আপোনাৰ কলটো গোপনে ৰেকৰ্ড কৰা হৈছে নে নাই কেনেকৈ জানিব ?

Join Telegram

( How to know if your call is secretly recorded ) কেতিয়াবা ফোনটোৰ সিটো মূৰত থকা ব্যক্তিজনে ফোনটো নজনাকৈয়ে কল ৰেকৰ্ডিং কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে । কিন্তু এতিয়া কল ৰেকৰ্ডিং কেতিয়া আৰম্ভ হয় সেয়া অতি সহজে জানিব পাৰি । ইয়াৰ বাবে আপুনি এই সহজ কৌশলটো জানিব লাগিব । তেতিয়া আপোনাৰ অজ্ঞাতে আন কোনেও কল ৰেকৰ্ড কৰিব নোৱাৰে ।

কেইমাহমান পূৰ্বে গুগলে এণ্ড্ৰইড ফোনত থাৰ্ড পাৰ্টি এপছৰ পৰা কল ৰেকৰ্ডিং নিষিদ্ধ কৰিছিল । ফলত কোনো এপ ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ ফোনত কল ৰেকৰ্ড কৰিব নোৱাৰিব । এই কাৰণে ফোনটোৰ বিল্ট-ইন কল ৰেকৰ্ডাৰৰ পৰা এই বৈশিষ্ট্য ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব । কিন্তু বহু সময়ত এনেকুৱা হয় যে ফোনটোৰ সিটো মূৰত থকা ব্যক্তিজনে নজনাকৈয়ে ফোনটো ৰেকৰ্ডিং কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে । কিন্তু এতিয়া কল ৰেকৰ্ডিং কেতিয়া আৰম্ভ হয় সেয়া অতি সহজে জানিব পাৰি । ইয়াৰ বাবে আপুনি এই সহজ কৌশলটো জানিব লাগিব ।

পূৰ্বতে থাৰ্ড পাৰ্টি এপ ব্যৱহাৰ কৰি কল ফোনত আনটো মূৰত কেতিয়া কল ৰেকৰ্ডিং আৰম্ভ হয় সেইটো জানিবলৈ কোনো উপায় নাছিল । কিন্তু গুগল ডায়েলাৰৰ জৰিয়তে কল ৰেকৰ্ডিঙত সংযোজন হৈছে নতুন সুৰক্ষা বৈশিষ্ট্য । এতিয়া Google Dialer এ কল ৰেকৰ্ডিং আৰম্ভ হ’লে কল কৰাজনক সতৰ্ক কৰি দিয়ে ।

যদিও গুগল ডায়েলাৰ অবিহনে পুৰণি এণ্ড্ৰইড ফোনত কল ৰেকৰ্ডিং এতিয়াও সম্ভৱ । থাৰ্ড পাৰ্টি এপৰ উপৰিও বহু ফোনত বিল্ট-ইন ডায়েলাৰত কল ৰেকৰ্ডিং বৈশিষ্ট্য আছে । সেই ফোনবোৰৰ পৰা কল ৰেকৰ্ডিং কেতিয়া আৰম্ভ হয় ফোনটোৰ সিটো মূৰৰ পৰা এতিয়াও জনাটো সম্ভৱ নহয় । বহু দেশত কল ৰেকৰ্ডিং নিষিদ্ধ । এই কাৰণেই সকলো ফোন নিৰ্মাতাই তেওঁলোকৰ ডায়েলাৰৰ পৰা কল ৰেকৰ্ডিং ফিচাৰ আঁতৰাই গুগল ডায়েলাৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে । কিছুমান ফোনত কল ৰেকৰ্ডিং চলি থকাৰ সময়ত ফোন কলৰ সময়ত এটা বিপ শব্দ শুনা যায় ।

আৰু এই কাৰণে আপোনাৰ কল ৰেকৰ্ডিং হৈছে নে নাই সেইটো বুজিবলৈ কথা কওঁতে সাৱধান হ’ব লাগিব । যদি আপুনি ফোনত অবিৰত বিপ শব্দ শুনিছে তেন্তে আপুনি জানিব যে আপোনাৰ কল ৰেকৰ্ডিং কৰা হৈছে । কিন্তু সকলো নতুন ফোনতে কল ৰেকৰ্ডিং আৰম্ভ হ’লে ইন-কল ৱাৰ্নিং থাকে । যেতিয়া আপুনি সেই কথা শুনিব, তেতিয়া আপুনি সহজেই বুজিব পাৰিব যে আপোনাৰ কল ৰেকৰ্ডিং কৰা হৈছে ।

Leave a Comment