এই বয়সৰ পিছত মহিলা সকলৰ Periods নোহোৱা হয়। জানক লক্ষণ আৰু সাৱধানতা সমূহ।

( After this age, women lose their periods. Learn the symptoms and precautions ) Menopause ৰ কথা বিবেচনা কৰিব পাৰি যেতিয়া একেৰাহে কেইবামাহো মাহেকীয়া নাথাকে আৰু গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা কমি যায়। মাহেকীয়াৰ ধৰণ আৰু মহিলাৰ প্ৰভাৱ অনুসৰি ইয়াৰ লক্ষণসমূহ বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে।

Menopause ৰ লক্ষণ: এটা বয়সৰ পিছত প্ৰতিগৰাকী মহিলাই ৰজোনিবৃত্তিৰ পৰ্যায়ৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়, য’ত এনে শাৰীৰিক পৰিৱৰ্তনৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয় যিবোৰ হয় বেদনাদায়ক হয় নহয় দুৰ্বলতা বৃদ্ধি কৰে। বহু মহিলাৰো মানসিক চাপৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। এই পৰ্যায়ৰ এটা ধাৰণা এনেদৰে ল’ব পাৰি যে যেতিয়া একেৰাহে কেইবামাহো পিৰিয়ড নাথাকে আৰু গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা কমি যায়, তেতিয়া ৰজোনিবৃত্তিৰ কথা চিন্তা কৰিব পাৰি। বিভিন্ন মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত মাহেকীয়াৰ ধৰণ আৰু ইয়াৰ লক্ষণসমূহ বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে আৰু এই সময়ছোৱাত সমস্যাবোৰৰ মাজতো পাৰ্থক্য থাকিব পাৰে।

Menopause ৰ সঠিক বয়স কিমান?
সাধাৰণতে ক’বলৈ গ’লে ৪৫ৰ পৰা ৫০ বছৰৰ ভিতৰৰ মহিলাৰ ৰজোনিবৃত্তি আৰম্ভ হয়। কিছুমান মহিলাৰ ৰজোনিবৃত্তি আৰু আগতেই হ’ব পাৰে, কিন্তু এই প্ৰক্ৰিয়াটো তৎক্ষণাত শেষ নহয়। পিৰিয়ডৰ সময়তো অনিয়ম হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। ৰজোনিবৃত্তি প্ৰক্ৰিয়াত চাৰি বছৰৰ পৰা দহ বছৰ সময় লাগিব পাৰে। এবাৰ পিৰিয়ড বন্ধ হ’লেই সম্ভৱ যে শেষ পিৰিয়ডৰ চাৰি বছৰৰ পাছত পুনৰ ৰক্তক্ষৰণ আৰম্ভ হয়। দহ বছৰলৈকে এনেকুৱা হ’ব পাৰে। প্ৰতি দহগৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত এগৰাকী মহিলাই হয়তো বাৰ বছৰলৈ এই প্ৰক্ৰিয়াৰ মাজেৰে পাৰ হ’ব লাগিব।

৪ টা অভ্যাস যিবোৰ আপুনি আপোনাৰ ছোৱালীক ব্যক্তিগত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ বিষয়ে শিকাব লাগিব


আৰু পঢ়ক
>> প্ৰস্ৰাৱৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা বা বিষ অনুভৱ কৰে নেকি? এই উপায় কৰক
>> ৩টা খাদ্য, ৰাতি অনিদ্ৰাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে !


Menopause ৰ লক্ষণঃ

Menopause ৰ লক্ষণসমূহো মহিলাভেদে বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে, য’ত সাধাৰণ লক্ষণ যেনে টোপনি অহাত কষ্ট পোৱা, ওজন বৃদ্ধি হোৱা আদি লক্ষণসমূহো থাকিব পাৰে।ৰজোনিবৃত্তিৰ সময়ত ছালত শুকান হোৱা আৰু চুলি সৰাও বৃদ্ধি পাব পাৰে।ৰজোনিবৃত্তিৰ মাজেৰে পাৰ হৈ থকা মহিলাসকলৰো প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি।ৰাতি হঠাতে ঘামচি ওলোৱা বা গৰম গৰম হোৱাটোও ৰজোনিবৃত্তিৰ এটা ডাঙৰ লক্ষণ। পিৰিয়ডত অনিয়ম, কেতিয়াবা বহুদিনলৈ ৰক্তক্ষৰণ, পিৰিয়ডৰ মাজত নিয়মীয়া ব্যৱধান নহ’লেও ৰজোনিবৃত্তিৰ লক্ষণ।মানসিকভাৱেও মহিলাসকলে খিংখিঙীয়া, হতাশা, খং আৰু মেজাজৰ পৰিৱৰ্তনৰ অভিযোগ কৰিব পাৰে। যদি এই ৬টা সতৰ্কবাণী দেখা যায়, তেন্তে বুজি লওক যে আপোনাৰ সিৰাবোৰ কলেষ্টেৰলৰ দ্বাৰা বন্ধ হৈ পৰিছে।

Menopause ৰ চিকিৎসা

Menopause হৈছে এক স্বাভাৱিক প্ৰক্ৰিয়া যিটো বন্ধ কৰিব নোৱাৰি। কিন্তু এই সময়ছোৱাত হোৱা অসুবিধাবোৰ কমাব পাৰি বা সহজে মোকাবিলা কৰিবলৈ প্ৰচেষ্টা চলাব পাৰি। Menopauseৰ সময়ত যিমান পাৰি ঢিলা কাপোৰ পিন্ধিব লাগে। বিশেষকৈ হট ফ্লেছৰ বলি হোৱা মহিলাসকলে টাইট কাপোৰ পিন্ধিব নালাগে।

নিজৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। এই পৰ্যায়ৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যোৱা মহিলাসকলৰ বাবে কেলৰিৰ ব্যৱহাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ব্যায়াম কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ই Menopause ৰ সময়ত মানসিক আৰু শাৰীৰিক উভয় ধৰণৰ মানসিক চাপৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

ডাক্তৰৰ ওচৰলৈ যাওক। যদি পিৰিয়ড বেছি দিন নাহে, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে চিকিৎসকৰ লগত যোগাযোগ কৰক। যাতে হৰম’ন টেষ্টৰ জৰিয়তে জানিব পাৰে যে Menopauseৰ সময় আৰম্ভ হৈছে।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

CopyAMP code

Leave a Comment