ব’ল ব’ম দিনকেইটাত নকৰিব এইবোৰ কাম, সাৱধান হওঁক !

২০২২ চনৰ ১৪ জুলাই বৃহস্পতিবাৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে শাওন মাহ। এই মাহতে ভগৱান শিৱ, মাতা পাৰ্বতী আৰু নাগদেৱক পূজা কৰাৰ এক বিশেষ প্ৰথা আছে। লগতে যদি গোটেই মাহটো ব্ৰত পালন নহয়, তেন্তে সোমবাৰেহে ব্ৰত পালন কৰা হয়। আহকচোন শাওন মাহত কি কি কাম কৰিব নালাগে জানি লওঁ।

১) খাদ্যঃ শাওন মাহত তেলীয়া বা টেঙা খাদ্য, হালধি আৰু পিয়াঁজ, মাছ আৰু মাংস, মূলা, ব্ৰঞ্জল, গুৰ, মিঠা, অধিক টেঙা আৰু নিমখীয়া খাদ্য, কেঁচা গাখীৰ, তৰকাৰী, মৌ আৰু চেনি পৰিত্যাগ কৰিব লাগে। এই মাহত এইবোৰ ৰোগ সৃষ্টিকাৰী বস্তু। ব্ৰঞ্জৰ পাত্ৰত খাদ্য পৰিবেশন কৰিব নালাগে।

২) মদ্যপানঃ শাওন মাহত কোনো ধৰণৰ নিচাযুক্ত দ্ৰব্য সেৱন নকৰিব। যেনে- পাণ, তামোল, ধঁপাত, মদ বা আন যিকোনো ধৰণৰ মাদক দ্ৰব্য।

৩/ ব্ৰহ্মাচাৰ্য্যঃ শাওন মাহত যদি আপুনি ব্ৰহ্মাচাৰ্য্য পালন নকৰে তেন্তে আপুনি অনুতাপ কৰিব। যদি আপুনি ব্ৰহ্মাচাৰ্য্য পালন নকৰে, তেন্তে নিশ্চয় আপুনি গুৰুতৰ ৰোগ বা যিকোনো ধৰণৰ দুখত ভুগিব পাৰে। আপুনিও মহাদেৱক অপমান কৰাৰ পাপত ভুগিব পাৰে।

৪/ শোৱাঃ শাওন মাহত পেডেড বেডত থাকিব নালাগে। পাৰিলে মাটিত শুব লাগে। ৰাতিপুৱা দেৰিকৈ সাৰ পাই ৰাতি দেৰিলৈকে শুই থকাটোও শাওন মাহত ক্ষতিকাৰক বুলি গণ্য কৰা হয়। দিনত শুব নালাগে।

৫) মাংগলিক কামঃ শাওন মাহত মাংগলিক কাম কৰিব নালাগে। যেনে বিবাহ অনুষ্ঠান, জাতিগত অনুষ্ঠান, গৃহপ্ৰৱেশ আদি।

৬) শিৱ পূজাঃ শাওন মাহত শিৱ পূজাত কোনো ধৰণৰ ভুল কৰিব নালাগে। যেনেকৈ শিৱলিঙত হলুদ, কুমকুম, কেতকী ফুল বা তুলসী আগবঢ়াই দিয়া। শিৱলিঙৰ সন্মুখত হাত চাপৰি বা শংখ বজোৱা।

৭/ অতিথিঃ শাওন মাহত যদি আপোনাৰ কাষেৰে আহে, যেনে গৰু, ম’হ, সন্ন্যাসী আদি, তেওঁলোক সকলো অতিথি, তেওঁলোকক দেখি খেদি পথাব নালাগে।

৮) অপমানঃ শাওন মাহত কাকো অপমান নকৰিব। বিশেষকৈ দেৱতা, পিতৃ-মাতৃ, শিক্ষক, পত্নী, বন্ধু-বান্ধৱী আৰু অতিথি। এই মাহত কোনো জীৱৰ ক্ষতি কৰিব নালাগে।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment