৈশৱৰ পৰাই তেওঁ পাইলট হ’ব বিচাৰিছিল, সেইবাবেই এডামে ২০১৭ চনত ব্যক্তিগত পাইলট অনুজ্ঞাপত্ৰ পৰীক্ষা দিয়াৰ পিছত জোহান্সবাৰ্গত অনুজ্ঞাপত্ৰ লাভ কৰিছিল।

কিন্তু তাইৰ জীৱনৰ যুঁজখন আৰম্ভ হৈছিল যেতিয়া মাক-দেউতাকে তাইক হিজড়া বুলি গম পাই ঘৰৰ পৰা খেদি পঠিয়াইছিল, তেওঁৰ লগত তেওঁৰ কোনো সম্পৰ্ক নাছিল ! ল’ৰাটোৱে নিজৰ পৰিচয়ৰ ধৰণ নিজেই বনাইছিল। তেওঁ ক’লে, “এটা সময়ত যেতিয়া মই অকলশৰীয়া আছিলো, তেতিয়া সমাজে মোক সঠিকভাৱে দেখা নাছিল।” আনকি মই মোৰ পৰিচয় গোপন কৰি ৰাখিছিলো। সেই দিনবোৰ মোৰ বাবে এতিয়াও দুঃস্বপ্নৰ দৰে”!

আৰ্থিক কষ্টৰ সন্মুখীন হৈ তেওঁ সামাজিক ন্যায় বিভাগৰ কাষ চাপিছিল আৰু পাইলট হোৱাৰ সপোন পূৰণৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য বিচাৰিছিল। সেই সময়ত ‘এছিয়ান একাডেমী অৱ ছ’চাইটি’ই তেওঁক তাত যোগদান কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাইছিল। সেই সময়ত তেওঁ কেৰেলা ন্যায়পালিকা বিভাগৰ পৰা আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিছিল আৰু কেৰেলা চৰকাৰে তেওঁৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু উদ্যোগ দেখি ২২.৪ লাখ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য আগবঢ়াইছিল। ইয়াৰ পিছত আদমেৰ সপোন সফল হ’ল, এতিয়া তেওঁ এজন বাণিজ্যিক পাইলট; কোৱা বাহুল্য যে দেশৰ প্ৰথমজন হিজড়া পাইলট।

Leave a Comment