জীৱনত যদি আপুনি কোটি কোটি টকাৰ মালিক হ’ব বিচাৰে তেন্তে এই ৪টা ব্যৱসায় কৰিব পাৰে

( Earn Rs. 15,000 to Rs. 25,000 per month by doing these 4 businesses at home ) জীৱনত কোটিপতি বা লাখ ডলাৰৰ মালিক হোৱাটো সহজ কাম নহয়। বহুতে গোটেই জীৱন কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি জীৱনটো ঋণৰ বোজাত কটায়, কোটিপতি হোৱাৰ পৰা বহু দূৰত। বিশ্লেষকসকলে কয় যে এনে কিছুমান ব্যৱসায় আছে যিবোৰ সঠিকভাৱে কৰিব পাৰিলে বিলিয়নাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা প্ৰবল। এই লেখাটোত এই ব্যৱসায়সমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হৈছে –

১) তথ্য প্ৰযুক্তি, ৩০ বছৰ পূৰ্বে যেনেকৈ ফেচবুকৰ প্ৰতিষ্ঠাপক মাৰ্ক জুকাৰবাৰ্গে তথ্য প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱসায়ত সৌভাগ্য লাভ কৰিছিল ঠিক তেনেদৰে বিল গেটছও দীৰ্ঘদিন ধৰি এই ব্যৱসায়ত বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তি আছিল। সেই সময়ত তেওঁলোকে এই ধন-সম্পত্তি উপাৰ্জন কৰিছে, এতিয়াও বহু লোক প্ৰতি বছৰে আই টি ব্যৱসায়ত কোটিপতি হৈ পৰিছে। ফৰ্বছ আলোচনীৰ মতে ২০১৭ চনত তথ্য প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱসায়ত ১৮৩ জন বিলিয়নাৰ আছিল, যিটো যোৱা বছৰৰ তুলনাত ১৪ শতাংশ বেছি।

২) গৃহ নিৰ্মাণ ব্যৱসায়, ৰিয়েল এষ্টেট ব্যৱসায় এতিয়াও পূৰ্বৰ দৰেই উত্থান ঘটিছে। কিন্তু এই ব্যৱসায়ত সফলতা পাবলৈ বহুত টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। সাধাৰণতে এই ব্যৱসায়ত পাৰিবাৰিক ঐতিহ্য থকা লোকসকলৰ আনৰ তুলনাত সুবিধা থাকে। আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ড’নাল্ড ট্ৰাম্প এজন সফল ব্যৱসায়ী ব্যক্তিৰ উদাহৰণ। ট্ৰাম্পৰ সম্পত্তিৰ পৰিমাণ হৈছে ৩.১ বিলিয়ন ডলাৰ। চীন আৰু হংকঙৰ ৰিয়েল এষ্টেট টাইকুনসকলো বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যৱসায়ীসকলৰ ভিতৰত অন্যতম। বিশ্বত দুই শতাধিক লোক ঘৰুৱা ব্যৱসায়ৰ পৰা বিলিয়নাৰ হৈ পৰিছে।

২) ফেশ্বন আৰু খুচুৰা সামগ্ৰী, বহুতে এই ব্যৱসায় ব্যৱহাৰ কৰি নিজৰ ভাগ্য ঘূৰাইছে। বিশ্বৰ ২৩৭ জন বিলিয়নাৰ ফেশ্বন আৰু খুচুৰা সামগ্ৰীৰ ব্যৱসায়ত বিলিয়নাৰ হৈ পৰিছিল। তেওঁলোকে নিজা উদ্যোগত প্ৰতিষ্ঠা কৰিছে বিশ্বৰ বৃহত্তম ব্ৰেণ্ড।

৪) বিত্তীয় আৰু বিনিয়োগ, ফৰ্বছে তালিকাভুক্ত কৰা বিশ্বৰ ৩০০ কোটিপতিয়ে বিত্তীয় আৰু বিনিয়োগৰ ক্ষেত্ৰত সফলতা লাভ কৰিছে। বিনিয়োগৰ অন্যতম কিংবদন্তি ৱাৰেন বাফেটৰ সম্পত্তিৰ পৰিমাণ ৭৮.১ বিলিয়ন ডলাৰ। তেওঁ পৃথিৱীৰ দ্বিতীয় ধনী ব্যক্তি। ষ্টক মাৰ্কেটত বিনিয়োগ কৰাটো ৰিস্কি। কিন্তু সঠিকভাৱে বিনিয়োগ কৰাটো সম্ভৱ হ’লে এই ব্যৱসায়ৰ পৰা বিপুল পৰিমাণৰ ধন উলিওৱাটো সম্ভৱ, যিটো বিনিয়োগকাৰীয়ে প্ৰমাণ কৰিছে। এই কাৰণেই ই বিলিয়নাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment