স্বাভাৱিক যেন লগা এই ৫ টা লক্ষণ হ’ব পাৰে কৰ্কটৰ ইংগিত। সাৱধান হওঁক।

Join Telegram

( do not ignore these early sings and symptoms of cancer ) কৰ্কট ৰোগ হৈছে এক অতি মাৰাত্মক ৰোগ । বৰ্তমান সময়ত পৰিৱৰ্তিত জীৱনশৈলী আৰু ভুল খাদ্যাভ্যাসৰ বাবে বৃহৎ সংখ্যক লোক এই ৰোগৰ চিকাৰ হৈ পৰিছে । কেৱল বয়োজ্যেষ্ঠ লোকেই নহয়, শিশুৱেও কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হয় । বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে কৰ্কট ৰোগ হৈছে বিশ্বজুৰি মৃত্যুৰ দ্বিতীয় প্ৰধান কাৰণ । শৰীৰৰ যিকোনো অংশত কৰ্কট ৰোগ হ’ব পাৰে । ইয়াৰে কিছুমান নিৰাময়যোগ্য আৰু কিছুমান নহয় । স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, লক্ষণসমূহ আগতীয়াকৈ ধৰা পৰিলে কৰ্কট ৰোগ বিয়পি পৰাত বাধা দিব পাৰে । বহু প্ৰকাৰৰ কৰ্কট ৰোগত এনে লক্ষণ দেখা যায় যিবোৰ বহুতো সাধাৰণ জীৱনশৈলীৰ সমস্যাৰ সৈতে একে । প্ৰায়ে মানুহে এই লক্ষণবোৰক আওকাণ কৰি ভুল কৰে । আজিৰ লেখাটোত আমি কৰ্কট ৰোগৰ ৫ টা সাধাৰণ লক্ষণৰ বিষয়ে ক’ম –

অস্বাভাৱিক ভাৱে ওজন কমা
আমেৰিকান কেন্সাৰ ছ’চাইটিৰ মতে, কেন্সাৰ বিয়পি পৰাৰ সময়ত যেতিয়া মেটাষ্টেজ বৃদ্ধি পায়, তেতিয়া কেন্সাৰ কোষে স্বাভাৱিক কোষতকৈ নিজৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়াৰ বাবে অধিক শক্তিৰ প্ৰয়োজন হয়। এনেদৰে অধিক কেলৰি বাৰ্ন হয় আৰু ওজন কমাব কমে । ইয়াৰ বাহিৰেও কৰ্কট ৰোগ বিয়পি পৰাৰ ফলত বমি আৰু ভোক নলগা হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত ওজন কমিব পাৰে ।

কাহ
কাহ বহু ৰোগত সমস্যা হ’ব পাৰে । ব্ৰংকাইটিছ, হাঁপানী, কভিড আৰু হাওঁফাওঁৰ কৰ্কট ৰোগত কাহ হব পাৰে । যদি কাহ ৪ সপ্তাহতকৈ অধিক সময় ধৰি থাকে আৰু জ্বৰ বা ওজন কমি যোৱাৰ দৰে লক্ষণ দেখা দিয়ে তেন্তে ই কেন্সাৰৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে ।

মলত তেজ
পাইলছৰ সমস্যাৰ বাহিৰেও অন্য অৱস্থাত শৌচত তেজ নাথাকে । যদি আপোনাৰ অৰ্শ নাই আৰু তথাপিও আপোনাৰ মলত তেজ আছে, তেন্তে ই মলদ্বাৰৰ বা বৃহদান্ত্ৰৰ কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে । ইয়াৰ বাহিৰে অন্ত্ৰত কৰ্কট ৰোগ হ’লেও এনে হ’ব পাৰে ।

উদাসীনতা
বহু গৱেষণাত দেখা গৈছে যে কৰ্কট ৰোগ ধৰা পৰাৰ পিছত বহুতে ডিপ্ৰেছনৰ দৰে গুৰুতৰ মানসিক অৱস্থাৰ সন্মুখীন হয় । কিন্তু বিৰল ক্ষেত্ৰত উদ্বেগ বা হতাশা মগজুত হোৱা টিউমাৰৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে ।

তেজ ওলোৱা
মহিলাৰ ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত ৰক্তক্ষৰণ হোৱাটো স্বাভাৱিক । কিন্তু ৰজোনিবৃত্তিৰ পিছত বা পিৰিয়ড বন্ধ হোৱাৰ পিছত যোনিৰ পৰা তেজ ওলোৱাটো জৰায়ুৰ কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে । এনে অৱস্থাত তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment