ঘৰত জমা হৈছে নেকি পুৰণি ১০ পইচা মুদ্ৰা ? বিক্ৰী কৰি লাখ লাখ টকা পাব পাৰে !

Do you have old 10 paisa coins in your house ? You can sell and make millions of dollars

১৯৫৭ চনৰ পৰা ১৯৬৩ চনৰ ভিতৰত জাৰি কৰা ১০ টা পাইছা মুদ্ৰা যদি আছে, তেতিয়া বিক্ৰী কৰি ১২ লাখ টকা পৰ্যন্ত পাব পাৰে । ভাৰতৰ কেইবাটাও ৱেবচাইটে এনে পুৰণি জমা কৰা নোট বা মুদ্ৰাৰ বিনিময়ত লাখ লাখ টকা আগবঢ়াইছে । এই আটাইকেইটা ৱেবচাইটে ১০ পইচা মুদ্ৰাৰে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছে । ঘৰুৱা বজাৰত ১০ পইচা মুদ্ৰাৰ মূল্য উচ্চ হাৰত বৃদ্ধি পাবলৈ আৰম্ভ কৰিছে ।

গতিকে যিসকলৰ হাতত ১৯৫৭ চনৰ পৰা ১৯৬৩ চনৰ ভিতৰত ১০ পইচা মুদ্ৰা জাৰি কৰা টকা আছে, তেওঁলোকেহে কিছুমান ৱেবচাইটত বিক্ৰী কৰি লাখ লাখ টকা পাব পাৰে । এই ৱেবচাইটসমূহৰ ভিতৰত ইবে ৱেবছাইট জনপ্ৰিয় ।

জনা যায় যে সেই বিশেষ বছৰটোত জাৰি কৰা ১০ পইচা মুদ্ৰাৰ কেইবাটাও বৈশিষ্ট্য আছে, সেই মুদ্ৰাবোৰৰ শৈলী আন মুদ্ৰাবোৰতকৈ একেবাৰে পৃথক । মুদ্ৰাবোৰৰ ব্যাস ২৩ মিলিমিটাৰ আৰু ইয়াত তাম আৰু নিকেল থাকে – দুবিধ ধাতু, যাৰ ফলত ইয়াৰ ওজন ৫ গ্ৰাম । তদুপৰি সেই ১০ পইচা মুদ্ৰাত এফালে (অশক স্তম্ভ) আৰু আনফালে ১০ পইচা ‘দেৱনাগৰী’ লিপিৰে লিখা আছিল ।

যদি কাৰোবাৰ হাতত সঠিক ফিচাৰ থকা সেই ১০ পইচা মুদ্ৰা থাকে তেন্তে অনলাইন ৱেবচাইটত গৈ সহজে বিক্ৰী কৰিব পাৰিব । তাৰ বাবে তেওঁ সেই ৱেবচাইটটোলৈ গৈ তেওঁৰ সকলো ডাটা লৈ পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব । খবৰ অনুসৰি এনে চাৰিটা মুদ্ৰা বিক্ৰী কৰি অনলাইন ৱেবচাইটৰ পৰা তিনি লাখ টকা পৰ্যন্ত লাভ কৰা হৈছিল ।

Leave a Comment