ভুলেও এই দিশত নাৰাখিব লক্ষ্মী-গণেশ, তেনেহলে কোন দিশত ৰাখিব ?

( Don’t put Lakshmi and Ganesh in this direction by mistake, so in which direction ) হিন্দু বিশ্বাস অনুসৰি গণেশ হৈছে প্ৰজ্ঞা আৰু জ্ঞানৰ দেৱতা । দেৱী লক্ষ্মী ধন আৰু সমৃদ্ধিৰ দেৱী । পূজাস্থলী, কাৰ্যালয় বা ঘৰত সদায় একেলগে ৰখা হয় গণেশ আৰু লক্ষ্মীৰ মূৰ্তি । দীপাৱলী বা অক্ষয় তৃতিয়ৰ উপৰিও পাইলা বশাগৰ দিনা লক্ষ্মী-গণেশ পূজাৰ পৰম্পৰাও আছে । গণেশ-লক্ষ্মীৰ মূৰ্তিবোৰ একেলগে ৰখা হয় কাৰণ মানুহৰ জ্ঞান নাথাকিলে টকা উপাৰ্জন কৰিব নোৱাৰে, উপাৰ্জন কৰিলেও ৰাখিব নোৱাৰে । টকাৰ অপব্যৱহাৰো হ’ব পাৰে । গতিকে গণেশ আৰু লক্ষ্মীৰ মূৰ্তি একেলগে ৰখা উচিত ।

গণেশ আৰু লক্ষ্মীক বাস্তুশাস্ত্ৰত শুভ আৰু লাভৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হৈছে । সেইবাবেই বাস্তু বিশেষজ্ঞসকলে গণেশ আৰু লক্ষ্মীক ঘৰৰ সঠিক ঠাইত ৰাখিব লাগে বুলি মত প্ৰকাশ কৰিছে । বস্তু শাস্ত্ৰৰ মতে ঘৰৰ মন্দিৰত লক্ষ্মী দেৱীৰ মূৰ্তি থাকিলে বিশেষ উপকাৰ পোৱা যায় । বাস্তুশাস্ত্ৰৰ মতে লক্ষ্মী-গণেশৰ মূৰ্তি কোন দিশত স্থাপন কৰাটো উত্তম, জানো আহক –

গৃহ মন্দিৰত লক্ষ্মী-গণেশৰ প্ৰতিমূৰ্তি কোন দিশত স্থাপন কৰিব ?

লক্ষ্মী আৰু গণেশৰ প্ৰতিমাও ঘৰৰ ঠাকুৰঘৰত একেলগে ৰাখিব লাগে । বাস্তু শাস্ত্ৰৰ মতে লক্ষ্মী আৰু গণেশৰ প্ৰতিমা ঘৰত উত্তৰ দিশত স্থাপন কৰিব লাগে । ইয়াৰ আঁৰত এটা কাহিনী আছে । শিৱই খং উঠি গণেশৰ মূৰটো দেহৰ পৰা কাটি পেলালে । পাৰ্বতীৰ হাতত আছে ৰঞ্চন্দীৰ প্ৰতিমূৰ্তি । তাৰ পিছত শিৱই নিজৰ দূতক উত্তৰ দিশলৈ পঠালে । তেওঁ আদেশ দিলে যে প্ৰথমে দেখা পোৱা জন্তু বা জন্তুটোৰ মূৰটো আনিব লাগে । শিৱৰ নিৰ্দেশ মতে হাতীটোৰ মূৰটো আনিছিল । যিহেতু মূৰটো উত্তৰ দিশত পোৱা গৈছিল, সেয়ে তেওঁক সেই দিশত ৰখাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয় ।


আৰু পঢ়ক
>> ধন বৃদ্ধি, ব্যৱসায়ত উন্নতি, বুধবাৰে এই ৭টা উপায়েৰে ভগৱান গণেশক পূজা কৰক !
>> হনুমান এই ৫ বিধ ভোগত সন্তুষ্ট হয় !


গণেশৰ বাওঁফালে নে সোঁফালে লক্ষ্মীক ৰাখিবলৈ ?

অজ্ঞানতাৰ বাবে বহুতে লক্ষ্মীৰ মূৰ্তি গণেশৰ বাওঁফালে ৰাখে । ই অনুচিত । ঘৰৰ আৰ্থিক অৱস্থাত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে । আচলতে পত্নী সদায় পুৰুষৰ বাওঁফালে থাকে । কিন্তু লক্ষ্মী গণেশৰ পত্নী নহয় । গতিকে তেওঁক বাওঁফালে ৰাখিলে ধন-সম্পত্তি আৰু ধন হেৰুৱাব পাৰে । সেইবাবেই ঠাকুৰঘৰত গণেশৰ সোঁফালে দেৱী লক্ষ্মীৰ মূৰ্তি ৰাখক ।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

9 thoughts on “ভুলেও এই দিশত নাৰাখিব লক্ষ্মী-গণেশ, তেনেহলে কোন দিশত ৰাখিব ?”

Leave a Comment