ঘৰতে কেনেকৈ টাবত বেঙেনা খেতি কৰিব, জানক এই বিশেষ পদ্ধতি।

বেঙেনাৰ কোনো গুণ নাই ! কিন্তু বহুতে বেঙেনা খাই ভাল পায়; সন্ধিয়া ৰেপৰ সৈতে গৰম বেঙেনা হওক বা ফুলকো লুচিৰ সৈতে ভাজি বেঙেনা হওক। আকৌ ধানৰ পাতত দুই এটা দালিৰে দীঘল বেঙেনা ভাজিলে কোনো তুলনা নাই ! অৱশ্যে বহুতৰে বেঙেনাৰ এলাৰ্জী, বেঙেনাৰ পৰা বহু দূৰত থাকে।

বেঙেনাৰ প্ৰতি আপোনাৰ ভালপোৱা হওক বা নহওক, বহুতে ঘৰতে বেঙেনা ৰোপণ কৰক, শীতকাল আহি আছে, শীতকালত ঘৰৰ চাদত বা বাৰীত বতৰৰ শাক-পাচলি খেতি কৰাৰ মজা বেলেগ। বিভিন্ন ফুলৰ পৰা আৰম্ভ কৰি জলকীয়া বা বিভিন্ন শাক-পাচলিলৈকে টমেটো আৰু ব্রিঞ্জাল নিশ্চিতভাৱে সেই তালিকাত আছে ৷ কিন্তু বেঙেনা পাচলি হ’লেও ইয়াৰ উৎপাদনক লৈ বহুতে অভিযোগ কৰে।

গতিকে আজিৰ প্ৰতিবেদন তেওঁলোকৰ বাবে। ঘৰতে বেঙেনা খেতি কৰিবলৈ প্রথমে মাটিখিনি সঠিকভাৱে প্রস্তুত কৰিব লাগিব কাৰণ মাটিয়েই গছজোপাৰ শিপা৷ প্ৰথমে এটা পাত্ৰত সমান পৰিমাণৰ লোম মাটি আৰু গৰুৰ গোবৰ ভালদৰে মিহলাই ল’ব লাগে।

তাৰ পিছত টাবত ভৰাই দিব লাগে। ইয়াৰ পিছত সেই মাটিত নিজৰ বেঙেনা বীজ ৰোপণ কৰিব লাগিব। মনত ৰাখিব পাত্ৰটো বেছিকৈ লৰচৰ নকৰিব, ইয়াৰ ফলত গছজোপাৰ বৃদ্ধি লেহেমীয়া হ’ব পাৰে। তাৰ পিছত নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ ফছফৰাছ আৰু ইউৰিয়া সাৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

কিন্তু অতি কম পৰিমাণে ব্যৱহাৰ কৰাটো ভাল, নহ’লে গছজোপা জ্বলোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। আপুনি দেখিব যে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে নিজৰ হাতেৰে ৰোপণ কৰা গছজোপা বাঢ়ি বেঙেনা উৎপাদন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে।

Leave a Comment