কল পাতৰ তাল পিঠাৰ ৰেচিপি, কেনেকৈ বনাব জানক –

( Banana Leaf Palm Cake Recipe, Learn How to Make ) খেজুৰৰ মিঠা সোৱাদ আৰু সুগন্ধি বেছিভাগেই ভাল পায়। এই সুস্বাদু ফলটোৰে বিভিন্ন ধৰণৰ কেক বনাব পাৰি। তালৰ পিঠা এই ঋতুৰ অন্যতম প্ৰস্তুতি। ইয়াৰে এটা হ’ল কলপাতৰ পৰা বনোৱা কলপিঠা। কলপাত সংগ্ৰহ কৰি এই পিঠা বনাই সকলোকে আচৰিত কৰক। বৰ সোৱাদযুক্ত। কলৰ পাতৰ কল পিটা বনোৱাৰ ৰেচিপি জানি লওঁ আহক –

বনাবলৈ কি লাগে ?

>> খেজুৰৰ ৰস – ১ কাপ
>> চাউলৰ গুড়ি- ৩ কাপ
>> চেনি- ১ কাপ
>> নিমখ – সোৱাদ অনুসৰি
>> কুটি লোৱা নাৰিকেল – ১ কাপ
>> গাখীৰ- ১ কাপ
>> ঈষ্ট- ১ চামুচ
>> কল – ২ টা

কেনেকৈ বনাব ?

একাপ কলৰ ৰস তিনি কাপ চাউলৰ গুড়ি, একাপ চেনি, সোৱাদ অনুসৰি নিমখ, একাপ কুটি লোৱা নাৰিকেল মিহলাই লওক। এতিয়া একাপ গাখীৰৰ লগত এচামুচ ঈষ্ট মিহলাই দিব। যদি চেনি নাথাকে তেন্তে এচামুচ বেকিং ছ’ডা বা পাউদাৰ দিব পাৰে। উপাদানবোৰ খুব ভালদৰে মিহলাই লওক। এতিয়া পকা কল দুটা ভালদৰে মিহলাই মিশ্ৰণটোৰ লগত মিহলাই লওক। এই পিটা কোমল কৰি তুলিব। যদি মিশ্ৰণটো দুঘণ্টা ৰাখিব পাৰে।

এতিয়া কলপাত এটুকুৰা লৈ তাৰ ওপৰত দুচামুচ মিশ্ৰণটো দিব। ওপৰত আন এটা কলৰ পাত দি লাহেকৈ টিপি দিব। এতিয়া কেৰাহীত কলপাতৰ বেটাৰ খিনি দি ঢাকি দিব। চৌকাটোৰ শিখা মিডিয়ামত থাকিব। এনেদৰে ৫-৬ মিনিট ৰাখিব। তাৰ পিছত তলৰ পাতত পোৰা দাগ দেখা পালে ওলোটাব। আকৌ ঢাকোন দি ৩-৪ মিনিট ৰাখিব। এতিয়া পিতাটো লওক। এইদৰে সকলো পিটা এটা এটাকৈ বনাই লওক।

Leave a Comment