চুলি সৰা বন্ধ কৰাৰ ঘৰুৱা উপায়

Join Telegram

চুলিৰ যত্নৰ অন্যতম উপাদান হিচাপে নিমক প্ৰাচীন কালৰে পৰা ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে । আনকি আয়ুৰ্বেদেও নিমক গুৰুত্ব দিছে । চুলি গজাত এই নিম উপযোগী । নিমত অধিক পৰিমাণে ফেটি এচিড থাকে । যিটো মূৰৰ ছালৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয় । মূৰৰ ছালত অতিৰিক্ত তেল উৎপাদন বন্ধ কৰে । নিমে চুলিৰ শিপা মজবুত কৰাত সহায় কৰে ।

১০-১২ টা নিম পাত খাব লাগে । সেই পাতবোৰ কাটি পেলাওক । পাতৰ পৰা নিষ্কাশন উলিয়াই লওক । ই মূৰৰ ছালত এন্টি-বেক্টেৰিয়েল এজেণ্ট হিচাপে কাম কৰিব । নিম পাতৰ এই মিশ্ৰণৰ লগত যথেষ্ট পৰিমাণৰ অলিভ অইল, আলমণ্ড অইল বা নাৰিকল তেল মিহলাই ল’ব । অলপ গৰম কৰি মূৰৰ ছালত মালিচ কৰক ।

পিঁয়াজৰ ৰস
নতুন চুলি গজাত পিঁয়াজৰ ৰস অতি উপযোগী । গতিকে আপুনিও মূৰৰ ছালত এই পিঁয়াজৰ ৰস ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে । পিঁয়াজৰ ৰসেও মূৰৰ ছালৰ যিকোনো সংক্ৰমণ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে । পিঁয়াজৰ ৰসত থকা উপাদানবোৰে চুলি ঘন কৰে । ইয়াত এন্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টি-ফাংগেল গুণ আছে আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট আছে ।

এটা ডাঙৰ পিঁয়াজ লৈ তাৰ পৰা ৰস উলিয়াওক । এই পিঁয়াজৰ ৰস পোনে পোনে মূৰৰ ছালত লগাব পাৰে । আকৌ চুলিত লগাব লাগে । চুলিৰ মূৰতো লগাবলৈ নাপাহৰিব । এই ৰস মূৰৰ ছালত লগাই লঘু মালিচ কৰক । এঘণ্টা অপেক্ষা কৰি চেম্পু দিব । এমাহৰ ভিতৰত এই পাৰ্থক্য লক্ষ্য কৰিব পৰা যাব ।

এনেদৰে জবা ফুল ব্যৱহাৰ কৰক
চুলি সৰা বন্ধ কৰিবলৈ জাবা ফুল অতি উপযোগী । চুলিৰ সমস্যা, উফি, শুকান হোৱাৰ পৰা চুলি ৰক্ষা কৰে । চুলি ডাঠ আৰু মজবুত কৰি তোলাত জাবা ফুল অতি উপযোগী । জাবা ফুল প্ৰাকৃতিক উপাদান । গতিকে ইয়াক যিকোনো প্ৰকাৰে চুলিত ব্যৱহাৰ কৰাটো নিৰাপদ বুলি গণ্য কৰা হয় । এই ফুলে চুলি সহজে ভাঙিব নোৱাৰে। ৭ টা জবা ফুল লওক । একে পৰিমাণৰ জোবা পাত লওক । আধা কাপ নাৰিকল তেলৰ লগত মিহলাই উতলাই লওক । তেল ঠাণ্ডা হোৱাৰ পিছত তেলখিনি মূৰৰ ছালত লগাব লাগে । চুলিত লগাব লাগে । আধা ঘণ্টা ৰাখি চুলিখিনি ছালফেট মুক্ত মৃদু শ্বেম্পুৰে ধুই পেলাব লাগে ।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।

Leave a Comment