ভুল কৰিও এইসমূহ সামগ্ৰী ভোলেনাথৰ পূজাত ব্যৱহাৰ নকৰিব, ইয়াক অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়

সোমবাৰে ভগৱান শিৱক পূজা কৰা হয়। শিৱ পূজাৰ বাবে কিছুমান বিশেষ নিয়ম আছে। শিৱলিঙত কিছুমান বস্তু আগবঢ়োৱাটো শুভ হ’লেও কিছুমান বস্তুক অশুভ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

কোৱা হয় যে ভোলেনাথ অতি দয়ালু আৰু অতি সোনকালে ভক্তসকলৰ ওপৰত সন্তুষ্ট হয়। পুৰাণ অনুসৰি সোমবাৰে শিৱলিঙত কিছুমান বিশেষ বস্তু আগবঢ়াব পাৰিলে ভোলেনাথে অতি সোনকালেই সন্তুষ্ট হৈ জীৱনৰ সকলো বাধা আঁতৰাই পেলায়। শিৱ পূজাৰ নিজস্ব নিয়ম আছে। শিৱলিঙত কিছুমান বিশেষ বস্তু আগবঢ়াই দিয়াটো শুভ বুলি ধৰা হয়, আনহাতে কিছুমান বস্তু শিৱ পূজাত ব্যৱহাৰ কৰাটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। এইবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক।

শিৱলিঙত এইবোৰ বস্তু আগবঢ়াব নালাগে

১) সকলো ধৰ্মীয় কামতে হালধিক অতি পবিত্ৰ আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয় যদিও শংকৰৰ পূজাত হালধি আগবঢ়োৱা নহয়। শাস্ত্ৰ অনুসৰি শিৱলিঙক পুৰুষত্বৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়, সেয়েহে মহাদেৱক হালধি আগবঢ়োৱা নহয়।

২) কমল(পদুম) আৰু কৰবীৰ বাহিৰে আন কোনো ফুল ভোলেনাথে ভাল নাপায়। ভগৱান শিৱক কোনো ধৰণৰ ৰঙা ৰঙৰ ফুল আগবঢ়াব নালাগে। এনে কৰিলে পূজাৰ ফল পোৱা নাযায়।

৩) শাস্ত্ৰ অনুসৰি শিৱৰ পূজাত কুমকুম ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। গতিকে শিৱলিঙত কেতিয়াও কুমকুম আগবঢ়োৱা উচিত নহয়।


আৰু পঢ়ক
>> এই ৩টা নামৰ মানুহবোৰ বৰ ভাগ্যৱান, সদায় পায় লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ !
>> ঘৰত নাৰাখিব এইসমূহ বস্তু, থাকিলে ঘৰলৈ দৰিদ্ৰতা আহিব


৪) শংখ ভগৱান বিষ্ণুৰ বাবে অতি প্ৰিয়, কিন্তু শিৱৰ পূজাত শংখ ব্যৱহাৰ নহয়। ভগৱান শংকৰে শংখচুৰ নামৰ এজন দানৱক বধ কৰিছিল, গতিকে ভগৱান শিৱৰ পূজাত শংখৰ খোলাক নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয়।

৫) শাস্ত্ৰ অনুসৰি ভগৱান শিৱক তুলসী পাত অৰ্পণ কৰাটোও অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ আঁৰত এটা কিংবদন্তিও আছে। কোৱা হয় যে অসুৰৰাজ জলন্ধৰৰ পত্নী বৃন্দা তুলসী উদ্ভিদ হৈ পৰিছিল।শিৱে জলন্ধৰক হত্যা কৰিছিল, গতিকে বৃন্দাই ভগৱান শিৱৰ পূজাত তুলসী পাত ব্যৱহাৰ নকৰিবলৈ কৈছিল।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment