পিতৃ-মাতৃৰ ভুলৰ বাবে সন্তান বিশেষভাৱে সক্ষম হৈ জন্মায়

মাক-দেউতাকৰ ভুলৰ বাবেই সন্তান জন্মতে বিশেষভাৱে সক্ষম হৈ পৰে, পিতৃ-মাতৃৰ সামান্যতম ভুলৰ বাবেই তেওঁলোকৰ সন্তানে আজীৱন দুখ-কষ্ট আৰু নিন্দাৰ সন্মুখিন হয়। এনে বহু বিশেষভাৱে সক্ষম শিশুৰ বাবে পিতৃ-মাতৃয়ে গোটেই জীৱন চকুলো টুকিছে। কিন্তু, যদি কোনোবাই অলপ সাৱধান হৈ কিছুমান নিয়ম মানি চলিব পাৰে তেন্তে এই অভিশাপৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে। গতিকে ভুলবোৰ জানি লওঁ আহক –

নিজক শুধৰাই লওঁ।মাক-দেউতাকৰ কিছুমান ভুলৰ বাবে শিশুটিৰ জন্মত বিশেষভাৱে সক্ষম হৈ পৰে। গৰ্ভাৱস্থাত ঔষধ খোৱা। বহুতো ঔষধে ভ্ৰুণৰ অংগ গঠনত বাধা দিব পাৰে, গতিকে শিশুটি যিকোনো ধৰণৰ বিকৃতি বা অক্ষমতাৰে জন্ম ল’ব পাৰে।

দীৰ্ঘদিন ধৰি ৰক্তহীনতাত ভুগি থকা, পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে পুষ্টিকৰ খাদ্য নোখোৱা, ভ্ৰুণৰ গাঁথনিগত বিসংগতি দেখা দিয়ে, মগজুৰ বিকাশত ব্যাঘাত জন্মে, ফলত শিশুটি অক্ষম বা অক্ষম হৈ পৰে।

জাৰ্মানহাম, চিকেনপক্স, মাম্পছ, ৰুবেলা ভাইৰাছ, এইডছ ইত্যাদি কিন্তু ইয়াৰ প্ৰভাৱ গৰ্ভৱৰ শিশুৰ ওপৰত অতি ক্ষতিকাৰক হয়। ফলত শিশুটি শাৰীৰিকভাৱে সক্ষম আৰু মানসিকভাৱে সক্ষম হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও মাতৃৰ ডায়েবেটিছ, উচ্চ ৰক্তচাপ, বৃক্কৰ সমস্যা, থাইৰয়ড গ্ৰন্থিৰ সমস্যা আদিৰ ফলত ভ্ৰুণটো সক্ষম হ’ব পাৰে।


আৰু পঢ়ক
>> গৰ্ভাৱস্থাত এই ৬টা খাদ্য খালে শিশুৰ ছালখন সুন্দৰ হয়
>> পকা অমিতাৰ আছে উপকাৰী গুণ ! ইয়াৰ আশ্চৰ্যকৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে জানেনে ?


গ্ৰন্থিৰ স্বাভাৱিক কাম-কাজ কমি যায়। সেয়ে ৩৫ বছৰ বয়সৰ পিছত প্ৰথম সন্তান জন্ম দিয়া মহিলাৰ বিশেষভাৱে সক্ষম সন্তান জন্ম হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। গৰ্ভাৱস্থাত সঘনাই কঁপাই উঠে গৰ্ভাৱস্থাত মাতৃয়ে সঘনাই কঁপনিত ভুগিলে গৰ্ভৱৰ শিশুৰ শৰীৰত অক্সিজেনৰ অভাৱ হয়, সেইবাবে মগজুৰ ক্ষতি হয়। ফলত শিশুটি মানসিকভাৱে বিকলাংগ বা সক্ষম হ’ব পাৰে।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

Leave a Comment