এটা গছত ১০ৰ পৰা ১৫ বছৰ লাউ ধৰে, কেনেকৈ কৰিব খেতি ?

( Garlic lasts 10 to 15 years on a tree, how to cultivate it ) লাউৰ অন্যতম জাত হ’ল সীতা জাত। সীতা লাও হৈছে এবিধ বহুবৰ্ষজীৱী ক্ৰিপিং উদ্ভিদ। এবাৰ ৰোপণ কৰিলে একেটা লতাৰ পৰা প্ৰায় ১৫ বছৰলৈ ১২ মাহৰ বাবে সেউজীয়া লাও লাভ কৰিব পাৰি। ২০১০ চনত বড়ি সীতা লাউ জাতৰ অনুমোদন হৈছিল। ৰোৱাৰ ৫-৬ মাহৰ পিছত ফুল আহে। ৩০ দিনৰ পাছত ফলবোৰ শাক-পাচলি হিচাপে খাব পৰা হয়।

ই গোটেই বছৰটো ফল দিয়ে। ৫-৭ বছৰ বয়সৰ গছৰ পৰা ২০০ ফল লাভ কৰিব পাৰি। প্ৰতিটো ফলৰ গড় ওজন ৭৫০ গ্ৰাম। যিহেতু গছজোপা ১০-১৫ বছৰ জীয়াই থাকে আৰু ফল দিয়ে, সেয়ে এটা শক্তিশালী চালি নিৰ্মাণ কৰিব লাগে। সেইবাবেই উৰ্বৰ লোম বা ভাল নিষ্কাশন থকা বালিচহীয়া লোম মাটিত ঠাণ্ডা লাও খেতিৰ বাবে উত্তম, জাত লাও চিটা লাও সৰ্বোত্তম। শীতকালীন স্কোয়াছে পানী জমা হোৱাটো সহ্য কৰিব নোৱাৰে। বীজ বা ডাল কাটিলে পুলি উৎপাদন কৰিব পাৰি।

সীতা লাও আৰু অনন্যাৰ বীজ সিঁচা আৰু পুলি উৎপাদনঃ লাউ খেতিৰ বাবে বীজ সিঁচাৰ দুটা পদ্ধতি আছে। পথাৰত প্ৰস্তুত কৰা মাটিত পোনপটীয়াকৈ বীজ সিঁচিব লাগে বা পলিথিনৰ মোনাত পুলি বনাই দিব লাগে। ৫০% পচি যোৱা গৰুৰ গোবৰ বা সমান পৰিমাণৰ জৈৱিক গোবৰ বালিচহীয়া মাটিৰ লগত ভালদৰে মিহলাই মাটিখিনি পলিথিনৰ বেগৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰিব লাগে। পলিথিনৰ বেগটোৰ ৭.৫ চেন্টিমিটাৰ আৰু উচ্চতা ১২-১৫ চেন্টিমিটাৰ হ’ব লাগে।

পানী ওলাই যাবলৈ বেগৰ তলত দুই-তিনিটা ফুটা কৰিব লাগে। আনহাতে, যদি আপুনি পোনে পোনে মাটিত বীজ সিঁচিব বিচাৰে তেন্তে প্ৰথমে ৩০×৩০×৩০ চেন্টিমিটাৰ জোখৰ মাটি বনাই সাৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ পিছত প্ৰতিখন মাটিত চাৰিৰ পৰা পাঁচটাকৈ বীজ সিঁচিব লাগে। সিঁচাৰ ১০-১৫ দিন পিছত প্ৰতিখন পুলিত দুটাকৈ সুস্থ আৰু শক্তিশালী পুলি ৰাখিব লাগে আৰু বাকীখিনি আঁতৰাই পেলাব লাগে।

বীজ সিঁচাৰ গভীৰতা: ২.০-২.৫ চে.মি. হ’ব লাগে। ৪-৫ দিনৰ ভিতৰত পুলিবোৰ অংকুৰিত হ’ব। শীতকালীন লাও খেতিৰ বাবে ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা অক্টোবৰ মাহলৈকে বীজ সিঁচিব লাগে। কিন্তু শীতকালৰ আৰম্ভণিৰ শস্যৰ বাবে আগষ্ট মাহৰ মাজভাগতো বীজ সিঁচিব পাৰি। সীতা লাউ খেতিৰ বাবে প্ৰতিখন গছৰ ২.২ মিটাৰ দূৰত্বত দুটাকৈ সুস্থ আৰু জোৰদাৰ পুলি ৰোপণ কৰিব লাগে।

কেনেদৰে যত্ন ল’ব

পানী দিয়াটোৱেই হৈছে লাউৰ মূল যত্ন। লাউৰ বাবে প্ৰচুৰ পানীৰ প্ৰয়োজন হয়। প্ৰাৰম্ভিক শস্যৰ বাবে খৰালি কালত মাটি অনুযায়ী জলসিঞ্চন কৰিব লাগে। ইয়াৰ বাবে অধিক বানপানীৰ জলসিঞ্চনৰ প্ৰয়োজন। বেলকনি বা লফ্টত যাতে লাউগছবিধ বাধা নোহোৱাকৈ বাঢ়িব পাৰে তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগে। পিট প্ৰস্তুত কৰাৰ সময়ত গোটা গৰুৰ গোবৰ, টি এছ পি, আধা এম অ’ পি, ব’ৰন, আৰু এক পঞ্চমাংশ ইউৰিয়া প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। বাকী থকা এম অ’ পি আৰু ইউৰিয়া বছৰি ৪ কিস্তিত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

লাউৱে প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী শোষণ কৰে। সেয়ে নিয়মিতভাৱে গছৰ গুৰিত জলসিঞ্চন কৰি মাটি ভাঙি, হাড় দি গছৰ গুৰিৰ ডালবোৰ ভাঙিবলৈ বাঞ্ছনীয়। বাৰি লৌ- লফটিঙৰ বাবে ভাল। এই পোকে সৰু টিপ বা পাতৰ ৰস চুহি গছজোপাক দুৰ্বল কৰি তোলে। ফলত উদ্ভিদৰ বৃদ্ধি কমি যায়। মাখিৰ পোকে লাউৰ ওপৰত খোলাৰ তলৰ ফালে কণী পাৰে। কণী পৰাৰ কিছুদিনৰ ভিতৰতে কেটেলাবোৰে ফুটা হৈ লাউৰ সৰু অংশটো খায়।

Leave a Comment