টাবত ১২ মাহ পালেং শাক খেতি কৰক, পদ্ধতিটো শিকিব

চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি খাদ্যত আন সকলোতকৈ বেছি শাক-পাচলি থাকিব লাগে। বহুতে এই শাক-পাচলিৰ গছবোৰ ঘৰতে ৰোপণ কৰাটো পছন্দ কৰে। বজাৰত কিনা শাক-পাচলিত ৰাসায়নিক সাৰ সংযোজন কৰাৰ ফলত বহুক্ষেত্ৰত বিষক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি হৈছে, গতিকে বহুতে ঘৰতে জৈৱিক সাৰ ব্যৱহাৰ কৰি শাক-পাচলি উৎপাদন কৰিছে।

সেউজীয়াৰ ভিতৰত পালেং আটাইতকৈ উপকাৰী, কিয়নো ইয়াত মেগনেছিয়ামৰ পৰিমাণ বেছি, যিয়ে উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও বিভিন্ন ধৰণৰ ফ্লেভনয়ড থাকে, যিয়ে কেন্সাৰকে ধৰি বিভিন্ন ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰে।

যিহেতু পালেংৰ ইমানবোৰ উপকাৰীতা আছে, গতিকে বহুতে ঘৰতে পালেং খেতি কৰিব বিচাৰে। কিন্তু এটুকুৰা মাটিত পালেং খেতি কেনেকৈ সম্ভৱ বা সমতল ঘৰৰ চাদত থকা টাবত কেনেকৈ কেৱল পালেং খেতি কৰিব পাৰি, সেই বিষয়ে বহু লোক সচেতন নহয়। আজি আপোনালোকে জানিব পাৰিব কেনেকৈ ঘৰত টাবত পালেং খেতি সহজ ভাৱে কৰিব পাৰি –

১) পালেং খেতিৰ বাবে মাটিখিনি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ লোমযুক্ত মাটি আৰু পচন সাৰৰ মিশ্ৰণৰ প্ৰয়োজন হয়।

২) বজাৰৰ পৰা পালেংৰ গুটি কিনি ১২ ঘন্টা পানীত তিয়াই থৈ তিনি চাৰি ঘণ্টা পানীত শুকুৱাই সেই মাটিত পুতি থব লাগে।


আৰু পঢ়ক
>> ঘৰতে টাবত বেঙেনা খেতি কৰক, ১২ মাহ উৎপাদন হ’ব, বিশেষ পদ্ধতি শিকিব
>> চাদৰ ওপৰত আঙুৰ খেতি কৰক,পদ্ধতি শিকিব


৩) সৰিয়হৰ খোলাৰ পানী, হাড়ৰ গুড়ি বা শাক-পাচলিৰ বাকলি উদ্ভিদৰ বৃদ্ধিৰ বাবে জৈৱিক সাৰ হিচাপে দিব পাৰি।

৪) মাত্ৰ ২৫ৰ পৰা ৩০ দিনৰ ভিতৰতে টাবত পালেং ফুল ফুলিব, যিটো বাৰ মাহ উৎপাদন হ’ব।

Leave a Comment