পনীৰ আৰু কণী একেলগে খালে শৰীৰৰ ওজন বাঢ়ে নে কমে, জানক সবিশেষ

Join Telegram

( Cheese and eggs together can cause weight gain or loss ) বৰ্তমান যুগত, এনে বহুলোক আছে যি ওজন বৃদ্ধিৰ বিষয়ে চিন্তিত হৈ পৰিছে, কিন্তু সকলো প্ৰচেষ্টা কৰা স্বত্বেও, আকাংক্ষিত ফলাফল উপলব্ধ লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই। শৰীৰৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিবলৈ, কিছুমান লোকে মাছ-মাংসৰ সলনি কণী আৰু পনীৰ খায়, কিয়নো দুয়োটাতে কেলৰি কম আৰু প্ৰ’টিন অধিক পোৱা যায়।

যেতিয়া প্ৰ’টিন পলমকৈ হজম হয়, ই ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে, ইয়াৰ বাহিৰে, এই দুয়োটা বস্তুৱে ভোক হ্ৰাস কৰা হৰমন বৃদ্ধি কৰে। এই প্ৰশ্নটো প্ৰায়ে উত্থাপিত হয় যে পনীৰ আৰু কণী একেলগে খালে শৰীৰত কেনেকুৱা ধৰণৰ লাভালাভ হয়।

পনীৰ হৈছে এনে এক খাদ্য বস্তু, য’ত তাৎক্ষণিক বনাই খাব পাৰি, কিন্তু সকলোৱে মনত ৰাখিব লাগিব যে সুস্বাদু পনীৰে প্ৰকৃততে ওজন বৃদ্ধি কৰে, বিশেষকৈ সেই ব্যঞ্জনবোৰ য’ত তেল আৰু মচলা বেছিকৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যিসকলে ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকে পনীৰৰ স্বাস্থ্যকৰ ব্যঞ্জনৰ বিকল্প বাছনি কৰা উচিত। এদিনত অত্যাধিক পনীৰ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব, কিয়নো ই লাভৰ পৰিৱৰ্তে ক্ষতিহে কৰিব।

ইয়াত কোনো সন্দেহ নাই যে কণী মানৱ শৰীৰৰ বাবে এক অতি উপকাৰী খাদ্য, ইয়াক খোৱাৰ ফলত শৰীৰত অত্যাৱশ্যকীয় এমিনো এচিডৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰাখে। কণীয়ে মানুহৰ জাৱ ৰাসায়নিক প্ৰক্ৰিয়া সক্রিয় কৰি তোলে আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাত যথেষ্ট সহায় কৰে, ই শৰীৰৰ কঁকাল আৰু পেটৰ চাৰিওফালৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰে।

ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু পেশী শক্তিশালী কৰিবলৈ প্ৰ’টিন সমৃদ্ধ কণী আৰু পনীৰৰ গুৰুত্ব অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। খাদ্য বিশেষজ্ঞৰ মতে, ওজন হ্ৰাস কৰাৰ বাবে দুয়োটা বস্তুৱে সঠিক বিকল্প। যিহেতু প্ৰ’টিন লাহে লাহে হজম হয়, সেয়েহে পেট দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভৰ্তি হৈ থাকে। একে সময়তে কণী আৰু পনীৰ খাব পাৰে, ইয়াত কোনো ক্ষতি নাই, অৱশ্যে অত্যাধিক খোৱাটো সঠিক নহয়।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

1 thought on “পনীৰ আৰু কণী একেলগে খালে শৰীৰৰ ওজন বাঢ়ে নে কমে, জানক সবিশেষ”

Leave a Comment