মগজুৰ হানিকাৰক এই ৪ টা অভ্যাস আজিয়ে ত্যাগ কৰক | Health Tips Assamese

Join Telegram

( Health Tips Assamese ) এজন ব্যক্তিৰ গোটেই শৰীৰটো মগজুৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰণ হয় । তীক্ষ্ণ আৰু স্বাস্থ্যৱান মগজু থকা লোকসকলে যিকোনো কাম দ্ৰুত আৰু উন্নত ধৰণে কৰিব পাৰে । কেৱল তীক্ষ্ণ মনৰ মানুহেহে পৃথিৱীত এক সুকীয়া পৰিচয় প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে, কিন্তু আপুনি জানেনে, যে কিছুমান অভ্যাসে এজন ব্যক্তিৰ মন কঠোৰ কৰি তুলিব পাৰে যাৰ পিছত মগজুৱে কাম কৰা বন্ধ কৰে বা লেহেমীয়া হৈ পৰে । আপোনাৰ মগজুৰ বাবে কি অভ্যাস ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে আৰু মনটো তীক্ষ্ণ কৰিবলৈ কি খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব লাগিব জানোঁ আহক । মগজুৰ বাবে হানিকাৰক অভ্যাসবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ

১/ খং কৰা, সৰু সৰু বস্তুৰ ওপৰত খং কৰিলে মগজুৰ ক্ৰিয়া বন্ধ হৈ পৰিব পাৰে । খঙে মগজুৰ ৰক্তনলীবোৰৰ ওপৰত চাপ সৃষ্টি কৰে যি এজন ব্যক্তিক অসুস্থ কৰিব পাৰে । খঙে মগজুৰ ক্ষমতা হ্ৰাস কৰিবলৈ কাম কৰে আৰু মগজুক লেহেমীয়া কৰি তোলে ।

২/ বৃহৎ পৰিমাণত মিঠাই গ্ৰহণ কৰা, বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, শৰীৰত অত্যাধিক পৰিমাণৰ চেনীয়ে মস্তিষ্কৰ জ্ঞানীয় দক্ষতা আৰু আত্ম-নিয়ন্ত্ৰণক বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে । ইয়াৰ ফলত ব্যক্তিজনৰ স্মৃতিশক্তিও হেৰাই যাব পাৰে ।

৩/ ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ নোখোৱা, ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ নোখোৱাটোৱে ব্যক্তি এজনৰ মনত বেয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে কিয়নো ৰাতিপুৱা আহাৰ গ্ৰহণ নকৰিলে মগজুৱে প্ৰয়োজনীয় পুষ্টি লাভ কৰিব নোৱাৰে আৰু গোটেই দিনটো ভাগৰুৱা ভাৱ আহি থাকে । ভাগৰৰ বাবে, মগজুৱেও সঠিকভাৱে কাম কৰিব নোৱাৰে ।

আৰু পঢ়ক-

৪/ কম টোপনি পোৱা, কম টোপনি পোৱাটোৱে ব্যক্তিজনৰ মগজুত অতি বেয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে । অপৰ্যাপ্ত টোপনিৰ বাবে, মগজুৰ কোষবোৰ শিথিল হ’ব নোৱাৰে আৰু ভাগৰুৱা হৈ থাকে । আনহাতে, যদি আপুনি মুখ ঢাকি শুই থাকে, ই টোপনি যোৱা শৰীৰক পৰ্যাপ্ত অক্সিজেন প্ৰদান নকৰে, যাৰ ফলত মগজুক শিথিল কৰাত সমস্যা হ’ব পাৰে ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment