মাতৃৰ গৰ্ভতেই নিৰ্ধাৰিত হৈ আহে শিশুৰ ভাগ্য আৰু ভৱিষ্যত | চাণক্য নীতি

আচাৰ্য্য চাণক্য কেৱল এজন মহান পণ্ডিতেই নহয়, তেওঁ এজন ভাল শিক্ষকো আছিল । তেওঁ বিশ্ববিখ্যাত তক্ষশিলা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু তাতেই তেওঁ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক আচাৰ্য পদত পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল । তেওঁ এজন দক্ষ কূটনীতিবিদ, কৌশলবিদ আৰু অৰ্থনীতিবিদ আছিল । আচাৰ্য্য চাণক্যই জীৱনত অদ্ভুত পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হৈছিল যদিও কেতিয়াও হাৰ নামানি নিজৰ লক্ষ্যত উপনীত হৈছিল । chanakya niti destiny decided these things in mother womb

এজন ব্যক্তিয়ে যদি জীৱনত আচাৰ্য চাণক্যৰ কথা মানি চলে, তেন্তে তেওঁ জীৱনত কেতিয়াও ভুল নকৰে আৰু সফল অৱস্থাত উপনীত হ’ব পাৰে । আচাৰ্য্য চাণক্যৰ নীতি অনুসৰি যেতিয়া শিশুটি মাকৰ গৰ্ভত থাকে তেতিয়া তাৰ ভাগ্য নিৰ্ণয় কৰা হয় । আচাৰ্য্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতি পুথিত এই কথা উল্লেখ কৰিছে । চাণক্যৰ মতে, জন্মৰ পূৰ্বে প্ৰতিটো সন্তানৰ ভাগ্যত ৫টা কথা লিখা থাকে, যিবোৰ ইচ্ছা কৰিলেও কোনেও সলনি কৰিব নোৱাৰে ।

ভাগ্য

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ কৰ্ম অনুসাৰে সুখ-দুখ ভোগ কৰিব লাগিব । এই কৰ্মসমূহ কেৱল বৰ্তমানৰ পৰাই নহয়, অতীত জন্মৰ পৰাও নিৰ্ধাৰিত হয় । লাখ লাখ প্ৰচেষ্টাৰ অন্তত আপোনাৰ ভাল-বেয়া নিৰ্ণয় হয় আপোনাৰ কৰ্মৰ ভিত্তিত ।

ধন আৰু জ্ঞান

আচাৰ্য চাণক্যৰ এই পদ অনুসৰি সন্তানৰ ভাগ্যত ধন আছে নে নাই সেইটো মাকৰ গৰ্ভতে নিৰ্ণয় কৰা হয় । শিশুটিয়ে কিমান দূৰলৈ পঢ়া-শুনা কৰিব, জ্ঞান আহৰণ কৰিলে, তাৰ পিছত জীৱনত কিমান সদ্ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব, এই সকলোবোৰ কথা মাতৃৰ গৰ্ভতে নিৰ্ণয় কৰা হয় ।

আৰু পঢ়ক-

বয়স

আচাৰ্য চাণক্যৰ নীতিশাস্ত্ৰৰ শ্লোক অনুসৰি যিকোনো সন্তানৰ বয়স মাতৃৰ গৰ্ভত নিজেই নিৰ্ধাৰণ কৰা হয় । শিশুটি চুটি হ’ব নে দীঘল হ’ব, এই পৃথিৱীলৈ আহিব পাৰিব নে নোৱাৰিব, এই সকলোবোৰ মাকৰ গৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱা হয় ।