সন্তানৰ ভৱিষ্যত ভাল কৰিব বিচাৰে যদি এই ৪টা টিপছ মানি চলক।

( Follow these 4 tips if you want to make your child’s future better ) অৰ্থাৎ অভিভাৱক হোৱাটো মুখৰ পৰা মুখলৈ অহা কথা নহয় । কাৰণ কেৱল জন্মই নহয় সঠিক লালন-পালন (Parental Advice) পিতৃ-মাতৃৰ অতি প্ৰয়োজনীয় কৰ্তব্যসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম । গতিকে এজন ভাল অভিভাৱক হ’বলৈ হ’লে সঠিক সময়ত সঠিকভাৱে সঠিক কৰ্তব্য পালন কৰাটো নিতান্তই প্ৰয়োজনীয় । কিন্তু সময় সলনি হোৱাৰ লগে লগে অভিভাৱকসকলেও সন্তানক ডাঙৰ-দীঘল কৰাৰ সময়ত নিজকে আপডেট বা সলনি কৰিব লাগিব ।

কিন্তু বহুতো অভিভাৱকে এতিয়াও অভিভাৱকত্বৰ পুৰণি ধাৰণাবোৰ মানি চলিবলৈ পছন্দ কৰে । বহুক্ষেত্ৰত এনে পৰিয়ালৰ সন্তানসকল অলপ বেলেগ ধৰণেৰে মানুহ হৈ পৰে । সময়ৰ পৰিৱৰ্তনৰ লগে লগে পিতৃ-মাতৃয়ে কেনেকৈ নিজকে সলনি কৰে আৰু শিশুটিৰ ভবিষ্যত উজ্জ্বল হৈ উঠিব জানো আহক ।

১) ঘৰৰ ভিতৰ আৰু বাহিৰৰ পৰিৱেশ শান্ত কৰি ৰখা –

মনত ৰাখিব, ল’ৰা-ছোৱালীবোৰ মাটিৰ দৰে । যিহেতু তেওঁ সৰুৰে পৰাই ডাঙৰ-দীঘল হ’ব, তেওঁ ভৱিষ্যতৰ সকলো ধুমুহাৰ সন্মুখীন হ’বলৈ সাজু হ’ব । গতিকে প্ৰথমে ঘৰৰ ভিতৰৰ পৰিবেশ অৰ্থাৎ সকলো সদস্যৰ সকলো সদস্যৰ সৈতে সম্পৰ্ক সুসমভাৱে গঢ়ি তুলিব লাগে ।

শিশুৰ সন্মুখত কেতিয়াও ডাঙৰ শব্দ নকৰিব । শিশুক কেতিয়াও ভাবুকি দিয়া বা ধমকি দিয়া উচিত নহয় । যদি পিতৃ-মাতৃক শৈশৱৰ পৰাই জেদী, বেয়া স্বভাৱৰ, অহংকাৰী বা ভয়াবহ ৰূপত দেখা যায় তেন্তে সৰুৰে পৰা তেওঁৰ মনত এই প্ৰভাৱ বিকশিত হ’ব ।

২) সঠিক মূল্যবোধ গঢ়ি তোলা –

বহু অভিভাৱকক চকুৰ মণি হিচাপে দেখা যায়, অৰ্থাৎ শিশুটি যদি কিবা এটা বিষয়ত ছিৰিয়াছ হয় তেন্তে চকুৰ পলকতে তেওঁৰ ওচৰলৈ আনি দিয়া হয় । এইটো একেবাৰে শুদ্ধ নহয় । কোৱাৰ দৰে সহজে পোৱা বস্তুটোৰ মূল্য সহজে বুজিব পৰা নাযায় । কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে শিশুৰ প্ৰিয় বস্তুবোৰ অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে তেওঁৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব লাগে ।

অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে আঁতৰাই ৰাখিলে সৰুৰে পৰা বিচাৰি উলিয়াবলৈ ভুল পথ অনুসৰণ কৰিব । আৰু ইয়াৰ ফলাফল হ’ব ভয়ংকৰ, কেতিয়াবা অধিক ভয়ংকৰ কাৰ্য্যৰ জৰিয়তে চুৰি বা মিছা কোৱা হ’ব পাৰে । গতিকে অভিভাৱকসকলে সদায় গুৰুত্বৰ প্ৰয়োজনীয়তা বুজিব লাগে আৰু সেই অনুসৰি শিশুটিক ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে ।


আৰু পঢ়ক
>> ঘৰৰ ভিতৰত এই গছবোৰ ৰোপণ নকৰিব ! নহলে দৰিদ্রতা আহিব।
>> বৈষ্ণো দেৱীৰ মুদ্ৰা বিক্ৰী কৰিলে পাব ৫ লাখ টকা


৩) নিজৰ পৰা বেয়া অভ্যাস শিকি লোৱা –

এই কথাষাৰ সম্পূৰ্ণ মিছা বা ভুল ধাৰণা । শিশুৱে কেতিয়াও নিজে বেয়া কথা শিকিব নোৱাৰে । সৰুৰে পৰা চকুৰ সন্মুখত যি দেখিছে সেই কথা শিকে । সেয়ে সৰুৰে পৰা শিশুৱে কি শিকিব বা দেখিব তাৰ অধিকাংশ দায়িত্ব অভিভাৱকৰ ওপৰত । গতিকে শিশুটিৰ সন্মুখত ভাল আচৰণ আৰু অভ্যাস গঢ়ি তোলাটো সদায় প্ৰয়োজনীয় ।

৪) অতিৰিক্ত বোজা নিদিব –

শিশুসকল কেতিয়াও সকলো দিশতে চেম্পিয়ন নহয় । দৈনিক নিয়মীয়া সঠিক পঢ়া-শুনা শিকোৱাৰ লগতে শিশু বা শিশুক তেওঁৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি খেলা-ধূলা, নৃত্য, গান গোৱা, আবৃত্তি বা অন্যান্য পাঠ্যক্ৰমৰ বাহিৰৰ কাম-কাজ শিকাব লাগিব । ইয়াৰ ফলত তেওঁ নিজৰ জগতখনৰ সৈতে অধিক পৰিচিত হ’ব, লগতে নিজৰ প্ৰতিভাৰ প্ৰতিও সচেতন হ’ব ।
কিন্তু কেতিয়াও, সেয়া পঢ়া-শুনাই হওক বা অন্যান্য পাঠ্যক্ৰমৰ বাহিৰৰ কামেই হওক শিশুটিক এনে কোনো বস্তুৰে অতিৰিক্ত বোজা দিব নালাগে যাতে তেওঁ বোজা বহন কৰিব নোৱাৰে আৰু অসুস্থ হৈ পৰে বা আন এটা পথ গ্ৰহণ কৰে ।

2 thoughts on “সন্তানৰ ভৱিষ্যত ভাল কৰিব বিচাৰে যদি এই ৪টা টিপছ মানি চলক।”

Leave a Comment