গৰম পানীত গা ধোৱাৰ উপকাৰিতা

শীত আহিলে বহুতে গা ধুই চৰ্দি হয়। পানী স্পৰ্শ কৰিব নিবিচাৰে। দিনৰ পিছত গা নোধোৱাকৈ কাম নহয়; বিশেষকৈ বাহিৰৰ পৰা ধূলি লৈ ঘৰলৈ উভতি অহাৰ পিছত। গতিকে বহুতে ঠাণ্ডা পানীৰ লগত কুহুমীয়া পানী মিহলাই গা ধুয়। কুহুমীয়া পানীত গা ধুলে বিশেষ উপকাৰ পোৱা যাব। জানক কি কি উপকাৰ হয় –

১/ গৰম পানীত গা ধুলে ওজন কমাবলৈ সহায় কৰে। গা ধোৱাৰ সময়ত গৰম পানীয়ে বিপাকীয় ক্ৰিয়াত প্ৰভাৱ পেলায়, যিটো ওজন হ্ৰাসৰ বাবে উপকাৰী। গতিকে যিসকলে ওজন কমাব বিচাৰে, গৰম পানীত গা ধুই তেওঁলোকে গম নোপোৱাকৈয়ে নিজকে উপকৃত কৰি আছে।

২/ গৰম পানীত গা ধোৱাটো নাক বন্ধ হোৱাৰ বাবে অতি উপযোগী। শীতকালত বহু লোকে ঠাণ্ডাৰ বাবে নাক বন্ধ হৈ পৰে। গৰম পানীত গা ধুলে নাকৰ বন্ধ দুৱাৰখন খোল খাব। ভাপ ওলোৱা – এনে পানীত গা ধুলে ভাল ফল পোৱা যাব। গতিকে যিসকলৰ নাক বন্ধ হোৱাৰ সমস্যা আছে, তেওঁলোকে গৰম পানীত গা ধুব পাৰে।

৩/ গৰম পানীয়ে ঋতুস্ৰাৱৰ বিষ কম কৰিব। মহিলাৰ মাহেকীয়াৰ সময়ত গৰম পানীত গা ধুলে বিষ কমোৱাত সহায় কৰে।

৪/ গৰম পানীয়ে ভাল কাম কৰে। শৰীৰত গৰম পানী দিলে ঘামৰ লগত সকলো অশুদ্ধি ওলাব।

৫/ নিয়মিতভাৱে কুহুমীয়া পানীৰে গা ধোৱাৰ ফলত অকাল বয়স বৃদ্ধি ৰোধ কৰিব পৰা যায়। নিয়মিতভাৱে গৰম পানীত গা ধুলে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰি যায়। গতিকে অকাল বাৰ্ধক্য ছালত হ’ব নোৱাৰে। ছাল সতেজ হৈ থাকে।

৬/ গৰম পানীত গা ধুলে ব্ৰণৰ সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পাব। গৰম পানীয়ে ছালখন সোনকালে পৰিষ্কাৰ কৰে, গতিকে ব্ৰণৰ সমস্যা কম হ’ব।


আৰু পঢ়ক
>> দৈনিক কেঁচা পিঁয়াজ খায় নেকি? যদি খায় তেন্তে শৰীৰত হ’ব পাৰে এনে পৰিঘটনা !
>> পেট বিষ কিয় উঠে ? আৰু ইয়াৰ নিৰাময় কৰাৰ উপায় জানেনে ?


৭/ মাইগ্ৰেইনৰ সমস্যা নাইকিয়া হৈ যাব। গৰম পানীত গা ধুলে এই সমস্যা কমি যাব। সাধাৰণতে ঠাণ্ডা তেজৰ চলাচল কম হ’ব পাৰে, যাৰ বাবে মূৰৰ বিষ আৰু মাইগ্ৰেইনৰ সমস্যা বৃদ্ধি পায়। গৰম পানীত গা ধুলে ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি হোৱাৰ লগতে মাইগ্ৰেইনৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস পাব।

৮/ শীতকালত আৰু কিছুমান সমস্যা প্ৰায়ে দেখা যায়। হঠাৎ ডিঙি, কান্ধ, ডিঙিৰ পেশীবোৰ টান হৈ পৰে। গৰম পানীত গা ধুই এই সমস্যা দূৰ কৰিব পাৰি।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

Leave a Comment