ধনী হোৱাৰ ১০ টা উপায় | জীৱনত সফল হোৱাৰ উপায় | How To Become Rich In Assamese

বন্ধু বান্ধৱী সকল আমাৰ মাজত বহুতেই ধনী বা সফল হ’ব বিচাৰে কিন্তু আমি নাজানো যে ধনী বা সফল কেনেকৈ হ’ব পাৰি, আজি আমি এই আর্টিকেলটোত কথা পাতিম ধনী কেনেকৈ হ’ব পাৰি

ধনী সকলোৱে হ’ব বিচাৰে কিন্তু ধনী কেনেকৈ হ’ব পাৰি বা ধনী মানুহে কেনেকৈ চিন্তা কৰে সেইটো আমি কেতিয়াওঁ জানিবলৈ চেষ্টা নকৰোঁ, যদি আপোনাৰ মাজতো টকা উপার্জন কৰাৰ বা ধনী হোৱাৰ ইচ্ছা আছে তেনেহলে তলত দিয়া বিষয়ৰ ওপৰত কাম কৰক। কাৰণ মই যিখিনি জানো ধনী হ’বলৈ অকল সপোন দেখিলেই নহ’ব, সপোন সম্পূর্ণ কৰিবলৈ উৎসাহ উদ্দীপনা থাকিব লাগিব।

১/ টকাৰ প্রতি আপোনাৰ চিন্তাধাৰা।

আমি প্রতিজনেই ভাবো যে টকা হ’ল বস্তু ক্রয় কৰাৰ এটা মাধ্যম, কিন্তু আমাৰ প্রথমেই এই চিন্তাধাৰা সলনি কৰিব লাগিব। টকা কেনেকৈ কাম কৰে, টকাৰ অভাৱত কি হ’ব পাৰে এই বিষয়ে আমাৰ ধাৰণা থকা উচিত। আপুনি যদি ভাবি আছে ধনী হোৱা মানে অধিক টকা আয় কৰা আৰু সেইবোৰ টকা খৰচ কৰা, তেনেহলে আপুনি কেতিয়াওঁ এজন ধনী ব্যক্তি হ’ব নোৱাৰিব।

প্রতি মাহে ৩০,০০০ টকা আয় কৰা ব্যক্তি যদি তাৰ আয়েৰ ২০,০০০ টকা ছেভিং কৰে।
আৰু আপুনি যদি ৫০,০০০ টকা আয় কৰিও ২০,০০০ টকা ছেভিং কৰিব নোৱোৰে।
তেনেহলে কিছু দিনৰ ভিতৰত আপোনাৰ পৰা কম টকা উপার্জন কৰা ব্যক্তি ধনী হ’ব।
সেয়েহে টকাৰ প্রতি থকা আপোনাৰ চিন্তা ধাৰা সলনি কৰিব লাগিব।

২/ সপোন দেখা জৰুৰী।

পৃথিৱীত আজি লৈকে যি আবিস্কাৰ বা সফলতা কেৱল সপোন দেখাৰ বাবেই হৈছে,
আপোনাৰ মাজতো সপোন দেখা আৰু সাহস থাকিব লাগিব, তেনেহলে ডাঙৰ কিবা অর্জন কৰিব পাৰিব। নিজৰ সপোনক বাৰে বাৰে মন কৰিলে আপোনাৰ ব্রেইন সেই সপোন পূৰণ কৰিবলৈ কাম কৰিব।
মনত ৰাখিব যি ব্যক্তি জীৱনত সপোন দেখিব জানে সেই ব্যক্তিৰ সপোন পূৰণ হয়।

৩/ জীৱনত ৰিক্স (Risk) নিব লাগিব।

প্রতিটো মানুহৰ জীৱনত কেতিয়াবা নহয় কেতিয়াবা ভাল সময় বা ভাল সুযোগ আহে, কিন্তু সাহসী মানুহবোৰে ৰিক্স লৈ সেই সুযোগৰ ওপৰত কাম কৰে। কিন্তু বহুত মানুহেই ৰিক্স ল’বলৈ ভয় পায় আৰু সুযোগবোৰ এৰি দিয়ে।

সেই বাবে জীৱনত ডাঙৰ কিবা পাবলৈ হ’লে ৰিক্স কিন্তু নিব লাগিব।
সুযোগ কিন্তু কাৰোবাক কৈ নাহে, হঠাৎ আহে আৰু আহিলেই সুযোগটো জীয়ে কামত লগাব পাৰে সেইজন ধনী বা সফল হয়।

৪/ নিজৰ ওপৰত বিশ্বাস ৰাখিব লাগিব।

কিবা এটা পাবলৈ হ’লে নিজৰ ওপৰত কিন্তু বিশ্বাস ৰখা জৰুৰী, কাৰণ বিশ্বাস এনেকুৱা এটা ডাঙৰ বস্তু যি অসম্ভৱ কামকো সম্ভৱ কৰিব পাৰে। যদি নিজৰ ওপৰত বিশ্বাস না থাকে তেনেহলে সহজ কামকো কঠিন লাগিব,
সেই বাবে সকলো সময়ত নিজক উৎসাহিত কৰিব লাগিব।

৫/ অপ্রয়োজনীয় খৰচৰ পৰা দূৰত থাকক।

আপুনি যদি কম টকা উপার্জন কৰে, তাৰ পাছতো অপ্রয়োজনীয় খৰচ যিসমূহ আছে সেই সমূহ খৰচ পৰিহাৰ কৰিব লাগিব, টকা হাতত থাকিলে সেই টকা খৰচ কৰাৰ অভ্যাষ আমাৰ সকলোৰে আছে, সেই অভ্যাষটো পৰিহাৰ কৰিব লাগিব।

৬/ ছেভিং কৰা জৰুৰী।

আমাৰ মাজত বহুতেই আছে যে ছেভিং লৈ ইমান নাভাবে, কিন্তু আপুনি জানেনে ছেভিং হ’ল ধনী হোৱাৰ মূল মন্ত্র। যিমান কম বয়সৰ পৰা ছেভিং কৰা আৰাম্ভ কৰিব, সিমানেই কম দিনৰ ভিতৰত আপোনাৰ টকা বাঢ়ি যাব। যেতিয়া বেংক একাউন্টত টকা থাকিব তেতিয়া আপুনি নিজকে এজন ধনী মানুহ সিচাপে পৰিচয় দিব পাৰিব।

৭/ ধনী হ’বলৈ সময় লাগিব।

কেৱল কিছু দিন চেষ্টা কৰি হতাশ নহ’ব ধনী হ’বলৈ সময় লাগিব।
সফল হ’বলৈ সময় লাগে মানুহে বছৰৰ পিছত বছৰ চেষ্টা কৰি ধনী বা সফলতা পায়, সেয়েহে কেতিয়াওঁ নাভাবিব যে কেৱল কিছু দিন কাম কৰি ধনী বা সফল হ’ব পাৰিব।
আপুনি যি কাম কৰি আছে মনোযোগ সহকাৰে কৰক, আৰু নতুন নতুন সুযোগ উলিয়াওক কেনেকৈ নিজৰ ইনকাম বৃদ্ধি কৰিব পাৰে সেই বিষয়ে চিন্তা কৰক।

৮/ সফল ব্যক্তি সকলৰ জীৱনী পঢ়ক।

যেতিয়া আপুনি সফল ব্যক্তিৰ জীৱনী পঢ়িব, তেতিয়া আপুনি বহু কথাই জানিব পাৰিব।
কেনেকৈ সফল ব্যক্তি সকলে কষ্টৰ মাজেৰে নিজক এজন সফল মানুহ হিচাপে গঢ়ি তুলিছে।
যেতিয়া তেওঁলোকৰ জীৱন সংগ্রামৰ বিষয়ে জানিব তেতিয়া বুজিব সফল হোৱা কিমান এটা আনন্দৰ বিষয়।
কঠিন হ’লেও যেনেকৈ ধনী মানুহে বা সফল মানুহে নিজৰ সপোন পূৰণ কৰিছে, আপুনি যদি চেষ্টা কৰে আপুনিও এদিন সফল হ’ব পাৰিব।

৯/ নিজৰ ওপৰত ইনভেষ্ট কৰক।

সফলতা পোৱাৰ বাবে জৰুৰী বিষয়টো হ’ল, নিজকে মানুষিক আৰু শাৰীৰিক ভাবে সুস্থ ৰাখা।
আপুনি যদি সুস্থ থাকে তেনেহলে সকলো কাম ভালকৈ কৰিব পাৰিব, কাম কৰাত কোনো অসুবিধা নহ’ব। যদি শাৰীৰিক আৰু মানুষিক ভাবে সমস্য থাকে, তেনেহলে আপুনি বেলেগ কাম বোৰত মনোযোগ দিব নোৱাৰিব।
সেই বাবে নিজৰ ওপৰত কিছু সময় ইনভেষ্ট কৰিব লাগিব, যেনে ব্যাম বা শৰীৰ চর্চা।

ইয়াৰ বাহিৰেও আপোনাৰ নিজৰ Skills, Knowledge আৰু Experience কেনেকৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে তাৰ বাবেও সময় দিব লাগিব।
প্রয়োজন হ’লে কিছু টকা খৰচ কৰি হ’লেও নিজৰ Skills Develop কৰিব লাগিব।

১০/ সকলো সময়ত ডাঙৰ চিন্তা কৰক।

কিছু ডাঙৰ পাবলৈ হ’লে আপোনাৰ মানুসিকতা ডাঙৰ কৰিব লাগিব।
সকলো সময়ত ভাল কিবা পোৱাৰ কথা ভাবিব লাগিব। লগতে নিজৰ চিন্তাধাৰা, আশা এই বোৰক ডাঙৰ ৰখাৰ চিন্তা কৰক।
কাৰণ আপোনাৰ লক্ষ্য যিমান বেছি ডাঙৰ থাকিব, সিমানেই আপোনাৰ কর্ম দক্ষতা বাঢ়িব, আৰু ডাঙৰ কিবা পোৱাৰ আশাত আপুনি বেছি কাম কৰিব।

2 thoughts on “ধনী হোৱাৰ ১০ টা উপায় | জীৱনত সফল হোৱাৰ উপায় | How To Become Rich In Assamese”

Leave a Comment