আপোনাৰ সৰু সৰু কথাতে সঘনাই খং উঠে নেকি ? এনেদৰে কৰক মনটো শান্ত

Join Telegram

( Do you get angry often at little things? Do this to calm your mind ) খং হৈছে এটা স্বাভাৱিক প্ৰতিক্ৰিয়া যিটো আপোনাৰ মনত কথাবোৰ পুৰন নহলেই আহে। কিন্তু, যদি আপুনি বাৰে বাৰে প্ৰতিটো সৰু সৰু কথাৰ ওপৰত খং কৰি থাকে, তেন্তে ইয়াক গুৰুতৰ বুলি ধৰিব পাৰি। যদি আপোনাৰ খংটোৱে কৰ্ম আৰু ব্যক্তিগত সম্পৰ্কত প্ৰভাৱ পেলাবলৈ আৰম্ভ কৰে, তেন্তে আপুনি সজাগ হ’ব লাগে।

খং উঠাৰ সমস্যাই আপোনাৰ মেজাজ আৰু স্বাস্থ্যতো বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত খং নিয়ন্ত্ৰণ কৰি মন শান্ত কৰি ৰখা ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাটো ভাল। অত্যাধিক খং থকা এজন ব্যক্তিয়ে সামাজিক আৰু ব্যৱহাৰিক জীৱনতো বহু সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, ক্ষোভৰ সমস্যাত অশান্তিগ্ৰস্ত লোকসকলৰ বাবে জীৱনশৈলীত যোগাসন অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো এক উত্তম বিকল্প হ’ব পাৰে। যোগাসনে কেৱল আপোনাৰ মনটোক শান্ত আৰু সুস্থিৰ কৰি তোলাত সহায় কৰাই নহয়, ই আপোনাৰ বাবে খং অনুভৱ কমাবলৈও সহায়ক হ’ব পাৰে। দৈনন্দিন জীৱনত যোগাভ্যাস কৰাৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলা লোকসকলৰ খংজনিত সমস্যাৰ সম্ভাৱনা কম । জনাওক কোনবোৰ যোগাসনৰ অভ্যাস আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে ?

মৎস্যাসন যোগ অভ্যাস
আপোনাৰ খং নিয়ন্ত্ৰণ কৰি মন শান্ত কৰিবলৈ মৎস্যাসন অতি উপকাৰী ভংগীমা। মানসিক চাপ দূৰ কৰাত আৰু আপোনাৰ মূৰৰ ছালত তেজৰ সঞ্চালন উন্নত কৰাত ই সহায়ক। আৱেগিক সমস্যা কমাবলৈ আৰু খংৰ দৰে আৱেগ নিয়ন্ত্ৰণত এই যোগ অভ্যাসটোও আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে। মৎস্যাসন যোগ বহু দিশত স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়।

ধ্যানৰ উপকাৰীতা
ধ্যান অভ্যাস কৰাটো আপোনাৰ বাবে খং নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ বিশেষভাৱে উপকাৰী বুলি ধৰা হয়। অন্তৰ্নিহিত চিন্তা, অনুভৱ আৰু শাৰীৰিক প্ৰতিক্ৰিয়াৰ ওপৰত কাম কৰাৰ সময়ত বহু স্তৰত খং নিৰাময় কৰাত ধ্যান ভংগীমা সহায়ক। মনক শিথিল কৰা, ভাৰসাম্য বৃদ্ধি কৰা আৰু শান্তি অনুভৱ কৰাৰ বাবে ধ্যান-ধাৰণাৰ অভ্যাস অতি উপকাৰী বুলি ধৰা হয়।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment