হঠাৎ থিয় হৈ দিলে আপোনাৰো মূৰ ঘূৰাই নেকি ? ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি ?

যদি আপুনিও থিয় হৈ থকা অৱস্থাত মূৰ ঘূৰোৱা অনুভৱ কৰে বা কেতিয়াবা হঠাতে মূৰ্চ্ছা যায়। আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ বুজিব বিছাৰে, তেন্তে এই বাতৰিটোত আমি আপোনাক ক’ম যে কিয় এনেকুৱা হয় আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা শৰীৰত কি প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। আচলতে অৰ্থষ্টেটিক আৰু পষ্টুৰেল হাইপ’টেনচনৰ ফলত হঠাতে ভেৰ্টিগো হ’ব পাৰে যিটো নিম্ন ৰক্তচাপৰ অৱস্থা। কেতিয়াবা আপোনাৰ ভংগীমাৰ পৰিৱৰ্তনৰ বাবেও এনে হ’ব পাৰে।

কিন্তু ক্লিনিকস্পটছ হোলিষ্টিক হেল্থকেয়াৰৰ মেডিকেল হেড ডাঃ হৰিকিৰণ চেকুৰিয়ে কয় যে, “কেইছেকেণ্ডতকৈ বেছি সময় মূৰ ঘূৰোৱাটো গুৰুতৰ ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।” ভাৰ্টিগো যিকোনো ব্যক্তিৰ ক্ষেত্ৰত হ’ব পাৰে, কিন্তু বয়সৰ লগে লগে ৰক্তবাহী নলীবোৰ দুৰ্বল হোৱাৰ বাবে ৬৫ বছৰৰ ওপৰৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত ই অতি সাধাৰণ কথা। দুৰ্বল ৰক্তবাহী নলীৰ অৰ্থ হ’ল আপোনাৰ মগজুৰ কোষবোৰে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ অক্সিজেন নাপায় আৰু এই অৱস্থাৰ ফলত মূৰ ঘূৰোৱা আৰু মূৰ্চ্ছা যোৱা হ’ব পাৰে। ইয়াত আমি আপোনাক থিয় হৈ থকাৰ সময়ত মূৰ ঘূৰোৱাৰ সাতটা কাৰণ কৈছো, লগতে কোনটো পৰিস্থিতিত আপুনি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে তাৰ তথ্যও দিম।

১/ গৰম বা পানীলগাৰ অৱস্থা, বিশেষকৈ অতি গৰম হ’লে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে পানী নাখালে শৰীৰটোও গৰম হৈ পৰে। যেতিয়া আপোনাৰ চৌপাশৰ পৰিৱেশৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি পায়, তেতিয়া আপোনাৰ ৰক্তচাপ স্বাভাৱিকতে কমি যায়, যাৰ ফলত আপোনাৰ মূৰ ঘূৰোৱা হয়। হাইড্ৰেটেড হৈ থাকিলে আপোনাৰ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে আৰু লগতে মূৰ ঘূৰোৱাৰ সম্ভাৱনাও কমায়।

২/ মদ্যপান কৰা, মদ্যপানে আপোনাৰ ৰক্তবাহী নলীৰ ক্ষতি কৰে আৰু সংকুচিত কৰে। ইয়াৰ ফলত তেজৰ সোঁততো প্ৰভাৱ পৰে আৰু ৰক্তচাপ স্বাভাৱিক কৰি ৰাখিবলৈ আপোনাৰ শৰীৰে অধিক কষ্ট কৰিবলগীয়া হয়। ফলত থিয় হৈ থাকিলে অলপ মূৰ ঘূৰোৱা যেন অনুভৱ হ’ব পাৰে। কফি খাই আপুনি এই সমস্যা দূৰ কৰিব পাৰে। একে সময়তে যদি আপোনাৰ লগত বাৰে বাৰে এনেকুৱা হয়, তেন্তে খালী পেটত মদ নাখাবলৈ চেষ্টা কৰক, কাৰণ ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰত বেছি বেয়া প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। যদি আপুনি মদৰ পৰিমাণ কমাই দিয়ে বা একেবাৰে এৰি দিয়ে, তেন্তে আপুনি এই পৰিস্থিতিৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে।

