অযুক্তিকৰভাৱে আপোনাৰ সংগী দোষাৰোপ কৰে নেকি ? এই যোগ্য উত্তৰ দিয়ক !

Join Telegram

( Does your partner blame you unreasonably? Give this worthy answer ) মানুহৰ জীৱনত সমস্যাৰ অন্ত নাই । প্ৰতিদিনে জটিলতা আহি পৰে । কিন্তু সেই সমস্যাৰ পৰা ওলাই আহিবলৈ জীৱনৰ নাম । এইবাৰ সম্পৰ্কটোও আমাৰ যাত্ৰাৰ অংশ । গতিকে তাত যি সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব সেয়া বুজিব লাগিব, আচলতে সম্পৰ্কত থকাৰ দিনবোৰত মানুহৰ আৰম্ভণি যথেষ্ট ভাল হয় । কিন্তু সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়, সময়ৰ লগে লগে । তাৰ পিছত এটাৰ পিছত এটাকৈ বহু মানুহৰ মাজত সমস্যাৰ সৃষ্টি হয় । শব্দৰ লগত অসুবিধা হোৱাটো এটা দৈনন্দিন কাম । এই প্ৰসংগত বিশেষজ্ঞসকলে কয়, আচলতে প্ৰেমৰ প্ৰথম দিনবোৰত আকৰ্ষণৰ অন্ত নাথাকে । তাৰ পিছত সকলো নিজৰ মতে চলি যায় । অৱশ্যে সময় পাৰ হোৱাৰ লগে লগে সেই প্ৰেম অলপ কমি যায় । তেতিয়াই আৰম্ভ হয় বিতৰ্ক ।

এই তথ্য প্ৰায়ে উপযোগী নহয় । কাৰণ কিছুমান মানুহৰ বেয়া অভ্যাস থাকে । তেনে ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকে সম্পৰ্কৰ আৰম্ভণি বা শেষৰ কথা চিন্তা নকৰে । বৰং সংগীৰ লগত বেয়া কথা কৈ থাকে । আৰু কেৱল বেয়া বুলি ক’লেও ভুল হ’ব । বৰঞ্চ তেওঁলোকে অপমান কৰে । আনকি দোষী নহয় তাৰ পাছতো দোষী কৰে, এনে ক্ষেত্ৰত যদি আপুনি আপোনাৰ সংগীৰ এই অপ্ৰয়োজনীয় দোষাৰোপ কৰাৰ অভ্যাস গ্ৰহণ কৰে তেন্তে আপুনি নিজৰ ক্ষতি কৰিছে । এতিয়া তেওঁ সাধাৰণ কথা এটা কৈছে । পিছলৈ তেওঁ আন বিভিন্ন বিষয়ৰ ওপৰত কথা পাতিব পাৰে । গতিকে সাৱধান হোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয় ।আপোনাৰ সংগীয়েও যদি অযুক্তিকৰভাৱে দোষাৰোপ কৰে তেনেহলে এই উত্তৰসমূহ দিয়ক –

প্ৰথমে বুজাই দিয়ক
প্ৰথম দিনাই নিজেই মেকুৰীৰ ডিঙিত ঘণ্টাটো পিন্ধিব লাগে । কাৰণ এই বিষয়ত লিপ্ত হ’লে সমস্যাটো প্ৰতিদিনে বাঢ়ি যাব । তেতিয়া জটিলতাৰ অন্ত নাথাকিব । গতিকে মনত ৰাখিব লাগিব যে আজি যেতিয়াই তেওঁ তেনেকুৱা কাম কৰিবলৈ যায় তেতিয়াই তেওঁক পোনপটীয়াকৈ কওক যে ভাল নালাগে ।

খং নহয়
আপুনি বুজাই দিব লাগিব যে আপুনি এই অপমান মানি ল’ব নোৱাৰে । গতিকে কোনো ধৰণৰ সাৱধানতা অৱলম্বন নকৰিব । বৰঞ্চ তেওঁক কওক যে আপুনি ভাল নাপায় । মনত ৰাখিব, যদি আপুনি আপোনাৰ আচৰণেৰে তেওঁক মনাব পাৰে, তেন্তে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে আপুনি এই যুদ্ধত জয়ী হ’ব । এতিয়াই সাজু হওক ।

কথা কওক
আপুনি নিশ্চয় কথা পাতিব । প্ৰথমতে তেওঁক অতিমাত্ৰা শিক্ষা দিবলৈ চেষ্টা নকৰিব । বৰঞ্চ তেওঁৰ লগত বুজাব পৰাকৈ কথা পাতিব লাগে । কিয় বেয়া লাগে, কিমান কষ্ট পাইছে ক’ব লাগিব । যদি তেওঁ আপোনাক ভাল পায় তেন্তে তেওঁ নিশ্চয়কৈ গোটেই কথাটো বুজি পাব । তেতিয়াহে সমস্যাটো সমাধান কৰিব পৰা যাব । গতিকে চিন্তা কৰাৰ কোনো কাৰণ নাই ।

এটা পৰিকল্পনা কৰক
বহুতে সঠিকভাৱে কথা ক’ব নোৱাৰে । বহু লোকৰ নিজৰ চিন্তাধাৰা বুজাই দিয়াৰ ক্ষমতাও নাই । এতিয়া এইসকল লোকে পৰিকল্পনা নকৰাকৈ হঠাতে কিবা এটা ক’লে বিভ্ৰান্ত হ’ব পাৰে । আৰু পৰিস্থিতি ভাল নহ’ব ৷ গতিকে এই কথা মনত ৰখাটো প্ৰয়োজন । তেতিয়াহে সমস্যাটো সমাধান কৰাটো সম্ভৱ হ’ব ।

ভয় নকৰিব
বহুতে নিজৰ সংগীক ভয় কৰে । বৰঞ্চ শব্দটো অলপ বেলেগকৈ ক’ব পাৰি, সংগীৰ আচৰণক ভয় কৰে । গতিকে তেওঁলোকে মুখত একো ক’ব নোৱাৰে । অৱশ্যে এনে কৰিলে কাম নহ’ব । ভয়ে সদায় সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে । ভয়ে আপোনাক আগুৱাই যাবলৈও নিদিয়ে । তেনে ক্ষেত্ৰত ঠাণ্ডা মূৰত এটা ৰাখক । ভয় দূৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক । মাত্ৰ ভয়ক জয় কৰি এবাৰ মুখ খুলি দিয়ক, আশাকৰোঁ সকলো সমস্যা সমাধান হ’ব ।

Leave a Comment