মাটি নোহোৱাকৈ ছাদত কবি খেতি কৰক, পদ্ধতি শিকিব

ঘৰত খেতিৰ বাবে মাটি নাথাকিলে চিন্তা নকৰিব। যিদৰে ঘৰৰ চাদত ফুল ৰোপণ কৰে ঠিক তেনেদৰে ঘৰৰ চাদত বিভিন্ন ধৰণৰ শস্যও খেতি কৰিব পাৰে। টাবত আপোনাৰ প্ৰিয় শাক-পাচলি খেতি কৰিব পাৰে। আজি মই আপোনালোকক ক’ম কেনেকৈ এটা টাবত কবি খেতি কৰিব পাৰি (Cultivation)।

টাবত কবি খেতি কৰিবলৈ প্ৰথমে কবিৰ পুলি সংগ্ৰহ কৰিব লাগিব। যিকোনো ধৰণৰ নাৰ্চাৰী বা ফুলৰ দোকানৰ পৰা এই পুলিবোৰ পাব পাৰে। ছেপ্টেম্বৰৰ শেষৰ পৰা অক্টোবৰৰ আৰম্ভণিৰ ভিতৰত যদি ৰোপণ কৰা হয় তেন্তে উৎপাদন বহুত ভাল হয়।

মাটি প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে ৯০% সাধাৰণ বাগিচাৰ সাৰ গ্ৰহণ কৰিব লাগে আৰু ইয়াৰ লগত ১০% পচন সাৰ মিহলাই দিব লাগে। কিন্তু মজিয়াত এটা ফুটা থাকিব লাগিব আৰু সেই গাঁতটো হেচেটেৰে ঢাকিব লাগিব। তাৰ পিছত টাবটোৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা মাটিখিনি টাবটোত ঢালি দিব লাগে।

এই টাবত থকা পুলিটো আৰু নাৰাখিলে গছজোপা এটা ডাঙৰ টাবত ৰোপণ কৰা হয়। সৰু টাবটোত দুটাৰ পৰা তিনিটা কবিৰ পুলি একেলগে ৰোপণ কৰিব লাগে। তাৰ পিছত গছবোৰ অলপ ডাঙৰ হ’লে এটা এটাকৈ বেলেগ বেলেগ ডাঙৰ টাবত ৰাখিব লাগে। তাৰ পিছত গছজোপাৰ শিপাত অলপ অলপকৈ পানী দিব লাগে (বেছিকৈ পানী নিদিব কাৰণ ইয়াৰ ফলত শিপাৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে)।

এনে অৱস্থাত গছবোৰ প্ৰথম দুদিনৰ পৰা তিনিদিন ছাঁত ৰাখিব লাগে। এই কেইদিনমানত যাতে গছজোপাৰ ওপৰত সূৰ্য্য নপৰে তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগে। ৰাতি মুকলি আকাশৰ তলত গছ-গছনিবোৰ ৰাখক। গছজোপাৰ ওপৰত ৰাতিৰ শিশি পৰিলে গছজোপা সতেজ হৈ পৰিব। তেতিয়া গছবোৰ ক্ৰমান্বয়ে বাঢ়ি গৈ ধুনীয়া ধুনীয়া কবি হৈ পৰিব।

Leave a Comment