৩/ ৱৰ্কআউট, আপুনি ব্যায়াম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে আপোনাৰ পেশীবোৰে আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰলৈ তেজৰ সোঁত দ্ৰুত কৰে। যেতিয়া আপুনি অলপ সময় ৰৈ যায় তেতিয়া আপোনাৰ তেজে নিজৰ ঠাইলৈ ঘূৰি আহিবলৈ চেষ্টা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ হাওঁফাওঁত হেঁচা পৰে আৰু থিয় হৈ বা ব্যায়াম কৰাৰ পিছত অলপ মূৰ ঘূৰোৱা অনুভৱ কৰিব পাৰে। অত্যধিক ব্যায়াম কৰিলে চকুৰ আগত মূৰ ঘূৰোৱা, বমি ভাব বা দৃষ্টিশক্তি অস্পষ্ট হোৱাৰ দৰে সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। এই অৱস্থাত আপুনি কিছু সময় ক’ৰবাত বহি হৃদস্পন্দন স্বাভাৱিক হ’বলৈ দিয়ে। ব্যায়াম কৰাৰ আগতে প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী খাব লাগে আৰু মাজত কিছু পানী খাই থাকিব লাগে।

৪/ ঔষধ, কিছুমান ঔষধে থিয় হৈ থকাৰ সময়ত মূৰ ঘূৰোৱাও কৰিব পাৰে কাৰণ ই আপোনাৰ ৰক্তচাপ সলনি কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত প্ৰস্ৰাৱ বৃদ্ধি কৰা প্ৰস্ৰাৱৰ ঔষধ, হৃদযন্ত্ৰ আৰু ৰক্তবাহী নলীৰ ৰোগত ব্যৱহাৰ কৰা বিটা ব্লকাৰ, ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা এচিই ইনহিবিটাৰ আদি উল্লেখযোগ্য। থিয় হৈ থকাৰ সময়ত আপোনাৰ মূৰ ঘূৰোৱাৰ কাৰণ আপুনি গ্ৰহণ কৰা ঔষধৰ বাবে হৈছে বুলি ভাবিলে লগে লগে চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতক কিন্তু চিকিৎসকে বন্ধ কৰিবলৈ কোৱালৈকে খাই থাকিব। কোনো ৰোগ হ’লে হঠাতে ঔষধ সেৱন বন্ধ কৰিলে শৰীৰৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে।


আৰু পঢ়ক
>> এই ৬টা কাৰণেই ছাল ক’লা হয় !
>> ৩টা খাদ্য, ৰাতি অনিদ্ৰাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে !


৫/ স্বাস্থ্যৰ অৱস্থা, ৰক্তচাপৰ লগত জড়িত কিছুমান বিশেষ অৱস্থা যেনে গেষ্ট্ৰাইটিছ (GI) ৰোগ, কাণৰ ভিতৰৰ ৰোগ আৰু হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তনে থিয় হৈ থাকিলে আপোনাৰ মূৰ ঘূৰোৱা বা অজ্ঞান হৈ পৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও হৃদযন্ত্ৰ, থাইৰয়ড, ডায়েবেটিছ, ডিমেনচিয়া, পাৰ্কিনছন ৰোগ আদি ৰোগত থিয় হৈ থাকিলেও মূৰ ঘূৰিব পাৰে কাৰণ এইবোৰ ৰোগত ৰক্তচাপ কমি যায়। এনে অৱস্থাত আপুনি চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগে।

৬/ এনে অৱস্থাত চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাওক, আমেৰিকাৰ মিচিগানৰ ইয়াৰ ইনষ্টিটিউটৰ এমি ছাৰ’ই কৈছে, “যদি আপুনি দীৰ্ঘ সময় থিয় হৈ থকাৰ পিছত মূৰ ঘূৰোৱাত অসুবিধা পায় আৰু ই আপোনাৰ স্বাস্থ্য বা দৈনন্দিন জীৱনত প্ৰভাৱ পেলাইছে, তেন্তে আপুনি চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগে।” একে সময়তে যিকোনো ৰোগ বা ঔষধ খোৱাৰ পিছত মূৰ ঘূৰোৱাৰ বিষয়েও চিকিৎসকক জনাব লাগে। যদি আপোনাৰ কোনো স্বাস্থ্যজনিত অৱস্থা নাই কিন্তু থিয় হৈ থকাৰ পিছত অজ্ঞান হৈ পৰে, মূৰৰ বিষ হয় বা আপুনি সদায় বেৰ বা বস্তুত হেলান দিব লাগে, তেন্তে আপুনি ইয়াক সহজভাৱে ল’ব নালাগে আৰু লগে লগে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে।

ইয়াৰ বাহিৰেও এই অৱস্থাত সদায় প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী আৰু সুষম খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব লাগে য’ত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ফল-মূল, শাক-পাচলি আৰু গোটা শস্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। লগতে দিনটোত কমেও ১৫ মিনিট খোজ কাঢ়ি, দৌৰিব বা যিকোনো ব্যায়াম কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ তেজৰ সোঁত ভাল হ’ব আৰু সঘনাই মূৰ ঘূৰোৱাৰ সমস্যাৰ পৰাও সকাহ পাব।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

Leave a Comment