এই তিনিটা কথাতে নিৰ্ভৰ হৈ থাকে স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজৰ সম্পৰ্ক। কি এই চাণক্য নীতি ?

chanakya niti three important things for happy married life never break husband wife relation

আচাৰ্য চাণক্যই বিবাহিত জীৱন উন্নত কৰাৰ বাবেও পৰামৰ্শ দিছে। যদি চাণক্যৰ নীতি গ্ৰহণ কৰা হয়, তেন্তে স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত পাৰস্পৰিক প্ৰেম থাকিব, সম্পৰ্কত কোনো বিভাজন নাথাকিব। এটা সুখী বিবাহিত জীৱন গাড়ীৰ দুচকাৰ দৰে হৈ পৰে। যদি দুয়োটা চকা ঠিকেই থাকে তেন্তে গাড়ীখন আগবাঢ়ি যায়। একেদৰে স্বামী-স্ত্ৰীৰ সম্পৰ্ক সুদৃঢ় কৰিবলৈ দুয়োৰে অৱদান অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। আচাৰ্য চাণক্যই বিবাহিত জীৱন উন্নত কৰাৰ বাবেও পৰামৰ্শ দিছে। যদি চাণক্যৰ নীতি গ্ৰহণ কৰা হয়, তেন্তে বিবাহ জীৱনত কোনো অসুবিধা নাথাকিব আৰু স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত পাৰস্পৰিক প্ৰেম ৰৈ যাব, সম্পৰ্কত কোনো বিভাজন নাথাকিব।

আত্মসমৰ্পণ-প্ৰেম,
বিবাহিত জীৱনত প্ৰেম অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰেমে সম্পৰ্কৰ লিংকটো সংযুক্ত কৰি ৰাখে। স্বামী-স্ত্ৰী যিমানেই ইজনে সিজনৰ প্ৰতি নিষ্ঠাবান হ’ব সিমানেই সম্পৰ্কত তিক্ততা কম হ’ব। সংগীক কেতিয়াও মৰমৰ অভিনয় দেখুৱাব নালাগে। প্ৰেমৰ বাবেই বিবাহিত জীৱনৰ জৰী বান্ধ খাই থাকে। আনহাতে সমৰ্পণৰ অৰ্থ হ’ল আপোনাৰ পত্নীৰ প্ৰতি সততা। আপোনাৰ এটা মিছা কথাই সম্পৰ্কটোত এটা ফাট আনিব পাৰে।


আৰু পঢ়ক
ল’ৰা দেখি ছোৱালীয়ে বাৰে বাৰে উৰণা ঠিক কৰে কিয় ?
সৰু ছোৱালীবোৰ কিয় বয়স্ক পুৰুষৰ প্ৰেমত পৰে ?


সময়,
স্বামী-স্ত্ৰীৰ সম্পৰ্কত মধুৰতা আহে তেতিয়াহে যেতিয়া ইজনে সিজনক সময় দিব পাৰে। একেলগে সময় কটালেও প্ৰেম বৃদ্ধি পায় আৰু ইজনে সিজনক বুজিবলৈ সুযোগ পায়। আপুনি যিমানেই ব্যস্ত নহওক কিয়, নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ পত্নীৰ বাবে সময় উলিয়াই লওক।যদি আপুনি বিবাহিত জীৱনত কোনো ধৰণৰ মতানৈক্যৰ সৃষ্টি হোৱাটো নিবিচাৰে তেন্তে ইজনে সিজনৰ লগত অধিক সময় কটাওক।

বিশ্বাস আৰু সন্মান,
চাণক্যই কৈছে যে বিশ্বাস আৰু সন্মান হৈছে বিবাহিত জীৱনৰ ভেটি। বিশ্বাসৰ বলত স্বামী-স্ত্ৰীৰ সম্পৰ্ক সুদৃঢ় হয়। সুখী জীৱনৰ বাবে ইজনে সিজনৰ চিন্তাক সন্মান কৰক। যদি আপুনি ইজনে সিজনৰ দৃষ্টিভংগীৰ সৈতে একমত নহয়, বা কিবা বেয়া হয়, তেন্তে অপমান কৰাৰ পৰিৱৰ্তে বহি বিষয়টো সমাধান কৰক, কাৰণ কথা পাতি ইজনে সিজনৰ ধাৰণাটো বিবেচনা কৰিব পাৰি। আটাইতকৈ ডাঙৰ সমাধানবোৰ কথাবোৰৰ পৰাই ওলাই আহে। বিবাহিত জীৱনত নাৰীই হওক বা পুৰুষেই হওক, দুয়োজনেই সন্মানৰ অধিকাৰী। মনত ৰাখিব, সন্মান দিলেহে সন্মান অৰ্জন কৰা হয়।

1 thought on “এই তিনিটা কথাতে নিৰ্ভৰ হৈ থাকে স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজৰ সম্পৰ্ক। কি এই চাণক্য নীতি ?”

Leave a Comment