পাকঘৰৰ পৰা পইতাচোৰা দূৰ কৰাৰ ঘৰুৱা উপায় !

( How to get rid of butterflies in the kitchen ) পাকঘৰটো পইতাচোৰাৰ বাবে প্ৰিয় ঠাই । কাৰণ বাকী থকা খাদ্য বা মলি হাতৰ ওচৰতে পোৱা যায় । পইতাচোৰা পৰা মুক্তি পোৱাটো অতি কঠিন । পইতাচোৰাই ৰোগ সৃষ্টিকাৰী জীৱাণু উৎপন্ন কৰে, কিন্তু ইহঁতে বিতৃষ্ণা কৰে । ইয়াৰ উপৰিও ই বেক্টেৰিয়া কঢ়িয়াই খাদ্য সংক্ৰমিত কৰিবলৈ অতি সক্ষম । এই পইতাচোৰা পৰা মুক্তি পাবলৈ পাঁচটা সহজ উপায় আগবঢ়োৱা হ’ল –

চাবোন আৰু পানী
এক লিটাৰ পানীত ৪ চামুচ ডিটাৰজেন্ট পাউদাৰ মিহলাই খোৱাব লাগে । তাৰ পিছত স্প্ৰে’ বটলত ভৰাই পোনে পোনে তেঁতেলীবোৰৰ ওপৰত স্প্ৰে’ কৰিব । চাবোনৰ পানীয়ে পইতাচোৰা শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ছিদ্ৰত এটা পাতল ফিল্ম গঠন কৰে । শ্বাসৰুদ্ধ হৈ ইহঁতৰ হত্যা হয় । লগতে পইতাচোৰা লুকাই থকা ঠাইত ছটিয়াই দিব লাগে ।

তিঁয়হ,
তিঁয়হ পইতাচোৰাক বিকৃত কৰিব । এটা টিনত তিঁয়হ কেইটামান টুকুৰা থৈ দিব । তিঁয়হ আৰু টিনৰ মাজত হোৱা বিক্ৰিয়াৰ ফলত এনে এটা দুৰ্গন্ধ সৃষ্টি হয় যিটো পইতাচোৰাবোৰে একেবাৰে ভাল নাপায় । ফলত তেওঁ পলাই যায় ।

তেজ পাত,
তেজ পাত কিছুমান পিহি লওক । তাৰ পিছত পাকঘৰৰ পইতাচোৰাবোৰে লুকাই থকাৰ সম্ভাৱনা থকা ঠাইত ছটিয়াই দিব । তেজ পাত লিফ পাউদাৰৰ সুগন্ধিয়ে আপোনাৰ ঘৰৰ পৰা পোক-পৰুৱাক বিকৃত কৰিব ।

নিম পাত,
পানীৰে নিমপাতৰ পেষ্ট বনাওক । তাৰ পিছত চেকি পানীখিনি উলিয়াই আনিব । এটা স্প্ৰে’ বটল ভৰাই পানীখিনি পাকঘৰটো ভালদৰে স্প্ৰে’ কৰি দিব ।

বিঃদ্ৰঃ উক্ত লেখা ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।

Leave a Comment