[10+] আমলখিৰ উপকাৰিতা আৰু ঔষধি গুণ | Gooseberry Benefits In Assamese

WhatsApp Follow

আমাৰ শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ উন্নতিৰ ক্ষেত্ৰত ফলৰ ভূমিকা অপৰিহাৰ্য্য। এই ফল সমূহৰ বহু ধৰণৰ উপাদান যেনে ভিটামিন (Vitamins), খনিজ পদাৰ্থ (Minerals) এণ্টি-অক্সিডেণ্টে (Anti-oxidant) থকাৰ উপৰিও আঁহ জাতীয় গুণেৰে ভৰপূৰ। বিভিন্ন ধৰণৰ পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ এনে এবিধ উৎকৃষ্ট ফল হৈছে আমলখি।

আমলখি হৈছে এবিধ টেঙা, তিতা, মিঠা, তীক্ষ্ণ ৰ দৰে বিভিন্ন সোৱাদৰ মিশ্ৰণৰ পুষ্টিকৰ ফল যি অত্যাধিক ঔষধী গুণেৰে সমৃদ্ধ। আমলখি ‘Phyllanthaceae’ পৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত উদ্ভিদ। আমলখি হৈছে ভাৰত, মধ্য প্ৰাচ্য আৰু দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ কিছুমান দেশত গজা গছ।

আমলখি হাজাৰ হাজাৰ বছৰ ধৰি আয়ুৰ্বেদিক ঔষধত ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। ফল, পাত আৰু বীজকে ধৰি গোটেই উদ্ভিদটো পৰম্পৰাগত ভাৰতীয় ঔষধত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। প্ৰাকৃতিক তেজ পৰিশোধক হোৱাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ভিটামিন চি-ৰ উপস্থিতিৰ বাবে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে, তেনেহলে জানো আহক আমলখিৰ ঔষধি গুণ, আমলখিৰ ৰসৰ গুণৰ বিষয়ে –

আমলখিৰ উপকাৰিতা আৰু ঔষধি গুণ

১/ ডায়েবেটিচৰ বাবে আমলখি বহুত অপকাৰী, আমলখি ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলৰ বাবে এক পৰম্পৰাগত আৰু এক আশ্চৰ্যকৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ। ই ক pancreatitis প্ৰতিৰোধন কৰাৰ উপৰিও ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰও পৰিচালনা কৰে। ভিটামিন C-য়ে এক শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হিচাপে কাম কৰে আৰু ই অক্সিডেটিভ চাপৰ প্ৰভাৱ বিপৰীত কৰে, যি ডায়েবেটিচৰ আঁৰৰ এটা কাৰণ।

২/ উচ্চ ৰক্তচাপৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰক, অধ্যয়নে প্ৰকাশ কৰে যে আমলখি নিয়মিয়াকৈ গ্ৰহণ কৰিলে ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। আমলখিত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ প্ৰাচুৰ্যই এই ফলটোক উচ্চ ৰক্তচাপ আহাৰৰ বাবে সঁচাকৈয়ে উল্লেখযোগ্য কৰি তোলে। পটাছিয়াম ৰক্তনলীবিলাক বিস্তাৰিত কৰাত অত্যন্ত কাৰ্যকৰী যি ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ বিভিন্ন লক্ষণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। প্ৰাকৃতিকভাৱে ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰিবলৈ এক টেবল চামুচ মৌৰ সৈতে আমলখিৰ ৰস মিহলি কৰি খাব। দৈনিক এই ৰস খোৱাটোৱে চিষ্টলিক আৰু ডায়েষ্টোলিক ৰক্তচাপ দুয়োটা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে।

৩/ পিচিঅ’এছৰ বাবে ভাল, আয়ুৰ্বেদৰ প্ৰাচীন গ্ৰন্থসমূহে মহিলাসকলৰ উৰ্বৰতা উন্নত কৰাৰ বাবে আমলখিৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। ই বিষাক্ত পদাৰ্থ বোৰ উলিয়াই দিয়ে, ঋতুস্ৰাৱ চক্ৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু হৰমনৰ ভাৰসাম্য সৃষ্টি কৰে। ই PCO’S নেতিবাচক প্ৰভাৱ যেনে মেদবহুলতা, অবাঞ্ছিত চুলিবৃদ্ধি আদিৰ বিৰুদ্ধেও যুঁজ দিয়ে। বিষাক্ত পদাৰ্থ বোৰ উলিয়াই দিবলৈ আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিবলৈ ৰাতিপুৱা দৈনিক গৰম পানীৰ সৈতে আমলখিৰ ৰস মিহলি কৰি খাব। আপোনাৰ দৈনন্দিন আহাৰত আমলখিৰ সৰু টুকুৰা যোগ দিয়াটোও লাভজনক।

