গৰমৰ দিনত কিমান লিটাৰ পানী খাব লাগে ? কম খালে কি কি ক্ষতি হয় ?

(How many liters of water should I drink in hot weather? What are the harms of eating less? ) গ্ৰীষ্মকালত বা গৰম দিনত শৰীৰটো ঠাণ্ডা কৰি ৰাখিবলৈ হাইড্ৰেটেড হৈ থকাটো প্ৰয়োজনীয়। যদি আপুনি বাৰে বাৰে পানী খাবলৈ ভাল নাপায়, তেন্তে জুচো খাব পাৰে।

প্ৰতিদিনে কিমান পানী খাব লাগে, গৰম দিন চলি আছে আৰু এই বতৰত বহুত ঘামচি ওলাই। ৰ’দত দেহৰ পৰা ঘাম বাহিৰলৈ ওলাই নোৱাৰাৰ বাবে গোটেই শৰীৰতে ঘামচি ওলাবলৈ ধৰে আৰু এই ক্ষেত্ৰত পানীলগা হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। ডিহাইড্ৰেচন মানে শৰীৰত পানীৰ অভাৱ। সেইবাবেই কোৱা হয় যে গ্ৰীষ্মকালত প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী খাব লাগে আৰু তাৰ লগে লগে ফল-মূল, জুচ, অন্যান্য পানীয় আদি খাব লাগে। ইহঁতে আপোনাৰ শৰীৰত পানীৰ অভাৱ হ’বলৈ নিদিয়ে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, সাধাৰণতে এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে কমেও ২ৰ পৰা ৩ লিটাৰ পানী খাব লাগিব। কিন্তু গৰম বেছি হ’লে শৰীৰত ঘাম ওলায় আৰু পানীৰ অভাৱ হ’ব পাৰে। এনে অৱস্থাত ৩ৰ পৰা ৪ লিটাৰ পানী খাব লাগে। এটা উশাহতে পানী খোৱাৰ পৰিৱৰ্তে চুমুক এটা চুমুক খাব লাগে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ হজম শক্তিও বৃদ্ধি পায়।

০২১ চনত কৰা এক গৱেষণামূলক অধ্যয়ন অনুসৰি পানী আমাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু আমি কমেও ৮ গিলাচ পানী খাব লাগিব। এনে কৰিলে আপোনাৰ শৰীৰ হাইড্ৰেটেড আৰু সুস্থ হৈ থাকে। যদি আপোনাৰ শৰীৰত পানীৰ অভাৱ হয়, তেন্তে তাৰ বাবে আপুনি অসুস্থ হৈ থাকিব ।


আৰু পঢ়ক
>> ডাবৰ পানীৰে ছালখন উজ্জ্বল কৰক, মাত্ৰ ইয়াক কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে জানিব লাগিব !
>> শৰীৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱ হ’লে এই ৬টা লক্ষণে বুজিব পৰিব !


কমেও ৮ গিলাচ পানী খোৱা লোকৰ হিট ষ্ট্ৰ’ক হোৱাৰ সম্ভাৱনাও কমি যায়। গ্ৰীষ্মকালত হিট ষ্ট্ৰোক নহ’বলৈ শৰীৰটোক হাইড্ৰেটেড কৰি ৰখাটো প্ৰয়োজনীয়। যদি আপুনি বাৰে বাৰে পানী খাবলৈ ভাল নাপায়, তেন্তে জুচো খাব পাৰে। কিন্তু ঠাণ্ডা পানীয়ক পানীৰ বিকল্প হিচাপে বনাব নালাগে। ইয়াত সুবিধা কম আৰু অসুবিধা বেছি।

শৰীৰত প্ৰায় ৬৫ ​​শতাংশ পানীৰ প্ৰয়োজন হয়, ইয়াৰে অধিকাংশ পানী আপোনাৰ কোষৰ ভিতৰত থাকে। প্ৰায় ২৬ লাখ ঘামগ্ৰন্থিয়ে আমাৰ শৰীৰক শীতল কৰি ৰখাত সহায় কৰে। তাপ বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে আপোনাৰ শৰীৰে ঘাম ওলাবলৈ ধৰে যাতে উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। গতিকে গ্ৰীষ্মকালত কমেও ৮ গিলাচ পানী খাব লাগিব।

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ।