মুখৰ দাগ আঁতৰাবলৈ এই ঘৰুৱা উপায় কৰক

Join Telegram

( Do this home remedy to remove facial spots ) ধুনীয়া মুখ এখন মানে দুগুণ আত্মবিশ্বাস । যদি মুখত দাগ থাকে তেন্তে নিশ্চয় আঁতৰাবলৈ চেষ্টা কৰে ? এনে ক্ষেত্ৰত বজাৰৰ পৰা কিনা ৰাসায়নিক ভিত্তিক প্ৰসাধন সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিলে কোনো লাভ নাই । বৰঞ্চ ছালৰ ক্ষতি বেছি হ’ব । ধুনীয়া আৰু নিখুঁত ছাল থাকিব বিচাৰিলে নিজৰ বাবে কিছু সময় উলিয়াব লাগিব ।

আজিৰ ব্যস্ততাৰ সময়ত বহুতে মেকআপৰ বাবে বেছি সময় নাপায় । কম কষ্টৰে ছালখন দাগমুক্ত কৰিব বিচাৰিলে কিছুমান নিয়ম মানি চলিব লাগে । আপোনাৰ বাবে এটা সহজ উপায় হ’ব পাৰে চি.টি.এম ৰুটিন । এই চি.টি.এম ৰুটিনটো কি বুলি ভাবিছেনে ? জানি লওঁ –

চি.টি.এমৰ ৰুটিন কি ?
ই এক অতি সহজ কথা । নামটো কঠোৰ যেন লাগিব পাৰে, কিন্তু নহয় । কাৰণ এই CTM ৰুটিনৰ অৰ্থ হৈছে Cleansing-Toning-Moisturizing অৰ্থাৎ যদি আপুনি দাগমুক্ত ছাল এখন পাব বিচাৰে তেন্তে প্ৰথম অৱস্থাত এই তিনিটা পদ্ধতি মানি চলিব লাগে । ইয়াৰ ফলত আপুনি ব্লেমিচ ফ্ৰী আৰু গ্লোয়িং ছাল পাব ।

দিনটোত কিমানবাৰ ছালৰ যত্ন ল’ব লাগে ?
দিনটোত অন্ততঃ দুবাৰকৈ এই চি.টি.এম ছালৰ যত্নৰ নিয়ম মানি চলক । এই ৰুটিনে ছালখন সুস্থ কৰি ৰাখে । ৰাতিপুৱা সাৰ পাই উঠিলেই এই ৰুটিন মানি চলক । আৰু ৰাতি শুবলৈ যাওঁতে এনেদৰে ছালৰ যত্ন লোৱা উচিত । এনেদৰে নিয়মীয়া যত্ন ল’লে অতি সোনকালেই আপোনাৰ ছালখন দাগমুক্ত হৈ পৰিব ।

পৰিষ্কাৰ কৰা
ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ পিছত মুখৰ পৰা অতিৰিক্ত তেল আঁতৰাই দিব লাগে । নহ’লে গোটেই দিনটো মুখখন আঠাযুক্ত হৈ থাকিব । এই তেলীয়াতা আপোনাৰ ছালৰ বাবে ক্ষতিকাৰক । ফলত ব্ৰণকে ধৰি বিভিন্ন সমস্যা মুখত দেখা দিব পাৰে । ফেচ ক্লিনজাৰ ব্যৱহাৰ কৰক । ক্লিনজাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত ঠাণ্ডা পানীৰে মুখখন ধুই পেলাব লাগে । যদি আপোনাৰ ছাল তেলীয়া হয় তেন্তে জেল ভিত্তিক ক্লিনজাৰ ব্যৱহাৰ কৰক । ই ছালখন সতেজ কৰি ৰাখিব । লগতে পৰিষ্কাৰ ছালৰ ভিতৰৰ পৰা অক্সিজেন সহজে গৈ পাব ।

টোনাৰ কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব
পৰিষ্কাৰ কৰাৰ পৰৱৰ্তী পদক্ষেপটো হ’ল টোনাৰ ব্যৱহাৰ কৰা । পৰিষ্কাৰ মুখত সদায় টোনাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে । ই ছালখন ভাল কৰি তুলিব । ছালৰ আৰ্দ্ৰতা বজাই ৰাখিবলৈ টোনাৰৰ প্ৰয়োজন হয় । ই ছালত এক প্ৰকাৰৰ সুৰক্ষামূলক স্তৰ সৃষ্টি কৰে । ই ছালৰ পি এইচ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰে । টোনাৰে ছালৰ বহু সমস্যা সমাধান কৰে । ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ কপাহী পেড এটা লওক । তাৰ পিছত তাত টোনাৰ লগাই ছালত ব্যৱহাৰ কৰক । কিন্তু ছালত ঘঁহিব নালাগে । টোনাৰ হিচাপেও গোলাপ পানী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে ।

মইশ্ব’ৰাইজাৰ ব্যৱহাৰ কৰক
সকলো ধৰণৰ ছালৰ বাবে মইশ্ব’ৰাইজাৰ অতি প্ৰয়োজনীয় । বহুতে ভাবে যে ছালখন তেলীয়া হ’লে মইশ্ব’ৰাইজাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই । এইটো শুদ্ধ নহয় । প্ৰতিদিনে পুৱা ছিৰাম লগোৱাৰ পিছত মইশ্ব’ৰাইজাৰ লগাব লাগে । আপোনাৰ ছালৰ প্ৰকাৰ অনুসৰি মইশ্ব’ৰাইজাৰ এটা বাছি লওক ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

1 thought on “মুখৰ দাগ আঁতৰাবলৈ এই ঘৰুৱা উপায় কৰক”

Leave a Comment