৪/ ওজন হ্ৰাস কৰে, ওজন হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষেত্ৰতো আমলখিৰ উপকাৰিতা দেখা যায়। ই বিপাকীয় কাৰ্যকলাপ উদ্দীপিত কৰে, অবাঞ্ছিত স্থানত চৰ্বি সৃষ্টি হোৱা প্ৰতিহত কৰে আৰু বিষাক্ত পদাৰ্থ বোৰ উলিয়াই দিয়ে। লেহেম বিপাক, চৰ্বি জমা হোৱা আৰু বিষাক্ত পদাৰ্থ জমা হোৱা হৈছে মেদবহুলতাৰ আঁৰৰ প্ৰাথমিক কাৰণ আৰু আমলখিয়ে এই সকলো বোৰ সমস্যাৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। কেঁচা আমলখি খাব, ওজন আৰু অতিৰিক্ত চৰ্বি হ্ৰাস কৰিবলৈ মৌ আৰু গৰম পানীৰ সৈতে আমলখি গুৰি খাব।

৫/ ছালৰ স্থিতিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰক, আমলখি হৈছে এক প্ৰাকৃতিক তেজ পৰিশোধক আৰু ৰস বা ফল গ্ৰহণে ছালক ভিতৰৰ পৰা উজ্জ্বল হোৱাত সহায় কৰে। যদি আপুনি ব্রণ, পিম্পল, দাগ, ফ্ৰেকলত ভুগি আছে, ছালৰ স্বাস্থ্য পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ আমলখি আধাৰিত ফেচ পেক লগাব। এই ৰসাল ফলটোৱে কোলাজেন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে, ছালযৌৱন শীল ৰাখে।

৬/ হজমীৰ বাবে অতি অপকাৰী, আমলখিত পৰ্যাপ্ত দ্ৰৱণীয় আহাৰৰ আঁহ থাকে। অন্ত্ৰৰ চলাচল নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত আঁহৰ এক ভূমিকা আছে, যি Irritable bowel Syndrome (IBS) ৰ ক্ষাৰ কৰাত সহায় কৰিব আমলখিত ভিটামিন চি-ৰ পৰিমাণ অধিক হোৱাৰ বাবে, ই যথেষ্ট পৰিমাণৰ অত্যাৱশ্যকীয় খনিজ শোষণ কৰাত সহায় কৰে।

৭/ মানসিক স্বাস্থ্য বাবে, আমলখিত এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক শক্তিশালী মুক্ত ৰেডিকেল নিবাৰণ ক্ষমতা থাকে, যি মস্তিষ্কৰ কোষৰ ক্ষতি পৰিহাৰ কৰাত আৰু স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এইটো ৱেই কাৰণ হ’ব পাৰে যে আমলখি ডিমেনচিয়া থকা ৰোগীসকলৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী হয়।

৮/ স্বাস্থ্যকৰ চকু বাবে, আমলখি ভিটামিন A-ৰ এক ভাল উৎস, যি চকুৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰে বুলি জনা যায়। আমলখিৰ ভিটামিন A য়ে দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ই মেকুলাৰ ডিজেনাৰেচন আৰু কনজাংটিভাইটিছৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে, যি বয়স বৃদ্ধিৰ সৈতে আহে।


আৰু পঢ়ক
>> ৰাতিপুৱা আমলখি আৰু আদাৰ চাহ খালে পোৱা যায় এই ৫ টা উপকাৰ !
>> এই বস্তুটো গাখীৰৰ লগত খাব নালাগে


৯/ চুলিৰ স্বাস্থ্য বাবে, চুলিৰ বিকাশ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ হিচাপে আমলখি তেল দীৰ্ঘদিন ধৰি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যেতিয়া নাৰিকল তেল আৰু আমলখি মিশ্ৰণ নিয়মীয়াকৈ চুলিৰ মালিচৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয় তেতিয়া চুলিৰ উন্নত বিকাশ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি। আমলখি তেলে চুলিৰ ফলিকলবোৰক তেওঁলোকৰ উন্নত বিকাশৰ বাবে উদ্দীপিত কৰিব পাৰে। আমলখি তেল ব্যৱহাৰ কৰি চিকিৎসা কৰিলে চুলিৰ দৈৰ্ঘ্য আৰু পৰিমাণ উন্নত হয়।

ইয়াত ভিটামিন চি থাকে, যি কোলাজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। ই মূৰৰ ছালত মৃত চুলিৰ কোষসলনি কৰি নতুন চুলিৰ বিকাশত পোনপটীয়াকৈ প্ৰভাৱ পেলায়। আমলখিয়ে কেৱল চুলি গজাত সহায় নকৰে কিন্তু মূৰৰ ছালক হাইড্ৰেট কৰি উফিৰ সমস্যাপ্ৰতিৰোধ কৰে। ভিটামিন চি, ইয়াৰ শক্তিশালী প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী ৰ বাবে, চুলি খজুৱতি আৰু স্কেলিং প্ৰতিহত কৰে।

১০/ ডায়েবেটিচৰ বাবে, আমলখি ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলৰ বাবে এক পৰম্পৰাগত আৰু এক আশ্চৰ্যকৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ। ই ক pancreatitis প্ৰতিৰোধন কৰাৰ উপৰিও ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰও পৰিচালনা কৰে। ভিটামিন C-য়ে এক শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হিচাপে কাম কৰে আৰু ই অক্সিডেটিভ চাপৰ প্ৰভাৱ বিপৰীত কৰে, যি ডায়েবেটিচৰ আঁৰৰ এটা কাৰণ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

1 thought on “[10+] আমলখিৰ উপকাৰিতা আৰু ঔষধি গুণ | Gooseberry Benefits In Assamese”

Leave a Comment