দাঁত মজবুত কৰিবলৈ এই খাদ্য গ্রহণ কৰক !

Join Telegram

( Eat this food to strengthen your teeth ) দাঁতৰ যত্ন লোৱাটো প্ৰতিজন মানুহৰ কৰ্তব্য । এনে ক্ষেত্ৰত ভুল খাদ্যৰ বাবে প্ৰায়ে দাঁতৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয় । কিন্তু দাঁতৰ স্বাৰ্থত কণী, গাখীৰজাতীয় সামগ্ৰী খাব পাৰিলে বহু সমস্যাৰ সমাধান হ’ব পাৰে । বেছিভাগ মানুহেই দাঁতৰ বিশেষ যত্ন নকৰে । এই অংগটোৰ যত্ন নল’লে সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে । কাৰণ দাঁতৰ শক্তি কিছু সময়ৰ পিছত হেৰাই যায় । তাৰ পিছত এটাৰ পিছত এটাকৈ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয় দাঁতত ।

বিশেষজ্ঞসকলে কয় বেছিভাগ মানুহেই মুখৰ স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে নাজানে । পৰিক্ষা কৰাৰ পাছত দেখা যায় ইমানবোৰ সমস্যাবোৰ সৃষ্টি হৈছে কাৰণ আগতে সেইবোৰ নাজানিছিল । কেৱল ব্ৰাছ কৰিলেই দাঁত ভাল নহ’ব । যদি আপুনি দাঁত সুস্থ কৰি ৰাখিব বিচাৰে (Health Teeth) তেন্তে কিছুমান খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব । তেতিয়াহে সমস্যাটো সমাধান হ’ব । এতিয়া দাঁত মজবুত কৰিবলৈ কিছুমান খাদ্যৰ বিষয়ে জানো আহক –

১/ গাখীৰজাতীয় সামগ্ৰী খাব লাগে
গাখীৰ খোৱা ভাল । কিন্তু বহুতে গাখীৰ খাব নোৱাৰে । চজিনা, দৈ, পনিৰ আদি খাব পাৰে । এই সকলোবোৰ খাদ্যত প্ৰচুৰ পৰিমাণে কেলচিয়াম থাকে যিয়ে দাঁতক মজবুত কৰিব । আনকি দাঁততো বীজাণুৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ ক্ষমতা থাকে ।

২/ ফল-মূল আৰু শাক-পাচলি
আচলতে ফল-মূল আৰু শাক-পাচলিত বহুতো এলকেলয়ড থাকে । এই এলকেলয়ডবোৰ দাঁতৰ বাবে উপকাৰী । তদুপৰি দেখা গৈছে যে এই খাদ্যসমূহত উপস্থিত থকা বিভিন্ন এন্টিঅক্সিডেন্টে শৰীৰৰ উন্নতি সাধন কৰিব পাৰে । গতিকে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়েই এই বিষয়ত সাৱধান হ’ব লাগিব । সেই ক্ষেত্ৰত বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে কচু, অমিতা, বিলাহী, বীন অতি উত্তম খাদ্য হ’ব পাৰে ।

৩/ কণী
কণী খাব পাৰে । আচলতে এই খাদ্যত প্ৰচুৰ পৰিমাণে প্ৰটিন আৰু কেলচিয়াম থাকে । কিন্তু এই প্ৰটিন আৰু কেলচিয়ামে দাঁতক সুস্থ কৰি ৰাখিব পাৰে । ইয়াৰ উপৰিও মনত ৰখা উচিত যে যিকোনো দন্ত সমস্যা এৰি দিলেও কাম নহ’ব । জটিলতা হ’লে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে । তেতিয়াহে আপুনি সুস্থ হৈ থাকিব পাৰিব । অন্যথা সমস্যাটো বাঢ়িব পাৰে । গতিকে সাৱধান হওক ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

1 thought on “দাঁত মজবুত কৰিবলৈ এই খাদ্য গ্রহণ কৰক !”

Leave a Comment