ঔষধৰ সৈতে নাখাব এইসমূহ খাদ্য !

Join Telegram

( Do not eat these foods with medicines ) সুস্থ হৈ থাকিবলৈ উন্নত জীৱনশৈলীৰ অতি প্ৰয়োজন । যোগাসন আৰু ব্যায়ামৰ সমান্তৰালকৈ পুষ্টিকৰ আহাৰ গ্ৰহণে ব্যক্তিজনৰ স্বাস্থ্যতো প্ৰভাৱ পেলায় । কিন্তু অসুস্থতা, সংক্ৰমণ, খাদ্যাভ্যাস আৰু অনুন্নত জীৱনশৈলীৰ বাবে বহু ধৰণৰ ৰোগ হ’ব পাৰে । মানুহ বেমাৰত চিকিৎসকৰ কাষ চাপে আৰু তেওঁলোকৰ পৰামৰ্শ মতে ঔষধ খায় । কেতিয়াবা ঔষধৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও থাকে ।

ঔষধেও ক্ষতি কৰিব পাৰে, ঔষধ সেৱনৰ সঠিক পদ্ধতিৰ বিষয়ে অৱগত নহয়, এনে অৱস্থাত ঔষধে ৰোগত কোনো প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে, লগতে পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰো সৃষ্টি কৰে । এনে অৱস্থাত ঔষধ সেৱন কৰাৰ সময়ত কিছু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰা উচিত । ঔষধৰ লগতে কোনবোৰ বস্তু ভুলতো সেৱন কৰিব নালাগে জানো আহক, নহ’লে পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও হ’ব পাৰে ।

১) যষ্টিমধু, আয়ুৰ্বেদত যষ্টিমধু স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী বুলি কোৱা হয় । ই পাচনতন্ত্ৰক শক্তিশালী কৰে আৰু পেটৰ লগত জড়িত বহুতো সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে । কিন্তু গ্লাইচাইৰাইজিন যষ্টিমধুত পোৱা যায়, যাৰ ফলত বহু ঔষধৰ প্ৰভাৱ কমিব পাৰে ।

২) দুগ্ধজাত সামগ্ৰী, প্ৰায়ে মানুহে গাখীৰৰ লগত ঔষধ সেৱন কৰে । যদিও গাখীৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী, তথাপিও ই কিছুমান এন্টিবায়টিকৰ প্ৰভাৱ কম কৰিব পাৰে । গাখীৰত কেলছিয়াম, মেগনেছিয়াম, খনিজ পদাৰ্থ আৰু প্ৰটিন পোৱা যায়, যিবোৰ ঔষধৰ লগত মিহলি কৰিলে ঔষধৰ প্ৰভাৱ কমি যায় । চিকিৎসকৰ মতে এন্টিবায়টিকৰ সৈতে গাখীৰ বা দুগ্ধজাত সামগ্ৰী সেৱন কৰিব নালাগে ।

৩) সেউজীয়া শাক-পাচলি, ৰোগীৰ পুষ্টি লাভ কৰিবলৈ সেউজীয়া পাতৰ শাক-পাচলি সেৱন কৰাটো বাঞ্ছনীয় । কিন্তু কিছুমান ঔষধ সেউজীয়া শাক-পাচলিৰ লগত খালে ঔষধৰ প্ৰভাৱত বাধাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে । বন্ধাকবি, ব্ৰকলি বা ভিটামিন-‘কে’সমৃদ্ধ শাক-পাচলিয়ে ঔষধৰ প্ৰভাৱত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে ।


আৰু পঢ়ক
>> গেছৰ সমস্যা‌ দূৰ কৰিবলৈ এই ঘৰুৱা উপায়বোৰ জানোঁ আহক
>> ৮ টা অভ্যাসে সম্পুৰ্ণ ভাৱে নষ্ট কৰিব আপোনাৰ কিডনী।


৪) এনাৰ্জি ড্ৰিংক, যেতিয়া আপুনি যিকোনো ৰোগৰ বাবে ঔষধ খায়, তেতিয়া এনাৰ্জি ড্ৰিংক খাব নালাগে । এনাৰ্জি ড্ৰিংকৰ সৈতে ঔষধ সেৱন কৰিলে শৰীৰত বেয়া প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে

৫) সুৰা, ধূমপান শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক । ঔষধৰ লগত মদ বা যিকোনো ধৰণৰ নিচাযুক্ত দ্ৰব্য সেৱন কৰিব নালাগে । ই কেৱল স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলোৱাই নহয়, দুয়োটা একেলগে সেৱন কৰিলে লিভাৰৰ বহু ক্ষতি হ’ব পাৰে । মদৰ লগত ঔষধ সেৱন কৰিলে লিভাৰৰ বহু বিসংগতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায় ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment